Старт соціального розвитку регіону

Публікації Трибуни Праці

У  минулому номері газети ми вже повідомляли, що 16 серпня на майданчику будівництва ЦСВЯП побувала група високопосадовців – членів міжвідомчої групи та оперативного штабу «Будівництво Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива реакторів ВВЕР АЕС України». Зокрема, голова Київської облдержадміністрації Олександр Горган та його перший заступник Андрій Анісімов, народний депутат України, голова підкомітету з питань подолання наслідків Чорнобильської катастрофи, соціального захисту постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи Комітету ВРУ з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації Чорнобильської катастрофи Ярослав Москаленко, президент ДП НАЕК «Енергоатом» Юрій Недашковський, заступник директора підрозділу «Атомпроектінжиніринг» Володимир Холоша,   голова профспілки «Енергоатому» Олексій Лич, голова Держагентства України з управління зоною відчуження Віталій Петрук, керівники ТОВ «БК «Укрбудмонтаж» та ПрАТ «Укренергомонтаж», представники відповідних структурних підрозділів «Енергоатому», Іванківського та Поліського районів, Славутицький міський голова та інші офіційні особи.

У ході огляду майданчика ЦСВЯП було обговорено деякі робочі питання, що стосуються спорудження та безпеки цього ядерного об’єкту.

Та основною метою тієї зустрічі там було підписання тристороннього Договору між ДП НАЕК «Енергоатом», Київською ОДА та Державною агенцією України з управління зоною відчуження (ДАЗВ). Зміст цього документа – спільна координація дій по спрямуванню 10 відсотків коштів від загальної кошторисної вартості будівництва ЦСВЯП на спорудження об’єктів соціального призначення в Іванківському та Поліському районах і м. Славутич.

Договір підписали директор департаменту регіонального розвитку та житлово­комунального господарства КОДА Сергій Золін, генеральний директор ВП АПІ ДП «НАЕК «Енергоатом» Олександр Рибчук та – від ДАЗВ – директор ДСП з управління капітального будівництва зони відчуження Олексій Сніховський.

У своєму виступі  Ю. Недашковський зазначив, що  сьогодні «Енергоатом» готовий передати в рахунок цих 10 відсотків перші 100 мільйонів гривень: нині освоєно на цьому будівництві понад 1 мільярд гривень. «Договір, який ми сьогодні підписуємо, визначатиме порядок обрахування і перерахування цих коштів» – пояснив очільник «Енергоатому». – Саме на ті об’єкти, відповідний перелік яких затверджено в КОДА.  Ми профінансуємо всі  проекти, на які вже розроблена  відповідна кошторисна документація, проведена експертиза та виконані інші необхідні умови».

Він також наголосив на тому, що слід рішуче відкидати різні спекуляції з приводу того, що ЦСВЯП буде звалищем чи  могильником ядерних відходів: «Нічого подібного!, – заявив очільник «Енергоатому». – Це буде саме сховище ядерних матеріалів. З яких у майбутньому можна буде виробляти екологічно чисту і дешеву атомну електроенергію».

Ярослав Москаленко (як було сказано, саме він ініціював статтю 3­тю закону про ЦСВЯП, котра передбачає ці 10%) наголошував на тому, що для успішного освоєння в Славутичі та обох районах майже 4­х мільярдів гривень(!) слід добре попрацювати місцевим радам. Для того, аби не розтринькати ці величезні гроші на «латання дірок», а вкладати їх в об’єкти, які потім «працюватимуть» на майбутнє, будучи спрямованими на перспективний розвиток регіонів і Київщини в цілому

– Сьогоднішня подія, тобто, підписання такого Договору, це справа  державної ваги, – впевнений Олександр Горган. – Адже вона відкриває перспективи повернення повнокровного життя в цю занепадаючу  частину Київщини. І це буде наша системна стратегія відновлення інфраструктури регіону, впровадження інноваційних проектів.

Дякуючи Я. Москаленку за відстоювання в законі цих 10 відсотків, очільник облдержадміністрації під час свого виступу кілька разів наголошував на тому, що витрачатимуться ці кошти не на якісь імпульсивні, спорадичні проекти,  а, образно кажучи, на зміцнення нашої держави в окремому регіоні – причорнобильському.

О. Горган стверджував і те, що ніхто в облдержадміністрації не зможе генерувати і внести якісь свої ідеї (читай – об’єкти. Ред.) у Перелік, згідно якого розподілятимуться кошти згадуваних 10 відсотків: «Це виключно компетенція громад обох районів і міста. Тому навіть зміна розпорядника коштів нічого не зможе змінити. Бо ініціатива щодо об’єктів, які треба буде фінансувати, виходить лише з районів»…

З ним погоджується й очільник ДАЗВ В. Петрук. «Не дивлячись на те, – зазначав він, – що всі підприємства, котрі працюють у зоні відчуження, є бюджетоутворюючими для громад Іванківського та Поліського районів, а також Славутича, поява тут потужного і стратегічного «Енергоатому» означає новий крок до кращого розвитку цих територій, кращі перспективи для їх громад у різних напрямках. Отож цей об’єкт – ЦСВЯП – має величезне значення не лише для держави України загалом, а й для населення прилеглих територій»…

Ось такими були виступи перед підписанням згадуваного тристороннього Договору.

З текстом цього документу мені поки що не вдалося ознайомитися: він проходить процедуру реєстрації. В його зміст внесено, як мені повідомили, ряд суттєвих правок – уточнень і змін, отож не знаю ніякої конкретики.  Можливо, надалі вдасться з’ясувати, чи прописаний там і яким чином  конкретний механізм фінансування, хто виступатиме розпорядником коштів на місцях та інші питання, яким має бути забезпечена прозорість.

ЩО ПЕРЕПАДЕ з тих 100 перших мільйонів нашому району? Поки що маємо два об’єкти, на капремонт яких повністю готова й затверджена вся необхідна документація. Це Оранська ЗОШ І­ІІ ст. (потребує близько трьох млн грн.) та Іванківська ЗОШ І­ІІІ ст. №2 ( 29 млн грн.). Отже, третина першого траншу має зайти в Іванківський район.

Правда, як уже відомо багатьом читачам «Трибуни праці», в ситуацію «втрутилися» ще два мости, які слід капітально ремонтувати в зоні відчуження. Розпорядження голови Київської ОДА про їх фінансування за рахунок цих 10­відсоткових коштів   викликало  незадоволення і навіть спротив у частини населення нашого району. В результаті позов  по цьому розпорядженню  розглядається в одному із столичних судів. Отож, питання, як то мовиться, поки що відкрите…

На які об’єкти заявлені нашим районом у Переліку, поданому в КОДА, далі будуть виділятися  кошти, теж поки що казати зарано: на них готується проектно­кошторисна документація і котра вийде першою,  сьогодні ще невідомо.

Павло Cмовж.

На знімках: під час огляду  майданчика будівництва  ЦСВЯП та підписання згадуваного Договору; сьогодні радіаційний фон тут навіть менший, як в Іванкові..

 Фото автора.