Безкоштовні ліки в стаціонарах лікарень

Блог редактора

 

 

Так, це приємна новина!..

В.о. міністра охорони здоров’я України У. Супрун оприлюднила в інтернеті важливу й цікаву інформацію. Про те, що хворі не повинні платити за всі ліки, які виписують їм під час як лікування в стаціонарах.

В Україні діє Національний перелік лікарських засобів – уніфікований список ліків, які кожна лікарня має право закуповувати за бюджетні кошти. Мова йде – на сьогодні – про 427 діючих речовин від найбільш поширених хвороб і станів, а також захворювань, щодо яких держава встановила соціальні гарантії. Це зроблено для того, аби в лікувальних закладах були препарати, яких найчастіше потребують хворі (цитата), «у повному обсязі та до кінця курсу лікування».

З цим переліком можна ознайомитися на сайті, який запущено нещодавно. Його адреса: htts://natsperelik.com.ua/.

Обіцяно, що найближчим часом у лікарнях також з’являться відповідні інформаційні плакати.

А ще є зручний інструмент, який допоможе дізнатися, чи можна в лікарні безоплатно отримати ліки, які вам виписали. Це безкоштовний мобільний додаток «Ліки Контроль», який легко встановлюється у смартфонах.

Слід знати й те, що цей Нацперелік був затверджений постановою КМУ ще в березні… 2009 року (постановою № 333). А 13 грудня 2017 року (постанова №1081) – лише в  оновленій редакції.

Що це, здається, сьогодні є прикладом серйозного підходу до важливого питання – свідчить і те, що такий Нацперелік формує Експертний комітет з відбору та використання основних лікарських засобів – постійно діючий дорадчий орган при МОЗ України. До якого входять не медичні чиновники, а представники різних держустанов, громадських організацій, наукових інституцій. І членів якого відібрано на конкурсній основі, за умови відсутності конфлікту інтересів.

Характерно, що даний список ліків має  переглядатися (розширюватися) щорічно. Основа його – Базовий перелік основних лікарських засобів ВООЗ.

Я побіжно переглянув його і знайшов чимало знайомих, широко розповсюджених препаратів, згрупованих по класах, групах і підгрупах. Це, зокрема, засоби для загальної анестезії та кисень, лікування болю та надання паліативної допомоги, протитуберкульозні, протиалергічні та протиінфекційні засоби, антидоти та інші речовини, що використовуються при отруєннях. А ще – протигрибкові, противірусні та засоби для лікування гепатитів B і C, мігрені, гормони та антигормони, засоби, що впливають на кров, та багато іншого – усіх немає рації тут перераховувати.

На цьому сайті є можливість завантажити собі зразок скарги до головного лікаря закладу чи керівництва відповідного департаменту охорони здоров’я (обласного, міського), коли вам відмовляють у наданні безоплатних ліків.

Я поцікавився у головного лікаря ЦРЛ О.Кадун її думкою з приводу цього. Відповідь дещо поставила в тупик… Перелік ліків у тому Реєстрі, почув я, – це те, що лікарні мають право придбавати собі за бюджетні кошти.  Та й не всі з тих ліків потрібні тому чи іншому медзакладу. Тому намагаються  закуповувати те, що потрібно для невідкладних станів хворих. Коли є на це кошти…

Невже в.о. міністра лукавить й видає і в цьому випадку бажане за дійсне?!.  Але ж і прем’єр В.Гройсман теж заявив подібне: «У межах наявних фінансових ресурсів ми зможемо забезпечити лікарні максимально потрібним переліком ліків…».

Та все таки особисто в мене є побоювання, аби не вийшло з такими заявами  чергової… фікції. Передвиборної… Або – як у тій мудрості: «Хотіли, як краще, а вийшло – як завжди…».

 

Павло Смовж.