alt

«ВІЛЬНИЙ ШЛЯХ» НЕ ПУСКАЮТЬ ВІЛЬНИМ ШЛЯХОМ. «ТРИБУНУ ПРАЦІ» – ТЕЖ…

Блог редактора

alt

Повертаюсь до цієї теми вдруге (див. «Трибуну праці» за 1 жовтня ц.р.), тому що вона – не тільки дуже актуальна, а й важлива для розуміння процесів, що відбуваються сьогодні в Україні. Й не лише стосовно роздержавлення друкованих ЗМІ.

29 вересня розпочалося пікетування Адміністрації Президента України і Кабміну журналістами Ківерцівської райгазети «Вільним шляхом» (Волинська область) та їх колегами з деяких столичних і регіональних видань, представниками Всеукраїнської незалежної медіа-профспілки (НМПУ), Конфедерації вільних профспілок України (КВПУ) та галузевих спілок медиків і юристів. Підтримують цю акцію – тобто, боротьбу за дотримання українських законів (!) – Міжнародна і Європейська федерації журналістів (МФЖ та ЄФЖ).

Цей крок (ні, не відчаю – усвідомлення своєї правоти!) був зроблений у рамках оголошеного з 19 вересня безстрокового страйку волинських журналістів, які не бажають миритися зі свавіллям своєї місцевої влади. Котра намагається якнайдовше втримати у своїх руках – під своїм контролем і впливом – друкований ЗМІ району.

Саме тому серед інших важливих питань сьогодення у вимогах до Президента, Прем’єра, Генпрокурора, керівника Нацполіції стоїть: вжити належних заходів для припинення грубих порушень прав трудового колективу газети «Вільним шляхом», забезпечити повсюдне виконання ЗУ «Про реформування державних і комунальних ЗМІ», взяти під особистий контроль питання проведення об’єктивного розслідування Нацполіцією фактів порушення законодавства місцевою владою щодо журналістів і трудового колективу газети «Вільним шляхом»,  а також всіх інших редакцій в Україні, права яких порушуються під час реформування.

А особисто Президента просять ще й звільнити з посад – за потурання беззаконню – голів Ківерцівської РДА та Волинської ОДА.

alt

Що ж збурило навіть міжнародну журналістську спільноту? Ківерцівська райрада не взяла до уваги бажання місцевих журналістів брати участь  у першому етапі роздержавлення (в 2016 р.) і прийняла ряд протизаконних рішень: про реформування своєї газети в другому етапі (він проходитиме у 2017-2018 р.р.); про відчуження половини приміщення, яке перебуває на балансі редакції (одночасно почав здійснюватися тиск на в.о. редактора М. Хітько з вимогою укласти договір оренди на половину площі приміщення редакції); про реєстрацію нового Статуту редакції – без погодження з трудовим колективом (!).

Всупереч законодавству, поліція Ківерців стала гальмувати відкриття кримінальної справи щодо грубих порушень прав журналістів «Вільного шляху».

Більше того: без погодження з колективом редакції було призначено нового в.о. редактора – людину без спеціальної освіти та досвіду роботи в медіа (екс-секретаря міськради).

Ще більше того (!) – голова райради В. Недопад, його заступник Т. Чигрин та деякі працівники апарату в супроводі депутатів райради… зламали замки в дверях приміщення редакції та завели незаконно призначеного ними в.о. редактора, не зважаючи на протести обуреного такими діями колективу…

Не буду детально розповідати про цю дуже непривабливу ситуацію в Ківерцях. Зрозуміло: конфлікт породжений безпардонним нехтуванням владою українського законодавства. Він уже вийшов за рамки однієї області, навіть України. На подив місцевих царків, ківерцівських журналістів підтримали не лише в столиці, а й на міжнародному рівні.

У Києві відбулася прес-конференція за участю генерального секретаря Європейської федерації журналістів Рікардо Гутьєрреса, голови Конфедерації Вільних профспілок України Михайла Волинця, голови НМПУ Ігоря Чайки, президента Асоціації медіа-юристів, секретаря Національної асоціації українських медіа Тетяни Котюжинської. Інформація про порушення прав працівників газети «Вільним шляхом» була внесена на «Платформу Ради Європи для сприяння захисту та безпеки журналістів». «Генеральний секретар Ради Європи звернувся до посла України при РЄ за поясненнями щодо порушення прав журналістів газети «Вільним шляхом», – заявив Рікардо Гутьєррес.

Також генсек Європейської федерації журналістів повідомив, що ЄФЖ і МФЖ передали відповідний лист Президенту України з вимогою втрутитися в ситуацію і повернути її в законне русло.

Кажуть, П. Порошенко розпорядився залагодити конфлікт. Пікетувальникам повідомили, що їх почули. Але конкретнішої інформації з цього приводу я не маю.

Cлава Богу, в Іванкові протидія райради роздержавленню нашої редакції відбувається без фактів насильства. Правда, депутати забрали назад, у бюджет, раніше виділену на 2016 рік дотацію газеті (тобто, передплатниками, які виписують «Трибуну праці» за 40% її собівартості). І не поспішають укладати угоду з редакцією про висвітлення діяльності – своєї та РДА. Цим самим нехтується право жителів району на отримання інформації про роботу органів влади. Закономірно, що наша газета перестала друкувати всю інформацію, що стосується, зокрема, райради – порядок денний чергових і позачергових сесій, звіти про них, вітання трудовим колективам з нагоди професійних свят тощо. У нас немає можливості дотувати безплатними публікаціями місцеву владу.

А от місцева поліція і прокурорські працівники, до честі їм, дотримуються законодавства України: порушили кримінальне провадження проти депутатів райради, які не виконують ще й постанови суду з цього приводу і продовжують чинити спротив роздержавленню «Трибуни праці». Я і про це розповідав в інтерв’ю для телеканалу «ЗS.TV» С. Шустера, беручи участь у згадуваному пікетуванні АПУ й Кабміну.

…Ось як не бажають подекуди містечкові владці втрачати вплив на ЗМІ, бачачи в цьому загрозу своєму впливу на «маси», а в журналістах – свій обслуговуючий персонал.

Але сьогодні вже ми, маси, повинні, як ніколи до цього, контролювати владу, впливати на неї. Аби вона розуміла, що влада – для людей, а не люди – для влади…

Павло СМОВЖ.

На знімку: журналісти-пікетувальники під Кабміном.

Фото автора.