alt

«ЦЕ НЕНОРМАЛЬНО, АЛЕ ЦЕ НОРМАЛЬНО…»

Блог редактора

 alt

ВСЕ ТЕЧЕ, все міняється… Сьогоднішній склад місцевих рад помітно різниться навіть від попереднього. Кандидатами у депутати реєструвалися, в основному, всі бажаючі шляхом самовисування та від активних у політичному житті партій. В т.ч. новостворених: таких як «Укроп», «Наш край» та деяких інших. Отож поведінка сьогоднішніх депутатів і в громадському житті, і на сесіях, скажемо так, різна: залежить і від розуміння ними проблем сьогодення, і від мети, з якою йшли на вибори, і від партійних зобов’язань… Хоча повинна залежати, насамперед, від позиції  своїх виборців, які сподівалися на захист їх інтересів.

Я впевнений: виборці дуже швидко зрозуміють істинні мотиви, які рухали кожним сьогоднішнім депутатом.

Змінюються й запити читачів газети. Багато з них вже хочуть не лише точної інформації, а ще й розуміння «атмосфери» пленарних засідань сесій. Й це теж зрозуміло: люди прагнуть більше знати про «кухню» прийняття важливих для них рішень, поведінку своїх обранців. Хочуть все більше впливати на депутатів усіх рівнів: аби вони не відривалися від народу…

Виконувати такий суспільний запит треба. При цьому аж ніяк не обійтись без суб’єктивних оцінок і висновків. Бо ж викладає свої враження і думки одна людина – журналіст.

Що ж, і сьогодні намагатимусь бути максимально об’єктивним. Хоча заздалегідь знаю: комусь це, звичайно, сподобається, комусь – ні: так завжди є в житті.

Повністю із змістом даної публікації можна ознайомитися в форматі PDF. Передплачуйте таку можливість.

Павло СМОВЖ.

Президенту України П. Порошенку

Прем’єр­міністру України А. Яценюку

Голові Верховної Ради України В. Гройсману

 

Звернення депутатів Іванківської районної ради щодо необхідності перегляду зон радіоактивного  забруднення частини території

Іванківського району Київської області

Шановні очільники держави!

Ми, депутати Іванківської районної ради Київської області, з розумінням ставимося до економічної та політичної ситуації, яка склалася в Україні на сьогодні, до тих тимчасових, сподіваємося, труднощів, які переживає наше суспільство. І віримо в кращі часи нашої держави.

Проте є проблеми, які можна і треба розв’язувати, не дивлячись ні на що. Це коли питання стосується не лише неухильного дотримання законодавства держави, а, насамперед, здоров’я людей, а особливо – молоді та майбутніх поколінь.

Прийнятим в 2015 році відповідним законом в Україні ліквідовано четверту зону радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи. Підставою для такого кроку  стали  нижчі допустимих рівні забруднення багатьох територій цезієм­137. Та, на жаль, глибоких і всебічних наукових досліджень з цього приводу проведено не було. В результаті й у Іванківському районі  Київської області жителів 59 населених пунктів було позбавлено статусу потерпілих внаслідок аварії на ЧАЕС в 1986 році.

Але  результати радіологічних досліджень,  виконаних фахівцями­ радіологами, свідчать про те, що значна частина території Іванківського району, яка потрапила під так званий «південний слід» радіоактивного забруднення, небезпечно забруднена ще й стронцієм­90. Який становить нині пряму, реальну загрозу здоров’ю і життю населення, яке проживає тут.

У 2013­2014 роках територію Іванківського району ретельно досліджували науковці Українського НДІ сільськогосподарської радіології НАНУ. Офіційний звіт (додаємо його на електронному носії) містить детальні результати проведеної ними роботи. Зокрема, – карти щільності забруднення грунтів  району цезієм­137 і стронцієм­90. Висновки для нас – невтішні (цитата – мовою оригіналу): «Согласно Закона Украины «О  правовом режиме территорий, которые подверглись радиоактивному загрязнению вследствии Чернобыльской катастрофы», территории с плотностью загрязнения 90Sr выше 5,5 кБк/м2 следует относить к третьей зоне радиоактивного загрязнения… В связи с этим, на половине территории Иванковского района (восточная часть) невозможно заготавливать топливную древесину»… – так як питома активність радіостронцію буде перевищувати гігієнічний норматив – 60 кБк/кг.

У той же час – з порушеннями діючого в Україні законодавства – у безпосередній близькості до смт. Іванків споруджена і вже діє теплова електростанція ТОВ «Біогазенерго», яка спалює також радіоактивно забруднену деревину, що завозиться з лісових масивів Київського Полісся. Незважаючи на кількарічні масові протести жителів нашого району, продовжується спорудження другої черги цього екологічно шкідливого об’єкта. При цьому власники ТЕС ретельно «замітають сліди», невідомо де – для жителів району – утилізуючи утворюваний попіл, який, згідно з відповідними вимогами до проектної документації,   має захоронюватися в 30­кілометровій зоні ЧАЕС.

Тобто, згадувані нами детальні наукові дослідження виявили  серйозну проблему: 15 населених пунктів Іванківського району, які нещодавно позбавлені статусу  четвертої зони радіоекологічного контролю, згідно Закону України «Про правовий режим територій…» мають бути віднесені до 3­ї зони гарантованого добровільного відселення. Це села Доманівка, Ковалівка, Красилівка, Леонівка, Макарівка, Мала Макарівка, Нові Макалевичі, Нові Соколи, Пироговичі, Потоки, Русаки, Сукачі, Федорівка, Хочева, Шпилі.  Фактичне радіоактивне забруднення їх  стронцієм­90   (а це – майже половина району) становить від 5,5­10 кБк/м2 до 37­96 кБк/м2.

Не реагувати на таке згідно із згадуваним вище законом – неможливо!

Ми не будемо в цьому Зверненні наводити прикладів – фактів і цифр, – які підтверджують: захворюваність і смертність населення, в т.ч. дітей, в Іванківському районі у кілька разів вищі, як по Україні в цілому.(При потребі – надамо  їх одразу).   Ми постійно звертаємось з приводу цього в різні високі інстанції. Проте нас ніхто не чує!

Шановні очільники держави Україна! Ми, представники 30­тисячного населення Іванківського району Київської області, сподіваємось на належну, згідно діючих законів, Вашу реакцію на наше Звернення.

Очікуємо відповідних доручень причетним до розв’язання цієї проблеми  відомств, їхньої оперативної роботи по перевірці викладених нами фактів і, як наслідок, вжиття потрібних заходів з віднесення 15 згаданих сіл Іванківського району до 3­ї зони радіоактивного забруднення. Цим буде продемонстровано принцип верховенства права в Україні, а для мешканців причорнобильського регіону – встановлено соціальну і правову справедливість. Ви ж – кожен особисто – продемонструєте приклад високої відповідальності за виконання своїх конституційних обов’язків.

 

Заява депутатів Іванківської районної ради проти

політичних репресій

Ми, депутати Іванківської районної ради, висловлюємо свою категоричну незгоду із репресіями нинішньої влади проти політичних опонентів через застосування вибіркового правосуддя. Ми засуджуємо численні безпідставні затримання і арешти членів патріо­тичних організацій та партій, активістів волонтерського руху та учасників добровольчих підрозділів.

Такі дії нинішньої влади, коли чільні діячі злочинного режиму Януковича не понесли покарання за корупцію та злочини проти пов­сталого народу на Майдані восени­взимку 2013­14 років, в першу чергу за вбивство Небесної Сотні, коли не притягнуті до кримінальної відповідальності сепаратисти та посібники російського агресора в Криму та Донбасі однозначно свідчать про контрреволюцію і реванш негідників.

На жаль, нинішня влада відійшла від своїх передвиборчих зобов’язань та виконання вимог Революції Гідності і фактично продовжує антинародні практики режиму Януковича. Штучно гальмуються антикорупційні реформи, досі не проведена реальна люстрація чиновників, суддів та правоохоронців, ставленики регіоналів досі займають керівні посади в уряді Яценюка, МВС, судах та прокуратурі, влада продовжує обслуговувати інтереси олігархів, а її соціально­економічна політика призвела до масового зубожіння українців. Очевидно, що така політика держави є неприйнятною і має бути змінена.

Ми привертаємо увагу до тих судилищ, які відбуваються над патріотами України, та вимагаємо негайно припинити репресії проти них та звільнити з­під варти всіх активістів, проти яких ведуть політичну розправу.

Запевняємо, що на рівні місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень ми вживатимемо усіх заходів для того, щоб  скорегувати курс держави в інтересах громадян, не допустити реваншу негідників на місцевому рівні та реалізувати вимоги Майдану стосовно повної підзвітності влади громадянам і забезпечення права українців на гідне життя на своїй, Богом даній, землі.

Схвалено рішенням Іванківської  районної ради Київської області від 25.12.2015

№ VIІ­2/46.

Звернення депутатів Іванківської районної ради Київської області до Президента України, Прем’єр­міністра України,  Генерального прокурора України, Голови Служби безпеки України

З 2011 року по теперішній час в смт. Іванків Іванківського району Київської області відбувається зухвале порушення чинного законодавства України,  права людей на життя і, як виглядає, реалізується сценарій радіаційного екоциду та геноциду на всій території України.

В смт. Іванків побудована теплова електростанція (далі – ТЕС) на деревовідходах місцевого походження. Забудовником є ТОВ «Біогазенерго», код ЄДРПОУ 33593431, місце реєстрації: 07201, Київська область, Іванківський район, смт. Іванків, вул. Розважівська,192.

Іванків розташований на відстані близько 50 км від м. Чорнобиля. Ліси та  вся органіка району і прилеглих територій забруднені чорнобильською радіацією (цезій­137, стронцій­90, америцій, плутоній…), що підтверджується картами забруднення території України та відповідними дослідженнями.

Стаття 16 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» забороняє подібне будівництво: «У зоні гарантованого добровільного відселення забороняється: будівництво нових, розширення діючих підприємств, безпосередньо не пов’язаних із забезпеченням радіоекологічного, соціального захисту населення, а також умов його життя та праці; будь­яка діяльність, що погіршує радіоекологічну ситуацію; природокористування, яке не відповідає вимогам норм радіаційної безпеки».

Згідно постанови КМУ від 28.08.2013 № 808 «Про затвердження переліку видів діяльності та об’єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку», теплові електростанції (ТЕС, ТЕЦ) є об’єктами, що становлять підвищену екологічну небезпеку.

При проектній потужності 18 МВт (мегават) даної ТЕС за добу буде згорати 600 тонн деревини вологістю менше 40%. Це близько 1000 тонн свіжозрізаної деревини. Під час спалювання радіація, що знаходиться у деревині, потрапляє у повітря, з подальшим осадом на прилеглих територіях, а також залишається у попелі. Відбувається витягування чорнобильської радіації із місцевих забруднених лісів із подальшим концентруванням її на території смт. Іванків, погіршення радіологічної ситуації.  Про це свідчать результати єдиної існуючої радіологічної експертизи діяльності ТЕС – Громадської екологічної експертизи (додається).

Також можливе неконтрольоване поширення радіації по всій території України шляхом реалізації попелу з ТЕС в якості міндобрива сільгоспвиробникам та використання його як добавки до бетону (про що зазначено в розділі ОВНС проекту ТЕС). Щодо використання попелу Іванківської ТЕС в якості добрива Державною установою „Інститут охорони грунтів України” було проведено радіологічні дослідження. За результатами дослідження з’ясовано, що рівень цезію­137 та стронцію­90 перевищує допустимі рівні.

Територіальна громада жителів смт Іванкова об’єктивно переконана в наступному:

1) ТЕС в Іванкові є засобом руйнуванням деревообробної промисловості України. Компанія­власник постійно позиціонує ТЕС в Іванкові, як об’єкт альтернативної енергетики поряд із сонячними, вітровими електростанціями. Іванківська ТЕС спалює деревину, яка є надзвичайно цінним промисловим ресурсом, для вирощування якої необхідно 40­50 і більше років.

2) ТЕС в Іванкові є радіаційними дослідами і диверсією проти України. Потенційна загроза радіаційного враження громадян України з року в рік зростатиме. Це є очевидним, передбачуваним, прорахованим, однозначним фактом. Такими кількостями радіоактивних відходів, які концентруватиме Іванківська ТЕС, реально проводити терористичні операції. Наприклад: вирощувати виключно на попелі городину, збагачувати із попелу цезій, стронцій, америцій, плутоній… і використовувати в сухому чи рідкому вигляді для порушення права на життя.

3) Для охолодження ТЕС з технологічною метою використовується 2000 м3 води на добу з артезіанських свердловин поблизу селища, що є марнотратством стратегічних запасів питної води держави.

Депутати Іванківської районної ради стурбовані ситуацією, яка склалася. Зважаючи на вищевикладене, просимо:

1. Зупинити діяльність Іванківської ТЕС на території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, як таку, що очевидно призведе до екоциду і геноциду на території України.

2. Провести розслідування, встановити та притягнути до відповідальності відповідальних за вказані дії чи бездіяльність щодо будівництва та експлуатації ТЕС в смт. Іванків.

Зважаючи на те, що  питання  функціонування об’єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку, до яких належать теплові електростанції, відносяться до повноважень вищих органів державної виконавчої влади, переконливо просимо не направляти  дане звернення для розгляду до Іванківської райдержадміністрації Київської області.

Додатки:

1. Громадська екологічна експертиза щодо обгрунтування радіоекологічної безпеки запланованої діяльності ТЕС в смт. Іванків (на 4 арк.)

2. Лист Державної установи „Інститут охорони грунтів України” від 14.12.2015 № 158­0301/2140 „Про агрохімічні дослідження зразку деревної дози” (на 3 арк.).

Схвалено рішенням Іванківської  районної ради Київської області  від 25.12.2015 №  VIІ – 2/44.