alt

МІСЦЕВІ ЗМІ БУДУТЬ РОЗДЕРЖАВЛЕНІ

Блог редактора

alt

Чекає підписання Президентом України П. Порошенком прийнятий Верховною Радою ЗУ «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації». Закон передбачає поетапні дії щодо виведення з­під прямого впливу на друковані видання органів державної влади та місцевого самоврядування.

На першому етапі – пілотний проект, учасниками якого виступлять всі бажаючі журналістські колективи. Тобто, у 2016 році приватизація ЗМІ проходитиме добровільно – за бажанням працівників редакцій. У наступні два – здійснюватиметься обов’язкове реформування тих ЗМІ та редакцій, які не були реформовані на першому етапі.

Передбачено й варіант, коли трудові колективи редакцій не захочуть робити цього. Тоді все одно органи держвлади і самоврядування (райради) вийдуть із складу співзасновників ЗМІ та редакцій і виставлять останні, по­простому кажучи, на торги – відповідно до законодавства про приватизацію.

У всякому разі, влада відділяється від раніше «своєї» преси, перестаючи її контролювати. Тобто, відкривається ще одна можливість для дальшого розвитку демократії в Україні, наближення нашої держави до світових стандартів у сфері свободи вираження поглядів громадян та вільного ринку преси.

Проблем на шляху цього запізнілого реформування дуже багато. Як їх краще долати, що робити вже сьогодні й завтра – про це йщла мова 10 грудня ц.р. на Всеукраїнській конференції редакторів комунальних друкованих ЗМІ. Вона відбулася в Києві за участю голови Держтелерадіокомітету України О. Наливайка, першого секретаря НСЖУ С. Томіленка, керівника спільної програми ЄС та РЄ «Зміцнення інформаційного суспільства в Україні» Р. Шлапака, головного консультанта Головного департаменту Адміністрації Президента України О. Бухтатого, першого заступника голови Комітету ВРУ з питань свободи слова та інформполітики О. Червакової та ряду інших фахівців медіа.

Я не розповідатиму читачам нашої газети про всі важливі питання, які обговорювались на цій конференції: далеко не кожному це цікаво. Скажу  коротко про головне. А воно – в тому, що більшість моїх колег з радістю сприймають можливість працювати надалі більш вільно, не під «ковпаком» зобов’язань – писаних і неписаних – перед місцевою владою. Яка багато десятиліть вважала журналістів своїм «підкаблучним»   обслуговуючим персоналом…

Піде на цей пілотний проект і колектив «Трибуни праці». Хоча буде дуже нелегко в фінансовому плані: для «нормального» рівня роботи нам треба буде додатково заробляти за рік ще мінімум 100 тисяч гривень. Адже собівартість випуску газет з кожним роком усе зростає. Якщо на наше видання у 2014 році було затрачено понад 700 тис. грн., то в 2015­му видатки складуть вже понад 800 тис. Половина цієї суми йде на дотування читачів. Річний комплект газети коштуватиме за підсумками нинішнього року понад 360 грн., а читач передплачував його за 150 грн…

А підняти ціну хоч би до собівартості – при нинішніх затратах людей на комуналку, харчування, лікування тощо – означатиме втрату читача.

А тут ще Укрпошта підвищила свої розцінки на доставку преси (для редакцій з 01.01.2016 р.) у… чотири рази!..

Та не будемо про сумне. Хочеться – про хороше. Воно ж – у тому, що поступово і в нас буде, як у людей…

З цим і вітаю земляків!

Павло СМОВЖ.

На знімку: учасники Всеукраїнської конференції з питань реформування комунальної преси.

Фото автора.