Ярослав МОСКАЛЕНКО: «Сьогодні це вкрай небезпечно для України!..»

Блог редактора

 

 

У минулому номері «Трибуни праці» було опубліковано Заяву Національної асоціації українських медіа стосовно тривожної ситуації, що складається з отриманням громадянами  інформації через друковані ЗМІ.  Як голова Ради редакторів Київщини, я ініціював  обговорення цього питання кілька днів тому на робочій нараді в КОДА. Вона відбулась 27  червня  за участі керівників відповідних підрозділів КМД ПАТ «Укрпошта», двох заступників голови облдержадміністрації, голови постійної комісії з питань свободи слова  обласної  ради, деяких редакторів райгазет області.  І вийшла дуже непроста, предметна й тривожна стосовно подальшого розвитку подій (якщо вони розвиватимуться так, як досі…).

У результаті було вирішено, що керівництво області візьме ці питання на контроль і направить свої листи з проханням   втрутитись у процеси, щоб не допустити розвалу існуючої мережі друкованої преси в Україні,  до Прем’єра і спікера ВРУ. А також – в Антимонопольний комітет: стосовно деструктивної діяльності «Укрпошти» в ході так званої оптимізації своєї діяльності.

А перед цим я надіслав номер «Трибуни праці» з опублікованою в газеті Заявою НАУМ та зі своїм листом народному депутату  України Ярославу Москаленку.  Просив не залишатися спостерігачем поширення негативних тенденцій в інформаційній сфері нашої держави. В результаті, у згадуваній нараді взяла участь і його прес-секретар  Г. Нагорна.

Далі події розвивалися так. 1 липня  на своїй сторінці у Фейсбук Ярослав Миколайович опублікував  фотокопію мого листа до нього, а також інформацію  про стан поштового обслуговування населення і, зокрема, розповсюдження місцевих друкованих ЗМІ, в Чернігівській області. Текст його повідомлення  при цьому був таким:

«Питання розповсюдження місцевих друкованих ЗМІ вже стоїть на рівні загрози національній інформаційний безпеці. Нещодавно я отримав звернення від Асоціації регіональних ЗМІ щодо ситуації на Чернігівщині, де «Укрпошта» впроваджує пілотний проект із закриття відділень поштового зв’язку в населених пунктах з населенням менше 2000 чоловік. Мало того, що видання змушені сплачувати непомірні тарифи на доставку (які протягом останніх десяти років зросли в 9 разів). Тепер люди в селах взагалі відмовляються від підписки, адже газети їм практично не доставляються.

В деяких селах так звана «пересувна пошта» з’являється тільки один раз на тиждень на 1-2 години, та й ці графіки порушуються, зокрема, через стан доріг. Навіщо передплачувати газету, коли вона прийде до тебе з майже тижневим запізненням, якщо взагалі прийде? Листоноші, які в селах отримують 0,5 чи 0,25 мінімальної зарплати, теж відверто не зацікавлені проводити передплату і часто просто відмовляють у цій послузі. А в деяких селах листоноші взагалі відсутні: йдуть скорочення. Це при тому, що доходи «Укрпошти» в 2017 році зросли на 0,9 млрд. гривень і заробітні плати керівництва постійно збільшуються.

Ми фактично втрачаємо місцеві ЗМІ, і це тоді, коли саме вони залишаються основним засобом інформації та комунікації сільського населення, а подекуди – взагалі єдиним україномовним джерелом інформації. В тій самій Чернігівській області в прикордонних районах часто немає доступу до українських телеканалів. Втрата україномовних місцевих газет в цій ситуації – пряма загроза інформаційній безпеці держави.

На друге півріччя «Укрпошта» запланувала ще два підвищення тарифів – з 1 липня на 25% та з 1 січня 2019 року – на 19,2%. …Редакції і так фактично на межі виживання.

Завтра на погоджувальній раді у парламенті депутатська група «Воля народу» підійматиме питання доставки періодичних ЗМІ. Просимо колег підтримати законопроект № 7291 про мораторій на підняття тарифів на доставку україномовних друкованих видань на території України, який стоїть у порядку денному на вівторок. Ми мусимо втрутитися у цю ситуацію і зупинити руйнацію засобів масової інформації. Сьогодні це вкрай небезпечно для України!».

А ще я – з відповідними супровідними листами – направив згадуваний номер «Трибуни праці» із Заявою НАУМ  Прем’єр-міністру України В. Гройсману та Голові Верховної Ради А. Парубію. Хочеться вірити, що ми побачимо належне розуміння проблем друкованої преси і, як наслідок,  відповідну реакцію високопосадовців. При цьому  сподіваємось   на те, що кількість завжди має перетворюватись у якість… Адже місцевих друкованих видань з цією Заявою до них надійде кілька сотень одразу – від усіх реформованих і не реформованих ще редакцій, журналісти яких щиро прагнуть і надалі доносити своїм читачам-землякам всю потрібну й цікаву людям інформацію.

На Погоджувальній  раді  ВР 2 липня член депутатської групи «Воля народу» Є. Рибчинський  озвучив наявні проблеми з Укрпоштою і закликав колег-депутатів та керівників  парламентських фракцій підтримати законопроект про мораторій на підняття тарифів Укрпошти на доставку передплатникам україномовних друкованих видань. У вівторок 3 липня  парламент розглядав цей документ. Проголосували  «прийняти  за основу». Правда, аж з четвертого разу. 228-ма голосами. Й це – свідчення  ставлення багатьох народних депутатів до проблем  української преси… Тепер уже слід говорити про подальші кроки – розробку відповідної  державної програми і реалізацію (нарешті!..) виваженої політики в інформаційній сфері. Якої до сьогодні, на жаль, так і немає. Від чого Україна багато програє у багатьох відношеннях.

…А тим часом  деструктивно-незадовільна робота Укрпошти губить тиражі місцевої преси. Колеги з різних областей повідомляють, що їхні газети помітно втрачають своїх читачів і через це – майже скрізь! Не обминула ця лиха доля й «Трибуну праці». На яку, до того ж, довелося ще й майже у півтора раза підвищити передплатну ціну на друге півріччя ц.р.  (до 40 відсотків собівартості, тобто, редакційних затрат). Проте українці ще не звикли – та й багато хто не має достатніх фінансових можливостей! – сповна оплачувати всі товари і послуги, що їм пропонуються.  В результаті маємо мінус 550 примірників і потребу… продовжувати  випускати збитковий для редакції   інформаційний продукт…

Важливо знати, що необхідність державної підтримки періодики була схвалена Радою Європи ще в 70-х роках XX століття. У наші дні Комісія Євросоюзу наполягає на збереженні плюралізму в пресі без втручання держави у внутрішні справи редакцій. Саме тому   сьогодні уряди різних країн в тій чи іншій мірі вживають заходів щодо підтримки паперових видань, щорічно направляючи великі кошти в сектор періодики. Серед іншого, використовуються прямі фінансові інвестиції, організовуються гранти і цільові програми для невеликих або тих, що знаходяться на межі банкрутства, газет. З непрямих заходів поширене введення окремо або в комплексі деяких видів пільг: податкових, митних, поштово-телеграфних  та  ін.

Передбачена  подібна держпідтримка преси й кількома  українськими  законами.  Проте її так і немає… Іванківська  районна  рада та РДА також поки що нічого не зробили, аби на  підставах діючого законодавства  підтримувати   місцеву газету й задовольняти – також законодавчо визначене! – право громадян на отримання інформації про їхню діяльність. Мабуть, це їх влаштовує більше, ніж гласність…

ПавлОВЖ.о СМ