Збираються підписи під Зверненням мешканців  Іванківського району до  вищих посадових осіб нашої держави

Публікації Трибуни Праці

 

Нині розгортається робота, яку очолюють члени ініціативної групи громадських активістів, по збиранню підписів під Зверненням мешканців  Іванківського району до вищих посадових осіб нашої держави. Мета – зібравши їх не менше 12 тисяч, тобто, більше половини дорослих громадян, які мають право виборчого голосу, добитися реагування  Верховної Ради України на вимоги населення, яке проживає на прилеглій до будівництва ще одного ядерного об’єкта в зоні відчуження ЧАЕС – Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива українських АЕС (ЦСВЯП) території.

Які вони, ці вимоги, й чи долучатися до них своїми підписами, – вирішувати вам, шановні земляки, особисто кожному.

 

 

 

Президенту України Порошенку  П.О., 

Прем`єр­міністру України Гройсману  В.Б.,

Голові Верховної Ради України Парубію А.В.,

депутатам ВРУ Москаленку Я.М., Іллєнку А.Ю.,                                                           

послу  США в Україні Марі Йованович.

Звернення

Іванківський район Київської області – один з найбільш постраждалих від Чорнобильської катастрофи.  До нього   приєднано 8 сіл колишнього Чорнобильського району, які не ввійшли в 30­км зону безумовного відселення. Статистика свідчить: за останні два десятиліття смертність у районі – вдвічі вища, ніж в середньому по Київській області.  Законодавча заборона нового будівництва, в т.ч. промислового, на радіаційно забрудненій території, небажання і фактична неможливість для інвесторів вкладати кошти на ній та інші фактори призвели до яскраво вираженої депресивності  цього регіону.  З кожним роком зменшується допомога держави ліквідаторам аварії  та потерпілим від неї. На такому фоні  морально­психологічну ситуацію серед населення ускладнює ще й розпочате будівництво Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП) в Чорнобильській зоні відчуження, яке ведеться  попри  масову незгоду жителів Іванківського району.

У 2010 році переважна  більшість жителів нашого району, які мають право виборчого голосу (14417 чол.), письмово (своїми підписами) засвідчили свою незгоду щодо цього будівництва. Ці підписи під відповідним Зверненням були направлені Президенту України, Прем`єр­міністру України, Голові Верховної Ради України. Проте зусиллями лобістів цього проекту в 2012 році було зроблено все можливе для того, аби   в спеціально прийнятому ВРУ законі №4384­VI  “Про поводження з відпрацьованим ядерним паливом з розміщення, проектування та будівництва централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива реакторів типу ВВЕР вітчизняних атомних електростанцій” навіть не згадувалась вимога обов’язкового проведення громадських слухань з цього приводу. Тобто, інтереси та думка населення прилеглих територій  при цьому  не враховані. Натомість  узаконено ігнорування позицією населення, яке проживає на прилеглій до ще одного ядерного об’єкта території!

Для згладжування протестних настроїв у прилеглому регіоні у вищезазначеному законі   передбачено спрямування коштів у розмірі 10 відсотків загальної кошторисної вартості будівництва ЦСВЯП (яка складає на даний час  37 млрд грн) на спорудження об’єктів соціального призначення у місті Славутичі, Іванківському і Поліському районах Київської області згідно з переліком, затвердженим Київською обласною державною адміністрацією. Тобто, фактичного   розпорядника цих коштів законодавчо  не визначено, а названий  у ст. 3  цього закону орган державної виконавчої влади  формально має  лише затверджувати Переліки таких об’єктів.

Але на практиці, як показали останні події, саме КОДА виступає  сьогодні головним розпорядником цих коштів. Так, розпорядженням її голови О. Горгана №169 від 22.03.2018 року передбачено фінансування  за рахунок цих  коштів (у сумі  майже 85 мільйонів гривень!) капремонту двох мостів у 30­км зоні відчуження ЧАЕС. Вони не мають жодного відношення до об’єктів соціального призначення ні Іванківського, ні Поліського районів, ні, тим більше, міста Славутича!  Обурення людей зрозуміле:  ремонт цих  мостів має  бути включений до кошторисної вартості будівництва ЦСВЯП  як затрати на під’їзні шляхи.

Цим розпорядженням  голова Київської ОДА дав зрозуміти нам, жителям Іванківського району, що влада не збирається у повній мірі виконувати згадуваний закон, тобто, спрямовувати всі передбачені ним кошти суто на спорудження об’єктів соціального призначення  на прилеглих територіях. І це викликає неабияку тривогу і соціальне напруження в населення обох постраждалих від наслідків Чорнобильської катастрофи районах.

Допустити подібного ми не можемо. Згадане фінансування має бути прозорим, чесним і підконтрольним територіальним громадам прилеглих територій. За це ми й будемо боротися, сподіваючись на вашу підтримку!

Виходячи з вищесказаного, жителі Іванківського району вимагають:     

1) Ініціювати негайне внесення необхідних  змін у  ЗУ «Про поводження з відпрацьованим ядерним паливом щодо розміщення, проектування та будівництва централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива реакторів типу ВВЕР вітчизняних атомних електростанцій», передбачивши в ньому  конкретний і прозорий механізм пропорційного розподілу  коштів між Іванківським і Поліським районами та м. Славутич, який би   враховував такі важливі фактори, як розмір постраждалих територій, кількість  їх населення, існуючий стан і мережу соціальної  інфраструктури.

2) Для максимально  ефективного і цільового використання цих коштів  слід законодавчо передбачити можливість укладення  двосторонніх Договорів  про освоєння коштів, що виділяються згідно даного закону, безпосередньо між ДП «НАЕК «Енергоатом» й Іванківською та Поліською районними радами, а також Славутицькою  міською радою, виключивши як посередника  Київську обласну державну адміністрацію.

Під цим Зверненням підписуємося: