Райрада «кинула» «Трибуну праці»

Публікації Трибуни Праці

 

21 грудня ц.р. на 30-й сесії районної ради депутати відмовились затвердити Програму підтримки ЗМІ Іванківського району на 2018 рік (фактично мова  йде лише про «Трибуну праці»). Що засвідчило їх повну байдужість до подальшої перспективи існування райгазети з 86-літньою історією.

Цікавими виявились результати голосування за відмову будь­-якої підтримки райгазети. Лише два депутати натиснули кнопки «проти» прийняття згадуваної програми, решта 22 – «утримались». Дивна одностайність, хоча серед них немало, здавалось би, розважливих людей. Невже так і не схаменуться?

А перспектива газети така: з об’єктивних причин редакція неприбуткового друкованого видання в існуючих умовах не зможе надалі самостійно забезпечувати всі видатки на  вихід газети. Адже собівартість її – висока, а передплатна ціна  не покриває і третини затрат.

Короткий аналіз. Одна тисяча передплатників «Трибуни праці» при піврічній передплатній ціні 102 грн  немовби забезпечують грошову компенсацію  затрат редакції в розмірі 102 тисячі гривень. Але  14% від суми передплати залишає собі «Укрпошта» – за доставку газети (самі бачите, яку…). У 2018-му – вже оголосили – підвищать цей свій тариф ще на 68%.

Вагомою підмогою редакції були 240 тис. грн, виділених на нинішній рік для того, аби газета не припинила свого виходу і задовольняла конституційні права жителів району на інформацію. Така адресна фінансова підтримка для реформованих ЗМІ – протягом трьох років – передбачена ст. 12 ЗУ «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації». Як сказано в законі, – «з метою забезпечення їх функціонування».

Як зможе функціонувати надалі редакція «Трибуни праці» – важко сказати. Адже у 2016-му році затрати на видання газети склали  771 тис. грн, а ц.р. вони  ще більші. Не дивлячись на суворі заходи економії, які ми вжили і вживаємо.

Ще кілька цифр. За власні кошти передплатники мають змогу отримувати газету неповні три місяці на рік. Коштів з райбюджету вистачило цьогоріч на її випуск ще протягом трьох місяців. І цілих півроку оплачувала вихід «Трибуни праці» її редакція – власно заробленими коштами. Бо вартість місячної передплати нині менша  ціни пачки «Прими» – найдешевших сигарет… А значно підвищувати її при сьогоднішніх доходах основної маси населення – означає загубити і той тираж, який маємо (завдяки поганій роботі пошти – теж).

Ось така арифметика. Вона пояснює об’єктивні умови, в яких працює не лише наша редакція сьогодні. Тут ринковими відносинами і не пахне, як то мовиться.

Найгірше те, що депутати такою своєю нерозважливою поведінкою ущемляють не Смовжа, і не редакцію, а своїх виборців насамперед! Які хочуть читати райгазету, знати про те, як працюють і що роблять для них районні депутати,  органи влади і самоврядування, як вирішують  численні проблеми сьогодення.

Натомість Іванківська райрада свідомо зібралася порушувати згадуваний вже вище закон, п. 5 ст. 14 якого чітко гласить: «Органи державної влади, інші державні органи та органи місцевого самоврядування не можуть виступати засновниками (співзасновниками) друкованих засобів масової інформації». Та, не дивлячись на це, тут розробили іншу програму – висвітлення своєї діяльності на 2018-2019 роки. Де передбачили на її виконання кошти в сумі 340 тис. грн – для випусків двічі на місяць інформбюлетеня «Вісник Іванківської районної ради» (який нині не може бути зареєстрований в установленому порядку, а отже, законно фінансуватися…).

Дивні діла, та й годі: «ламають дрова» й не відають, що творять!

«Кинувши» таким чином районну газету напризволяще з сьогодні існуючими проблемами, депутати райради недвозначно продемонстрували свій недостатньо державницький  рівень мислення, свою справжню – байдужу – позицію щодо забезпечення інформаційних інтересів жителів району. Які можуть рано чи пізно залишитися без своєї суспільно-політичної газети, розрахованої на різні категорії читачів.

Зводячи таким чином якісь суб’єктивні рахунки з колективом редакції та її очільником, нинішній склад райради не усвідомлює наслідків своїх дій. І це засмучує багатьох людей у районі, не лише нас.

 

Павло СМОВЖ.