Дякуємо! Вітаємо! Інформуємо

Блог редактора

Дякуємо

вам, шановні читачі, за те, що вас ще більше буде зі своєю районною газетою в 2018 році.

Вітаємо

з Новим роком і Різдвом Христовим! Нехай у ваших оселях панує мир і злагода, хай будуть наповнені щастям серця й душі, не покидає вас удача при доброму здоров’ї! Менше проблем бажаємо кожному з вас персонально, а більше радості від життя: спілкування з рідними, близькими й друзями, успіхів у роботі, лише приємностей від дітей і внуків.

Інформуємо

У рік Жовтої Собаки наша редакція вступає, на жаль, з деякими проблемами. Про них, зокрема, незадовільну роботу пошти, що впливає й на тиражі газет та журналів, а також відмову районної ради та РДА фінансово підтримувати планово­збиткову райгазету, на яку передплата коштує лише третину собівартості її випуску, я вже писав. Отож не буду повторюватись.

А ще  в нас є кардинальні зміни в статусі. Згідно із законом, ми роздержавились. Тобто, із співзасновників редакції та газети вийшли райдержадміністрація та районна рада. 29 грудня ми перереєструвались і тепер є приватним підприємством, яке називається «Редакція Іванківської районної газети «Трибуна праці». Тобто, самостійним суб’єктом господарювання, формально, принаймні, не залежним від районної влади.

Але це не приватизація в чистому вигляді, а такий собі законодавчо визначений компроміс. Бо хоч майно редакції й передано безоплатно засновникам ПП (тобто, членам нашого трудового колективу), вони не будуть його повноправними власниками, а лише користувачами. Так передбачено законом про реформування друкованих комунальних і державних ЗМІ. Адже у разі виходу когось із складу засновників такого суб’єкта господарювання, говорить закон, «його частка майна, отримана під час реформування редакції, не підлягає поверненню зазначеному засновникові (співзасновникові)».

Проте нас це влаштовує – все ж звільняє від міцних «обіймів» влади… Як і Раду Європи, котра цілих 10 років ставила таку умову Україні – дати самостійність і незалежність своїм ЗМІ.

Проте деякі важелі впливу на пресу у влади, будемо говорити прямо, ще залишаються. Наприклад, хоче – виділить фінансову допомогу для забезпечення нормального функціонування реформованої газети, не захоче – не дасть, і що буде далі – її не цікавить…

Та в Іванківському районі навіть цим не обмежуються. Уклавши відповідний договір у 2017 році й виділивши під нього 20 тис. грн. в райбюджеті, керівництво райради так і не оплатило передбачені цим договором публікації, що розміщувались у газеті. А в 2018 році депутати райради взагалі відмовились і допомагати райгазеті у передбачений законом період фінансово, і висвітлювати в ній свою та РДА роботу. Хоч кілька різних законів України вимагають від органів держвлади і місцевого самоврядування це робити, зокрема – забезпечувати конституційне право громадян на отримання інформації про їхню діяльність.

Тим більше, що  створювати і мати будь­які власні друковані видання тепер їм заборонено.

Та як би там не було, колектив редакції «Трибуни праці» настроєний оптимістично. Тепер у нас, як то мовиться, розв’язані руки… Будемо самостійно видавати нашу райгазету  такою, як вимагає закон про реформування преси – не змінюючи її цільового призначення, мови  й тематичної спрямованості, правдивою і об’єктивною.

 

І ось тут слід висловити дуже важливі прохання і застереження.

Прохання до багатьох читачів – змінювати своє   ставлення до преси, тобто, звикати до того, що не все те, що публікується, співпадає з позицією редакції чи авторів. Надаючи шпальти видання для висловлювання різних точок зору, політичних переконань, партійної чи  комерційної реклами або просто інформації, журналісти не є сьогодні чиїмись пропагандистами й агітаторами. Просто реалізовується принцип свободи слова (висловлення різних поглядів і думок), надаються рівні умови для всіх. Тобто, забезпечується той плюралізм, до якого ми всі так довго прагнули. Як правило, на договірних засадах – за оплату.

Застереження – щодо сприйняття певних публікацій. Особливо – в період перед  виборами, коли в пресі з’являється маса агітаційно­іміджевих матеріалів. Ось і в 2018 році з новою силою розгортатимуться передвиборні баталії «за електорат» у ході підготовки до президентських і парламентських виборів. І навіть не те головне, що нам треба заробляти кошти на видання газети (дотуючи її читачів), зарплату, комунальні платежі, на поліграфічні видатки тощо. До цього нас ще й зобов’язує діюче законодавство: надавати (згідно угод і проплат) рівні можливості всім.

Так що вибачайте, що друкуватимемо подеколи й те, що б самим не хотілося…

І правильно сприймайте: читаючи, аналізуйте все ретельно, порівнюйте і робіть свої власні висновки.

А ще самі висловлюйте в газеті  думки з різного приводу. Бо без дискусії будь­який ЗМІ перетворюється в чисто інформативне джерело, зміст якого різні люди сприймають по­різному.  Одним не подобається те, що подобається іншим, але такі люди вважають, що саме вони праві й правильно оцінюють ситуацію. Як ось один фейсбушний завсідник­земляк, котрий порівнював нещодавно «Трибуну праці» з кораблем (цитата), «корпус якого, на жаль, покрився з часом мушлями пережитків і водоростями інерції». І побажав редакції «очиститись від непотрібного». Що саме мав на увазі – пояснив згодом теж: «… хотів би отримувати інформацію з ТП більш прогресивну (якщо хочете – районовану, адаптовану до наших умов ВИЖИВАННЯ) і передову…». Важко з таких слів зрозуміти, що хоче саме ця людина, але ми будемо й надалі старатися писати «адаптовано» і «прогресивно». Аби газета ще більше була «передовою».

Ми були б раді, якби  читачі постійно і конкретно  висловлювались з приводу змісту нашої сьогоднішньої газети, фаховості її творців. Радили, про що  нам слід більше писати. Це  допомагатиме робити її надалі ще змістовнішою, цікавішою. Адже ми до цього прагнемо завжди.

Так нині робиться у всьому світі: незалежні ЗМІ дають різну інформацію для роздумів, не нав’язуючи нікому нічого. А читачі­слухачі­глядачі самі визначаються, де правда чи неправда, вирішують, як їм діяти чи ставитися до того, про що розповідається.

На цьому дозвольте завершити своє передсвяткове слово до вас, шановні земляки. Хоч сказати є багато чого і про що.

У новому 2018­му році «Трибуна праці» так само безперебійно триматиме вас у курсі всього важливого, що буде в районі, області й Україні, допомагатиме  розбиратися в складних питаннях сьогодення.

Ну і, звичайно, надаватимемо слово вам – у всіх питаннях, що вас цікавлять, турбують, потребують спільного вирішення. Тож не лише чекайте кожен номер газети, щоб бути в курсі подій. А й самі беріть участь у творенні її змісту. Відгукуйтесь на все, що зачіпає ваші думки й емоції. Спільно ми і газету робитимемо цікавішою, кориснішою, дієвішою в плані впливу на наявні проблеми, і , по великому рахунку, прискорюватимемо настання тих якісних змін у житті, яких усі прагнемо.

З Новим роком, шановні земляки!

Павло СМОВЖ.