Хто піде у відставку? Гройсман проти Данилюка

Новини України

Прем’єр-міністр Володимир Гройсман шантажує депутатів своєю відставкою, міністру фінансів Олександру Данилюку навпаки відставку активно пророкують, але він нікуди не збирається.

Конфлікт в Кабінеті Міністрів між міністром фінансів Олександром Данилком та прем’єром Володимиром Гройсманом триває давно.

Ось тільки тепер він перейшов і в публічну площину.

Данилюк скаржиться на Гройсмана послам країн Великої сімки, прем’єр же урізує повноваження міністра фінансів і погрожує подати до парламенту подання на його відставку.

Корреспондент.net розбирався, чим ці чвари можуть закінчитися.

Точка конфлікту

Міністр фінансів Олександр Данилюк з ким у владі тільки не сварився. І з оточенням президента Петра Порошенка, і з Генеральним прокурором Юрієм Луценком, і з представниками Народного Фронту.

З прем’єр-міністром Гройсманом у Данилюка перманентне протистояння. Одна з причин – боротьба за контроль над Державною фіскальною службою. Гройсман туди поставив свою людину Мирослава Продана, після того як попередній керівник ДФС Роман Насіров став клієнтом НАБУ. Але у Данилюка свої види на ДФС. Він виступає за радикальну реформу.

На засіданні уряду 23 травня Данилюк безуспішно намагався добитися призначення свого радника Яни Бугримової на посаду заступника міністра, якраз з питань фіскальної політики. Публічна трансляція засідання була припинена, проте присутні на ньому повідомили, що після короткої перепалки з Гройсманом міністру було відмовлено в його проханні. В ході обміну думками Данилюк навіть допустив підготовку подання про його відставку.

При цьому Гройсман, коментуючи ситуацію з Данилюком, допустив, що той вирішив змінити місце роботи і хоче це зробити так, щоб виглядати жертвою в ситуації, що склалася.

Скарги Заходу

У підсумку, Данилюк написав листа G7 з наміром “уникнути двозначності і маніпуляцій” в його конфлікті з прем’єр-міністром України Володимиром Гройсманом.

Данилюк описує конфлікт з прем’єром і небажання останнього призначити його заступником Яну Бугримову.

За його словами, президент намагався призначити на цю посаду людину, яку лобіювали Кононенко/Южаніна, – спочатку це був Уманський, пізніше Воробей. Через те, що Данилюк ці кандидатури на посаду не погоджував, вже 2 роки він працює без заступника.

Данилюк також зазначив, що чинна влада заважала реформуванню ДФС.

“Він (прем’єр) також заблокував призначення постійного голови ДФС і його заступників. Ви знаєте, що виконуючий обов’язки голови дуже близький і лояльний до прем’єр-міністра. Він вже більше року перебуває на посаді в протиріччі із законом”, – зазначив Данилюк.

“Для мене не прийнятно, коли призначення на посаду моїх заступників має узгоджуватися з президентом або прем’єр-міністром”, – зазначив він.

Данилюк також зазначив, що запропонував Гройсману подати в парламент прохання про його відставку.

Пізніше міністр фінансів пояснив, що написав листа, тому що вичерпав всі інші механізми.

За словами міністра, посли дуже стурбовані. “Вся підтримка від міжнародних фінансових інститутів, яку Україна отримала і продовжує отримувати, насправді тримається на тому, що в складі уряду є професійний фінансовий блок”, – наголосив Данилюк.

Неприємний сюрприз для Гройсмана

Лист послам Данилюк відправив прямо перед офіційним візитом голови уряду до Брюсселя.

“Прем’єр їде з політичним діалогом в ЄС, є ціла низка політичних питань… Ми приїжджаємо, а нам кажуть, що ваш міністр написав листа, мовляв, у вас і там погано, і тут, і корупція…”, – розповів міністр Кабінету міністрів України Олександр Саєнко.

Після цього, за словами міністра, було зібрано нараду міністрів.

“На цій нараді Данилюк визнав напрямки цього листа як свою помилку тому, що він сказав, що діяв емоційно з цим листом, і, мабуть, він, скажімо так, зопалу це зробив. Тому зараз після цієї розмови прем’єр-міністр визначається, чи сумісні такі дії Данилюка з його перебуванням в уряді як міністр фінансів. І я думаю, що зараз прем’єр-міністр буде визначатися з цього питання”, – сказав Саєнко.

Так що з відставкою Данилюка?

Сам Данилюк не має наміру подавати у відставку. За його словами, є багато людей, які “були б щасливі”, якби він склав із себе повноваження, але не прем’єр-міністр Володимир Гройсман.

“Думаю, він менше за всіх зацікавлений в цьому, але зацікавлених багато. Вони є в кожній сфері, яку ми розчистили від корупції, від впливу власних інтересів”, – говорить він.

На думку міністра, багатьом не подобається, зокрема, що запустили відкриті електронні реєстри з відшкодування ПДВ, націоналізували Приватбанк, також силовим органам, в тому числі Генеральній прокуратурі довелося “обмежити свої побажання”.

“Знаєте, пане генеральний прокуроре, не повинно бути такої прокуратури в країні, яка тисне на бізнес, на суспільство, на уряд. Щось багато прокурорів у нас. Реформу можна імітувати, треба підкріплювати її скороченням фінансування”, – наголосив він.

Все-таки дограється?

Данилюк “сам себе переграв”, коли намагався на тлі переговорів з Міжнародним валютним фондом шантажувати уряд, вважає політолог Володимир Фесенко.

Політолог упевнений, що міністр своїм демаршем тільки погіршив ситуацію, оскільки він ризикує відносинами з прем’єр-міністром Володимиром Гройсманом, який його захищав.

“Фактично він поставив себе на грань війни. Він діє аварійно. Користується тим, що зараз активна фаза переговорів з МВФ. І різко загострив відносини всередині Кабміну і з багатьма іншими. Ризики свого звільнення він різко збільшив. Він почав авантюрну гру, в якій приречений на поразку. За останні півтора року він посварився практично з усіма: з президентською командою, яка його висунула на посаду міністра, з профільним парламентським комітетом. До останнього часу у нього були досить конструктивні відносини з прем’єр-міністром. І Гройсман його в багатьох ситуаціях прикривав. Данилюк – це бабця біля розбитого корита, яка захотіла стати стовповою дворянкою, царицею, а потім і володаркою морською”, – заявив він.

Гройсман теж у відставку?

На тлі звинувачень від Данилюка, прем’єр Гройсман теж вирішив показати, що він проти корупції.

Гройсман заявив, що складе з себе повноваження глави уряду, якщо найближчим часом не буде прийнятий закон про створення Антикорупційного суду. “Я як прем’єр-міністр України прийняв для себе рішення, якщо цей суд, справедливий, незалежний не буде створено, я складу з себе повноваження прем’єр-міністра України і подам у відставку”, – наголосив він.

У відповідь на це глава фракції “Блок Петра Порошенко” Артур Герасимов заявив, що питання створення Антикорупційного суду не входить у зону відповідальності Кабінету міністрів України.


Новини від Корреспондент.net в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/korrespondentnet