Юрій Недашковський: «ЦСВЯП має бути введене в експлуатацію 31 березня 2020 року»

Публікації Трибуни Праці

 

Саме таку дату озвучив президент НАЕК «Енергоатом» Юрій Недашковський під час другої в цьому році зустрічі членів міжвідомчої групи та оперативного штабу «Будівництво Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива реакторів ВВЕР АЕС України», що відбулась 17 травня 2018 року на будівельному майданчику ЦСВЯП.

У нараді під головуванням Ю. Недашковського взяли участь голова Державної інспекції ядерного регулювання України Григорій Плачков, генеральний директор Holtec Ukraine Сергій Тараканов, представники Державного агентства з управління зоною відчуження Анатолій Лазаренко та  Анатолій Лейбзон, директор департаменту регіонального розвитку та житлово­комунального господарства Київської обласної державної адміністрації Сергій Золін, голова Іванківської райдержадміністрації Максим Лісогор, представники Поліської райдержадміністрації та міста Славутич, а також представники «Енергоатому», підрядних будівельних і проектних організацій, ПАТ «Укрзалізниця».

Відкриваючи засідання, Юрій Недашковський зауважив, що всі питання щодо фінансово­технологічної складової реалізації проекту  закриті: «Ми інформували про те, що  урядова американська Корпорація зарубіжних приватних інвестицій OPIC забезпечила страхування політичних ризиків за зобов’язаннями ДП «НАЕК «Енергоатом» по кредитній лінії на суму 250 млн дол. для фінансування всієї програми будівництва ЦСВЯП. Відповідно до механізму кредитування, Bank of America/Merrill Lynch вже організував розміщення облігацій з фіксованою ставкою на фондовому ринку США. У лютому всі транзакції по цьому питанню були закриті, а всі облігації розміщені на фондовому ринку США».

Він також роз’яснив, що на спеціально відкриті рахунки «Енергоатому» вже надійшла частина коштів, яка відповідає лімітам фінансування. «Таким чином, будівництво та всі заходи, що з ним пов’язані, фінансово забезпечені», – наголосив президент «Енергоатому».

При обговоренні соціальних аспектів реалізації проекту, що є найбільш важливим питанням для Іванківського району, було зауважено, що «Енергоатом», згідно зі звітними даними, вже освоїв по проекту ЦСВЯП 880 млн грн., а 10%, тобто 88 млн грн – це ті кошти, які Компанія зарезервувала та готова перерахувати на об’єкти соціального призначення для Поліського, Іванківського району та м. Славутич.

Але це лише початок: роботи на майданчику ЦСВЯП тривають повним ходом, персонал працює в три зміни, тож кошти освоюватимуться – а відтак і резервуватимуться на соціальні об’єкти – дуже швидко.  Зараз готується проект двосторонньої Угоди (Договору) між «Енергоатомом» та Київською обласною державною адміністрацією (КОДА), за якою відбуватиметься фінансування соціальної інфраструктури регіону.

Голова Іванківської РДА Максим Лісогор акцентував увагу присутніх на тому, що у перелік соціальних об’єктів не було включено реконструкцію другої іванківської школи, на проект якої вже витрачено чималі кошти. Тож за його особистої ініціативи було вирішено, що до підписання вказаного вище Договору текст цього документу буде погоджений із Іванківською та Поліською РДА.

Щодо ходу будівельних робіт на майданчику ЦСВЯП, то було відзначено, що всі роботи на об’єкті, замовником яких є «Енергоатом», виконуються за графіком. Очільник Holtec Ukraine Сергій Тараканов підтвердив, що перший комплект обладнання для ЦСВЯП – устаткування перезавантажувального кластеру – вже доставляється в Україну, і до кінця травня очікується прибуття вантажу на будівельний майданчик. Паралельно «Енергоатом» у повному обсязі виконує всі модифікації на атомних станціях. Наразі завершені  тендерні процедури та  законтрактовано основний обсяг обладнання, яке необхідне для модернізації трьох атомних електростанцій – Хмельницької, Рівненської та Южно­Української.

Окремий блок питань був присвячений розвитку інфраструктури комплексу «Вектор» та будівництву під’їзної залізничної колії до ЦСВЯП сумарною протяжністю  близько 80 км.

Зокрема, «Енергоатом» спільно з Державним агентством з управління зоною відчуження (ДАЗВ) ініціював проведення великої міжвідомчої наради у Кабінеті міністрів України під головуванням віце­прем’єр­міністра Володимира Кістіона. В ході наради було прийнято рішення щодо фінансового, проектного та організаційного забезпечення і прискорення будівництва залізничної колії на ділянці «Овруч – Вільча – Янів», яким опікується ПАТ «Укрзалізниця». Що має забезпечити синхронізацію строків введення в експлуатацію ЦСВЯП паралельно з усією залізничною інфраструктурою.

Крім того, були обговорені проблемні питання щодо забезпечення електропостачання ЦСВЯП, проект модернізації підстанції «Вектор» і стан модернізації та реконструкції інфраструктурних об’єктів: мостових переходів, автодоріг для важких та великогабаритних вантажів. Без реконструкції та модернізації яких неможливо буде активними темпами вести будівництво.

Також було зазначено, що з моменту проведення першого засідання штабу – 1 лютого 2018 року – всі заплановані організаційні та фінансові заходи були виконані в повному обсязі. «Енергоатом» склав, погодив з усіма інстанціями та затвердив графік будівництва та введення в експлуатацію пускового комплексу. Установка перших контейнерів  має відбутися 31 березня 2020 року.

Зокрема, коментуючи це питання, Юрій Недашковський наголосив, що під час заходів, приурочених 32­м роковинам катастрофи на Чорнобильській АЕС, та знакової, на його думку, наради з питань удосконалення державної політики щодо відродження територій, що зазнали радіоактивного забруднення, а також соціального захисту постраждалих осіб внаслідок Чорнобильської катастрофи, Президент України Петро Порошенко дуже чітко дав зрозуміти, що бере під особистий контроль строки виконання усіх робіт, пов’язаних з рекультивацією зони відчуження та повернення її до життя. «Отож наш з вами об’єкт має бути введений в експлуатацію 31 березня 2020 року», – зазначив Ю. Недашковський.