Чи загрожує і як здоров’ю людини лейкоз ВРХ?
Про це та інші питання, що цікавлять наших читачів, я попросила розповісти начальника Іванківського міжрайонного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області В.П. КОЖАНА.
– Валерію Петровичу, ветеринарною службою щороку проводиться дослідження худоби приватного сектору і щоразу ми чуємо, що діагностується лейкоз. Що ж це за хвороба, що її не можна позбутись?..
– Лейкоз ВРХ – інфекційна (здатна передаватися від тварини до тварини), вірусна (на збудник не діють антибіотики, тому немає лікування), хронічна, повільно протікаюча хвороба, що в кінцевому результаті призводить до утворення в органах і тканинах злоякісних пухлин.
Інкубаційний період від потрапляння збудника в організм сприятливої тварини до появи змін у периферічній крові становить від 2 до 6 років. При такому повільному протіканні у корів не спостерігаються ні видимі фізіологічні зміни, ні порушення функцій, в тому числі – й молочної.
– Як же тоді діагностується це захворювання, якщо зовнішні ознаки його відсутні?
– На сьогодні є чинною Інструкція з профілактики та оздоровлення великої рогатої худоби від лейкозу, затверджена наказом Державного комітету ветеринарної медицини України від 21.12.2007 року № 21. Цей документ є обов’язковим для виконання у всіх господарствах незалежно від форми власності і відомчого підпорядкування, а також – фізичними особами, діяльність яких здійснюється у галузі тваринництва.
Відповідно до згаданої Інструкції, дослідження на лейкоз тварин, що утримуються в особистих підсобних господарствах населення, здійснюються один раз на рік. Діагноз на лейкоз вважається установленим за наявності позитивного результату при дослідженні зразків крові.
На даний момент діагностичне дослідження худоби, що утримується в індивідуальних підсобних господарствах громадян, на завершальному етапі.
Повністю із змістом даної публікації можна ознайомитися в форматі PDF. Передплачуйте таку можливість.
Підготувала
Людмила ШУНКОВА.