ОФІЦІЙНО РОЗПОЧАТО БУДІВНИЦТВО ЦСВЯП

Публікації Трибуни Праці

 

 

У четвер, 9 листопада, голова Київської обласної державної адміністрації Олександр Горган взяв участь в урочистому заході з нагоди початку будівництва  ЦСВЯП для тривалого зберігання такого палива з Рівненської, Южно­Української та Хмельницької АЕС, яке наразі вивозиться до Росії.

Урочиста церемонія символічного підняття першого кубометра землі на місці майбутнього сховища відбулась  поблизу колишнього села Буряківка  (територія 30­км. зони відчуження ЧАЕС, нині адміністративно підпорядкованої Іванківському району. – Ред.).

“Ми сьогодні розпочинаємо будівництво першого такого об’єкта за період незалежності, як Централізоване сховище відпрацьованого ядерного палива. Цей об’єкт – це мільярди коштів, які залишаться в українському бюджеті, це нові технологічні рішення і потужності, які ми матимемо в Україні для збереження відпрацьованого ядерного палива, це серйозні інвестиції в економіку України”, – сказав на урочистій церемонії віце­прем’єр­міністр Володимир Кістіон. – Проект будівництва ЦСВЯП у поєднанні з диверсифікацією постачання свіжого ядерного палива – це форпост України проти гібридної війни”.

Він нагадав, що в історії України вже був прецедент, коли Росія відмовлялася близько трьох років приймати на тимчасове зберігання ВЯП з України. Тоді це поставило роботу атомно­енергетичного комплексу в кризове становище.

Централізоване сховище – це автономна ядерна установка для тривалого – до 100 років – зберігання відпрацьованого ядерного палива, в якій буде використовуватися технологія поверхневого “сухого” зберігання із застосуванням двобар’єрної системи ізоляції палива від навколишнього середовища завдяки спеціально спроектованим інженерним системам контейнерного типу. Проектування, виготовлення та постачання цих систем забезпечує американська компанія Holtec International, а генеральним підрядником будівництва є компанія «Укрбудмонтаж». В цілому, проектна місткість сховища – 458 контейнерів, які зможуть вмістити у собі понад 16 тис. відпрацьованих паливних збірок.

Перший пусковий комплекс централізованого сховища буде введено в експлуатацію в 2019 році. Як повідомив В.Кістіон, його вартість – майже 500 млн доларів. Це будуть власні кошти “Енергоатому” і залучені компанією під цей проект. “Термін окупності капітальних вкладень – не більше двох років”, – підкреслив віце­прем’єр­міністр.

Як зазначив на церемонії міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик, після розпаду СРСР Україна лишилася єдиною країною, яка не вирішила питання зберігання відпрацьованого ядерного палива. Його відправляли на тимчасове технологічне зберігання до Росії, щорічно сплачуючи за це 200 млн доларів. “Це перший об’єкт, який розв’яже цю проблему, а зберігання відпрацьованого ядерного палива коштуватиме Україні в 2,5 раза дешевше”, – підкреслив Насалик.

Посол США в Україні Марі Йованович, у свою чергу, акцентувала увагу на тому, що Централізоване сховище – це стратегічний проект, оскільки він дасть змогу Україні зменшити залежність від Росії і зекономити значні кошти. “Сполучені Штати пишаються тим, що ми можемо допомогти Україні в цьому. Це ще одне свідчення міцних двосторонніх відносин між нашими країнами”, – зазначила Йованович. Вона наголосила, що, за її інформацією, з моменту ініціації проекту ЦСВЯП (2005 р.) і до сьогодні Україна витратила близько $2 млрд для вивезення ВЯП до РФ на тимчасове зберігання.

Президент НАЕК «Енергоатом» Юрій Недашковський говорив про те, що історія будівництва проекту створення ЦСВЯП для українських АЕС – від самого початку обговорення у 2001 році й до сьогоднішнього дня, коли нарешті реально розпочалось будівництво – це важкий шлях з подолання штучних перешкод та вирішення складних науково­технічних завдань. Цей проект настільки масштабний в розрізі країни, що навіть потребував прийняття окремих законів. Україна вдячна уряду США не лише за підтримку нашого контракту з Holtec International, але й за сприяння у підготовці українських фахівців з ліцензування, за підтримку у посиленні співпраці наших атомників з Департаментом енергетики США, Комісією ядерного регулювання та Аргонською національною лабораторією.

У свою чергу президент американської компанії Holtec International доктор Кріс Сінгх зауважив, що дуже радий тому, що найкращі та надсучасні технології Holtec International, які використовуються та працюють по всьому світу – від Північної Америки до Європи, від Ближнього Сходу до країн Азії та Африки – нарешті будуть працювати в Україні. «Весь світ визнає нас, як надійних партнерів, – зазначав він. – Нещодавно компанія успішно завантажила свою тисячну систему для сухого зберігання відпрацьованого ядерного палива на американській АЕС Ласаль Каунті, а нині реалізує проект з розробки нового контейнеру для зберігання та транспортування відпрацьованого ядерного палива для швейцарської АЕС Лейбштадт.

У той же день, як повідомляли ЗМІ, глава Адміністрації Президента України Ігор Райнін провів зустріч з президентом компанії Holtec International Крісом Сінгхом.  Ігор Райнін позитивно відзначив зусилля американської компанії щодо реалізації двох важливих проектів в Україні – із будівництва сховища відпрацьованого ядерного палива для Чорнобильської АЕС (СВЯП) та Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП) для Хмельницької, Рівненської та Південно­Української АЕС.

Співрозмовники обговорили перспективи подальшої реалізації цих проектів, а також співпрацю в енергетичному секторі загалом.

Ігор Райнін також подякував президенту компанії Holtec International за рішення увійти до складу Національної інвестиційної ради при Президентові України.

На знімках: почесні гості урочистої церемонії; виступає доктор Кріс Сінгх;  момент символічного початку будівництва ЦСВЯП – переміщення «перших  кубометрів» землі; обмін враженнями (зліва направо – Марі Йованович, народний депутат України Вікторія Войцицька, президент Енергоатому України Юрій Недашковський, Віце­прем’єр Володимир Кістіон та міністр енергетики Ігор Насалик).

Фото Павла СМОВЖА.