І ЗАВДЯКИ 10­-ти ВІДСОТКАМ, І ЧЕРЕЗ ПОДАТКИ Кошти Енергоатому зроблять більш стабільними надходження в бюджет Іванківського району

Публікації Трибуни Праці

 

 

«Трибуна праці» вже писала в попередніх номерах про те, що реалізація проекту Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива для АЕС України, будівництво якого йде в зоні відчуження, матиме позитивний соціально­економічний ефект для територій, прилеглих до зони. Ішлося про те, що кошти обсягом десять відсотків від загальної кошторисної вартості будівництва ЦСВЯП будуть спрямовані на спорудження об’єктів соціального призначення в Іванківському, Поліському районах та у місті Славутич Київської області.

Проект відповідної постанови уряду зараз вже проходить розгляд та узгодження в Києві – у різних міністерствах, і це є вельми позитивним досягненням 2017 року. Але є ще одне державне рішення, яке  було прийняте недавно і яке з наступного року зробить більш усталеними джерела надходження коштів у бюджет Іванківського району, а, значить,  надасть всім мешканцям району більшої упевненості в стабільному фінансуванні його потреб.

Треба нагадати, що Іванківський райбюджет отримує переважну частину надходжень за рахунок відрахувань від економічної діяльності у зоні відчуження. А, отже, ці надходження є вкрай важливим фактором для різних закладів і населення району. При цьому, об’єктивні реалії, як відомо, полягають у тому, що економічна діяльність у зоні відчуження здебільшого стосується поводження з радіоактивними відходами. Ця діяльність має фінансуватися з держбюджету України, для чого свого часу й було створено так званий Державний фонд поводження з радіоактивними відходами, у який щорічно перераховують кошти підприємства, де утворюються подібні відходи.

Однак до сьогодні фінансування такої діяльності зі згаданого фонду  відбувалося з великими проблемами, незважаючи на те, що Енергоатом як компанія­оператор атомних електростанцій щороку перераховував у цей держфонд по кілька сотень мільйонів гривень (так, у 2015 р. – 709, у 2016 р. – 777, у 2017 р. – 976 мільйонів гривень). Причина в тому, що через низку законодавчих колізій правові основи використання грошей з фонду не були чітко визначені, фонд не мав накопичувального характеру і його кошти, таким чином, розчинялись по різних статтях держбюджету…

Нарешті, у середині липня 2017 року з ініціативи Міністерства екології та природних ресурсів України  Верховна Рада ухвалила пакет законів, які затвердили цільове використання коштів цього фонду. За словами міністра екології та природних ресурсів Остапа Семерака, наступного року кошти фонду буде спрямовано безпосередньо на конкретні – відповідні! – об’єкти в зоні відчуження. Обсяг доволі значний – близько 750 млн грн. Тобто, з 1 січня 2018 року фонд запрацює так, як він мав би працювати всі попередні роки.

Що це означає для Іванківського району? За словами керівника Державного агентства з управління зоною відчуження Віталія Петрука, зміни у чинному законодавстві щодо порядку використання коштів фонду дозволять і агентству поліпшити свою діяльність в цьому напрямку, і позитивно позначаться на податках в Іванківському районі. Про це Віталій Петрук сказав у своєму виступі на науково­практичній конференції, присвяченій перспективам безпечного розвитку Полісся, яка відбулася в Іванкові в жовтні 2017 року.

Отже, з наступного року Енергоатом не тільки фінансуватиме спорудження об’єктів соціального призначення в Іванківському та Поліському районах, але й опосередковано – через механізми спеціального фонду держбюджету – буде наповнювати Іванківський районний бюджет.

Також слід додати, що такий підхід дозволить реалізувати заходи з підвищення безпеки різних об’єктів, що вже побудовані і експлуатуються в зоні відчуження, а разом з цим – ефективно виконувати зобов’язання нашої держави і перед міжнародною спільнотою, і, що більш важливо, перед українським суспільством.

Роман ЗІБНІЦЬКИЙ.