АСКРО потрібна і нам!..

Публікації Трибуни Праці

Вже немало років пройшло, а я згадую іноді слова німецького інженера, який знайомив нас з роботою АЕС недалеко від м. Гамбурга (тоді ще ФРН). На моє запитання, що вони зробили в плані підвищення безпеки своєї станції після Чорнобильської катастрофи, він відповів для мене несподівано: «Нічого. Наша технологія і дисципліна виключають подібні нештатні ситуації.»

Технологія і дисципліна!.. Тобто, продуманість до найменших деталей усіх процесів і неухильне виконання усіх вимог техніки безпеки. Як все просто!..

Того німця пригадав, спілкуючись з Гендиректором Рівненської АЕС Павлом Павлишиним. Там, на РАЕС, ми, група журналістів, побачили нещодавно вочевидь, що таке висока культура безпеки при виробництві електричної енергії. Я про це вже трохи розповідав читачам «Трибуни праці», а сьогодні – обіцяне: про автоматизовану систему контролю радіаційної ситуації навколо цієї атомної станції. 

А попутно – деякі цифри і факти, що характеризують цей ядерний об’єкт. Вони допоможуть читачам краще розуміти, про що йде мова.

Що таке АСКРО?

Автоматизована система контролю радіаційної обстановки ВП «Рівненська АЕС» – це комплекс приладів і заходів, що забезпечують моніторинг не лише проммайданчика станції, а й санітарно-захисної зони та зони спостереження загальною площею три тисячі кв. кілометрів, на якій проживає 130 тисяч людей у 90 населених пунктах.

Діє вона тут з квітня 2007 року. Щоквартально інформація про радіаційну обстановку навколо АЕС надається Держінспекції ядерного регулювання України, а також НАЕК «Енергоатом». Вимірювання проводяться відповідно до всіх сучасних вимог, в т.ч. і Всесвітньої метеорологічної організації.

В режимі реального часу всі параметри можна відстежувати на сайті РАЕС.

Якщо коротко, то така АСКРО – це запорука спокою всіх: енергетиків, населення, міжнародної спільноти. Адже вона реагує на будь-які можливі зміни радіаційної ситуації, що дозволяє вживати при потребі миттєві заходи.

А якщо описувати трохи детальніше, то це – 13 стаціонарних постів контролю в зоні спостереження РАЕС, 16 – розташованих на її проммайданчику та два мобільних. Всі вони обладнані найновішими приладами й технікою, забезпечені висококваліфікованими спеціалістами.

Наприклад, мобільні лабораторії, створені на базі автомобілів ГАЗ-3308, оснащені GPS-навігаторами, що дозволяє визначати їх місцезнаходження з точністю до 10 метрів. Передача інформації від них здійснюється через супутникові канали зв’язку і мережі мобільних операторів у режимі реального часу.

Що важливо: в рамках програми співробітництва України з Європейською комісією на всіх АЕС впроваджена європейська система підтримки прийняття рішень у реальному масштабі часу – RODOS. Фахівці аналізують радіаційний стан на АЕС та в навколишньому середовищі, метеорологічний стан у приземному шарі атмосфери та на висотах до 3-х км, навіть інформацію прогнозів погоди. Впровадження RODOS інтегрує нашу країну у глобальну систему та дозволяє оперативно відстежувати і реагувати на можливі ядерні події у себе та світі.

АСКРО працює 24 години на добу, виконуючи 22 види контролю. Про високу чутливість і точність апаратури, що використовується тут, свідчить навіть такий факт.

Після аварії з пошкодженням ядерного палива на АЕС Фукусіма-1, що сталась 11 березня 2011 р., спеціалісти цеху радіаційної безпеки Рівненської АЕС, починаючи з 23 березня по 10 травня 2011 року, фіксували присутність в повітрі мікроскопічних значень радіоактивних цезіїв, йодів, телуру. Але концентрації радіонуклідів знаходилися на рівнях, в тисячі разів нижчих за допустимі в атмосферному повітрі, тож не складали загрози для здоров’я населення.

Обладнання, яке використовується для контролю впливу радіації на населення, дозволяє вимірювати концентрації в мільйони разів менші, ніж допустимі значення вмісту радіоактивних елементів в повітрі, регламентовані Міністерством охорони здоров’я України.

А в червні 2015 року на РАЕС було впроваджено й торік введено в промислову експлуатацію ще й систему сейсмічних спостережень. Адже сейсмомоніторинг у зоні спостереження АЕС є вимогою МАГАТЕ: надає інформацію для вивчення джерел локальних (місцевих) землетрусів. Перебуваючи на глибині 30-90 метрів у спеціальних свердловинах на території постів контролю АСКРО, сейсмометри в автоматичному режимі реєструють та локалізують усі значні коливання земної поверні. (Фіксують на Рівненській АЕС навіть ядерні випробування в КНДР).

Вся така інформація в режимі реального часу передається до Головного центру спецконтролю Державного космічного агентства України та використовується для реєстрації сейсмічних подій у світі.

А ще в населених пунктах зони спостереження РАЕС встановлено термо-люмінесцентні дозиметри, за допомогою яких визначається річна доза зовнішнього випромінювання. Двічі на рік у цих 90-та населених пунктах проводиться вимірювання потужності дози та щільності потоку бета-випромінювання.

 

І які ж результати контролю?..

Основним показником, який характеризує вплив АЕС на навколишнє середовище, є, як кажуть фахівці,  доза на населення. Результати постійного аналізу свідчать: фактичний радіаційний вплив РАЕС на населення з 2006 р. не перевищував 1% від рівнів, встановлених НРБУ-97. І це, стверджують, набагато менше, ніж доза опромінення людей від джерел природного походження. Тобто, всі параметри не перевищують «нульовий фон» – значення, зафіксовані до пуску станції.

 

Чим ця система контролю цікава нам

І в попередній своїй публікації говорив про це, й тут скажу: така АСКРО (хай і в менших, можливо, масштабах) потрібна сьогодні і в причорнобильському регіоні. Для більшої певності усіх – і тих, хто працює в 30-км зоні ЧАЕС, і нас, проживаючих, образно кажучи, попід її колючим дротом. Для більшості певності навіть Європи. Адже з виведенням з експлуатації ЧАЕС ризиків не зменшується: крім «захованого» в новий уже конфаймент 4-го її енергоблоку, тут з’явилися комплекс по дезактивації, транспортуванню, переробці і захороненню радіоактивних відходів «Вектор», розпочинається спорудження ЦСВЯП для довгострокового (мінімум 100 років) його зберігання. І все це – теж ядерні об’єкти! Які хоч і декларуються як безпечні, але дуже насторожено і навіть із спротивом сприймаються потерпілим від наслідків Чорнобильської катастрофи населенням. Особливо – в нашому регіоні.

І на закінчення – такий факт. АСКРО РАЕС визнана найкращим природоохоронним проектом за підсумками конкурсу «Лідер паливно-енергетичного комплексу 2005». Перевага цій системі була надана з-поміж 220 структур, що займаються вивченням навколишнього середовища та протидіють його забрудненню.

Павло СМОВЖ.