В Україні стало менше катувань – спецдоповідач ООН

Огляд преси

В Україні стало значно менше випадків нелюдського ставлення і тортур порівняно з 2016 роком.

В Україні після 2016 року стало значно менше випадків нелюдського ставлення і тортур. Про це заявив спеціальний доповідач ООН з питань запобігання катуванням Нільс Мельцер в інтерв’ю Дзеркалу тижня після того, як у травні-червні оцінював ситуацію щодо заборони катувань в Україні.

“Маю сказати, що після 2016 року випадків нелюдського ставлення, тортур на території, контрольованій владою України, стало значно менше”, – сказав Мельцер.

З його слів, у 2014-2016 роках “була досить поширена практика незаконних утримань під вартою, нелюдського ставлення, але відтоді ситуація з цим поліпшилася”.

Він зазначив, що “в ізоляторах тимчасового тримання ситуація вже більш-менш нормальна”. Однак, за словами Мельцера, заяви про неналежне ставлення стосуються саме затримання – до того, як людину офіційно беруть під варту і реєструють її в журналі.

“А це може тривати три дні і більше. Коли людину тримають не офіційно в камері у відділенні поліції, десь у підвалі або навіть у кабінетах слідчих, оперативників. Там можуть застосовувати серйозні побиття й катування”, – сказав він.

Спецдоповідач ООН розповів, що для тортур використовують електрошокери, людей підвішують у наручниках. “Навіть 14-річні чітко описали, як виконувалася з ними ця процедура. Розповідали і про те, що на голову надягали поліетиленові пакети, загортали липкою стрічкою на шиї, щоб зробити удушення. Крім того, бували ще й усні погрози: насильства, побиття, сексуального насильства”, – зазначив він.

Мельцер підкреслив, що ефективність діяльності поліцейських не повинна оцінюватися за плановими показниками.

Відповідаючи на запитання про наявність так званих “таємних в’язниць СБУ”, спецдоповідач ООН сказав: “Ми зустрічалися з керівництвом СБУ, саме вони і заявили, що таких місць уже немає”.

Раніше повідомлялося, що Мельцер не зміг конфіденційно поспілкуватися з українськими військовими, яких утримують на непідконтрольній Україні території Донбасу.

Новини від Корреспондент.net у Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/korrespondentnet