Президент хоче «відщипнути» з наших грошей?!.

Блог редактора

 

На минулому тижні багато «просунутих» жителів нашого району (тих, хто користується інтернетом і ФБ) були здивовані й приголомшені «офіційною» новиною. А вона – така.

5 липня ц.р. Президент України П. Порошенко підписав свій Указ №196/2018. Називається він «Про додаткові заходи з відродження територій, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, із соціального захисту постраждалих осіб, безпечного поводження з радіоактивними відходами». І хоч назва  свідчить про благі наміри гаранта Конституції – Основного Закону України, фактично  очільник держави розпорядився ще й у дечому… ущемляти інтереси населення Іванківського і Поліського районів.

І ось яким чином.

Але перед цим нагадаю вже багатьом відоме. Спеціально прийнятим ще в лютому 2012 року законом про будівництво ЦСВЯП у зоні відчуження ЧАЕС передбачено, що 10% коштів від його загальної кошторисної вартості має направлятися на соціально-економічний розвиток прилеглих територій. Тобто, зазначається в цьому законі, – «на спорудження об’єктів соціального призначення у м. Славутичі, Іванківському і Поліському районах згідно з переліком, затвердженим Київською облдержадміністрацією».

Звернули увагу на дату?  Закон підписаний ще Януковичем. А от Порошенко вирішив, що цих 10% для нас буде… забагато. А тому дав доручення  Кабміну в 6-місячний строк розробити та внести на розгляд ВРУ ряд законопроектів. Серед яких – і такий, що має «відщипнути» від тих наших 10 відсотків (далі – цитата) – «на розвиток територій та об’єктів природно-заповідного фонду, створених у зоні відчуження, зоні безумовного (обов’язкового) відселення, не менше 10 відсотків від обсягу коштів, які перераховуються відповідно до закону замовником будівництва централізованого сховища для зберігання відпрацьованого ядерного палива реакторів типу ВВЕР вітчизняних атомних електростанцій на соціально-економічний розвиток прилеглих територій, пропорційно фактично освоєним капітальним інвестиціям».

Ви чули таке?!

У державі що – немає інших джерел фінансування для функціонування і розвитку територій та об’єктів природно-заповідного фонду, створених у зоні відчуження?.. Чому хтось вирішив (і підсунув на підпис Президенту), що це можна робити за рахунок ущемлення нас з вами, шановні земляки? Тобто, вирішив, що нам буде забагато тих грошей, які передбачалися раніше прийнятим Законом України…

«Проковтнемо» таке рішення мовчки чи будемо воювати за справедливість?

Не побоюсь сказати прямо: це лукавий Указ! Лукавство його в тому, що  доручення гаранта – вчинити несправедливо стосовно потерпілого населення нашого регіону – завуальоване рядом інших, не менш конкретних, доручень Кабміну. Серед яких –  вимоги типу «забезпечити поліпшення соціального захисту постраждалих осіб»… Зокрема, передбачається вжити заходів щодо підвищення розміру пенсій по інвалідності ліквідаторам та у зв’язку з втратою годувальника. А також заходів, спрямованих на реабілітацію та відродження забруднених територій тощо.

Хоча один з пунктів Указу (якби він був виконаний!..)  – нам міг би сподобатися. Це той, де йдеться про «…проведення щорічної дозиметричної паспортизації із зазначенням очікуваних доз опромінення населення, оновлення карт зон радіоактивного забруднення з визначенням та уточненням меж таких зон, забезпечивши належне фінансування цих заходів».

Річ у тім ( і я про це не раз вже писав), що північно-східну частину Іванківського району, де «забрали» 4-ту зону по цезію, за показниками радіоактивного забруднення стронцієм-90 слід віднести до 3-ї зони!.. Проте до цієї реальної ситуації нікому немає діла – ні у «верхах», ні в наших «низах»…

Згадаймо: хіба не вмерли десятки й сотні правильних, хороших намірів, зіткнувшись з реаліями українського сьогодення?.. Упевнений, що таке ж буде і з цим дорученням Президента: далі піарних намірів навряд чи справа у деяких питаннях піде… Бо  на це треба немалі державні кошти. А наша держава в останні роки свої зобов’язання перед громадянами, гарантовані багатьма законами, все більше перекладає на  місцеві бюджети. Тобто, самі заробляйте і забезпечуйте пільги своїм людям. Наче місцеві люди – не громадяни нашої держави…

А ще проглядається, крім популістського,   неприховано лобістський характер цього Указу. Зокрема,  у тому, що комусь вдалося «пробити» в ньому і пункти про збільшення дотації з Держбюджету-2018 на забезпечення утримання соціальної інфраструктури  міста Славутича. Бачите, що тут виходить? Фактично на Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник та інші об’єкти в зоні треба «відщипнути» з «наших» 10%. (На  два мости  вже «відщипують» з цих грошей понад 85 млн грн…).  А от Славутичу, для якого теж передбачені немалі кошти з тих 10 відсотків ЦСВЯП, – ще й окремі додаткові дотації з Держбюджету! Я особисто  не проти цього: треба – значить треба… Але ж де тут об’єктивні підходи?!.

От чому не можна зі всім погодитись у цьому Указі.

Павло СМОВЖ.