alt

Іванківська ТЕС – «енергетичне майбутнє України»? або Немає диму без вогню…

Блог редактора

alt

alt

alt

«…Задля чиїх інтересів так звані правоохоронці нехтують енергетичним майбутнім нашої країни?.. Чому прокуратуру м. Києва не  цікавить, що проект Іванківської ТЕС є нехай малою, але значущою частиною енергетичної безпеки України…»

Здогадайтесь, шановні читачі, звідки взято цю цитату? – З відкритого листа Президенту та Прем’єр-міністру України, підписаного так: «З повагою, ТОВ «Біогазенерго», його працівники, підрядники та їх родини». Він розміщений на сторінці компанії «EIG Engineering» у Фейсбуці під великою, яскраво-червоного кольору, назвою «Недолюстровані правоохоронці за мовчазної згоди НКРЕКП зупиняють найбільшу в Україні ТЕС на біомасі, профінансовану ЄБРР!»

А захвилювались так серйозно власники-інвестори цього проекту тому, що, як вони самі зазначають у цьому листі, «наприкінці серпня 2015 р. «Біогазенерго» отримало вимогу прокурора прокуратури м. Києва про необхідність надання документів з метою дослідження факту можливого протиправного отримання грошових коштів у сумі 46 млн. грн. від ДП «Енергоринок» за виробництво електроенергії за «зеленим» тарифом (!).

Отож в листі висловлюється прохання до високопосадовців держави (цитую) «негайно втрутитись у ситуацію та припинити свавілля з боку прокуратури м. Києва».

Багато хто з обізнаних людей міркує так: якщо втрутяться і припинять, це означатиме одне: питання зніметься на деякий час з порядку денного і «накриється зонтиком»… Як буде – побачимо. Адже, як пишуть у своїх коментарях до цього листа обізнані з проблемою, це вже не перша справа, порушена проти «зелених» за незаконне отримання коштів по «зеленому» тарифу.

А ще звертає на себе увагу факт, що не лише прокуратуру й СБУ зацікавила Іванківська ТЕС, а й Нацкомісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Зокрема, те, як «відбивають» свої «бабки» інвестори цього об’єкту. (В їх листі наводяться цифри: «Загалом у ТЕС інвестовано EUR  31 млн., у т.ч. EUR 10 млн. власних коштів», або 40% від загальної вартості вклало ТОВ «Біогазенерго»).

На цьому фоні вже по-іншому сприймається той факт, що в Іванків нещодавно – 14 вересня – приїжджали лондонські та голландські представники м/н організації «зелених» «Грінпіс» (це борці за належну екологію – не плутати із вищезгадуваними «зеленими»…) та українські фахівці-експерти, які брали проби радіаційного забруднення територій і сільгоспкультур навколо ТЕС та Іванкова. У складі цієї групи, зокрема, були Ірина Лабунська (на фото – 3 стор.) – старший науковий співробітник дослідницьких лабораторій м/н ГО «Грінпіс» і доктор біологічних наук, доцент Національного університету біоресурсів і природокористування України Валерій Кашпаров.  Вони зустрілися з активістами боротьби проти ТЕС, взяли проби грунтів, зернових та соняшника в Болотні, Прибірську, поговорили з місцевим населенням. Не знаю, якими будуть результати їхніх аналізів, але керівниця цієї групи пані Ірина пообіцяла надати для нашої газети матеріали за підсумком їхньої поїздки в наш район.

Продовжу свою розповідь про ці два цікаві факти ще однією цитатою зі згадуваного листа очільникам держави: «…наприкінці серпня 2015 р. «Біогазенерго» отримало повідомлення НКРЕКП про проведення на початку вересня планової перевірки дотримання товариством Ліцензійних умов… Перевірка НКРЕКП організована лише для… створення штучного приводу для анулювання ліцензії та позбавлення права на виробництво «зеленої» електроенергії…»

Здавалося б, навіщо так хвилюватися, коли в тебе все в порядку? Виходить, що не все в порядку і треба шукати захисту  (читай – впливу на перевіряючих) у найвищих «верхах»?..

Або формувати громадську думку і «картинку» для ЄБРР плавного виходу з гри…

А ще виникають інші запитання. Зокрема, такі.

Хто може дозволяти собі – без певного «імунітету»!.. – такі безпардонні висловлювання на адресу правоохоронців, якими оперують ініціатори відкритого листа до Президента і Прем’єра: «недолюстровані», «свавілля», «так звані правоохоронці» та ін.

Або: навіщо вводити в оману очільників держави, заявляючи, що у разі можливої дестабілізації енергетичної системи України Іванківська ТЕС стане для іванківців «рятувальним кругом» і забезпечить район і світлом, і теплом»?!. (Про неможливість цього «Трибуна праці» вже аргументовано писала).

І найголовніше: чи може йти мова про чийсь персональний вплив на прокуратуру в правовій державі? Адже ця інституція покликана стояти виключно на варті дотримання законів своєї країни і не реагувати на чиєсь «телефонне право»!

А ще мені здається, що форма звертання – відкритий лист (а не офіційний, адресований в АП і КМУ), вибрана не випадково, а для якихось інших цілей, ніж апеляція до вищих посадових осіб держави. Бо такий спосіб – через соціальні мережі – у діловому листуванні не використовується. Отже, можна лише здогадуватись про справжню мету обраного способу розповсюдження цієї інформації…

Один мій добрий знайомий любить повторювати фразу: «Життя – цікава штука. І чим далі – тим цікавіша…» Можна погодитись з цим і в даному випадку.

Павло СМОВЖ.

На знімках: зустріч членів «десанту» «Грінпісу» з іванківцями біля селищної ради; на 1 стор. – «екологічна» «коптилка» (5 вересня 2015 р., 8.00 ранку, вітер дме на Іванків).

Фото автора.