ПРО ЩО ШУМИТЬ ЛІС…

Публікації Трибуни Праці

 

 

Державне підприємство «Спеціалізоване лісогосподарське підприємство «Київоблагроліс» відповідно до вимог Київської обласної державної адміністрації зосереджує свою діяльність на відновленні та підвищенні продуктивності лісового господарства, його раціонального використання, охорони та відтворення лісового фонду регіону.

Нашу виробничу діяльність здійснюють десять підрозділів на площі більше сорока тисяч гектарів.

До речі, лісовий фонд підприємства був створений на непридатних для сільського господарства землях, на яких ліс історично не проростав або був заліснений малоцінними лісоутворюючими породами.

З планами та практикою нашої роботи можна ознайомитися на офіційному веб-сайті  «Київоблагролісу». Зокрема, щодо правомірності рубок догляду, заходів із захисту лісових масивів, лісовідновлення та заліснення малопродуктивних земель. Щодо останнього, то лише в минулому 2017 році лісові насадження відтворено на площі 518,8 гектара.

Доцільно також буде зазначити, що тільки в минулому 2017 році за спеціальне використання лісових ресурсів громадам Поліського району сплачено коштів на суму 179,3 тисячі гривень, а громадам Іванківського району – 825, 7 тисячі гривень.

Також буде доречно повідомити читачів «Трибуни праці», що в минулому році підрозділами нашого підприємства не зрубано жодного кубометра деревини головного користування. Проводились лише вибірково-санітарні та суцільно-санітарні рубки. В 2018 році плануємо посадити ліс на площі 612,6 гектара, близько половина з яких – недозаліснені ділянки минулих років.

Пріоритетним напрямком нашої подальшої діяльності вважаю збереження і відновлення всього розмаїття лісів, створення насаджень особливо цінних лісових порід, посилення їх захисних властивостей.

Проте і в нас, як у всій лісовій галузі держави, виникла надзвичайна ситуація, котра сьогодні є найболючішою для всіх лісівників: масове всихання деревостанів, пошкоджених короїдами та хворобами.

Причиною поширення короїдів стали зміни в природі. Тому на сьогодні це є загальноєвропейською проблемою. Спочатку короїдальне всихання торкнулося країн Західної Європи – Словенію, Німеччину, Чехію, Польщу. Згодом – Білорусію та Україну. Раніше короїд вважався вторинним шкідником, який доїдав хворе дерево. Тепер він вийшов на перший план. Вражене ним дерево влітку, за сприятливих для короїда погодних умов, гине за три тижні.

На думку екологів, лісівники повинні оперативніше виявляти хворі дерева та вживати відповідні санітарно-гігієнічні заходи. Це, в першу чергу, видалення хворих дерев, прорідження, прочищення для доступу природного освітлення; переробка або спалювання решток всіх хвойних дерев після рубок, враховуючи пожежонебезпечний період. У майбутньому потрібно вирощувати не чисті соснові чи ялинові насадження (короїд добрався і до ялини), а й мішані. Тоді ареал розповсюдження лісового шкідника стане значно меншим.

Іншим важливим моментом сьогодення для збереження наших лісів є їх захист від пожеж. Багаторічний досвід свідчить: саме людський фактор є однією з головних причин виникнення лісових загорянь. Зокрема, це випалювання полів, присадибних ділянок, ігнорування елементарних заходів безпеки під час відвідування або перебування на природі. Створені людьми стихійні сміттєзвалища на значній кількості деревини відпаду чи листяної підстилки часто сприяють переходу низової пожежі у верхову, що призводить до втрати значних лісових масивів.

Тому наше особливе прохання до керівників місцевого самоврядування, підприємств та організацій, навчальних закладів, просто небайдужих людей: проводьте необхідну роботу серед населення, школярів щодо обережного поводження з вогнем, зменшення відвідуваності лісів, особливо – під час пожежонебезпечного періоду, який розпочався першого квітня.

Адже ліс – це не тільки наше національне багатство. Це – розмаїття дерев, ягідників, грибних місць, різноголосся птахів та домівка для диких тварин. Це – ціла екосистема, найбільше – після океанів – джерело кисню на планеті. Це – легені нашої природи. А також – найбільше повітряне море фітонцидів: речовин, що підвищують імунітет людини,  покращуючи тим самим стан здоров’я людей.

Прислухайтесь, про що шумить ліс, про що просить нас сама природа. Збережемо їх спільними зусиллями!

В разі виявлення пожеж, лісопорушень,  самовільних рубок тощо, інформуйте:

Поліське агролісництво – тел. 04592-2-12-15, Димарське агролісництво – тел. 04591-2-52-35, Сидоровицьке агролісництво – тел. 04591-5-12-92, Оливське агролісництво – тел. 04591-3-02-45, Шпилівське агролісництво – тел. 04591-5-12-92.

Володимир ГОРБИК,

генеральний директор ДП “СЛП “Київоблагроліс”.