БОНУС У ВИГЛЯДІ ІНВЕСТИЦІЙ – В РОЗВИТОК РЕГІОНУ

Публікації Трибуни Праці

 

 

Читачі нашої газети мають можливість постійно отримувати різноманітну інформацію, яка їх цікавить. В тому числі й про тісну та результативну співпрацю нашого району з НАЕК «Енергоатом». Як би дехто не ставився до цього, проте позитив – очевидний: виграють у кінцевому підсумку всі. На даному етапі, це у першу чергу – освітні заклади, до яких в атомників традиційно посилена увага.

Про те, що вже зроблено та робиться, про подальші перспективи співпраці району та найбільшої енергогенеруючої компанії України говоримо з Данилом ЛАВРЕНОВИМ, заступником директора з комунікацій НАЕК «Енергоатом».

– Даниле Андрійовичу, коли саме розпочалось тісне співробітництво «Енергоатому» з Іванківським районом?

– Ще до початку будівництва Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП) 7 липня 2017 року в центральному офісі Компанії відбулась зустріч президента НАЕК «Енергоатом» Юрія Недашковського та голови Іванківської районної державної адміністрації Максима Лісогора.

Під час розмови президент «Енергоатому» підкреслив зацікавленість Компанії у максимально тісній співпраці з місцевою владою, зокрема в сфері соціально­-економічного розвитку та благоустрою територій, прилеглих до майданчика ЦСВЯП. «На розвиток інфраструктури прилеглих районів вдалось спрямувати достатньо велику суму – близько 3,7 млрд грн. Це ті 10%, що передбачені відповідним законом про ЦСВЯП. Адже ми опікуємося не лише будівництвом, але й тим, щоб наші будівельники, монтажники, а згодом і експлуатаційники, жили в гідних, комфортних умовах», – зазначив тоді Юрій Недашковський.

Президент «Енергоатому» наголосив, що паралельно з питаннями соціально-­економічного розвитку та благоустрою територій також мають вирішуватись і питання створення нових робочих місць в Іванківському районі. На думку керівника «Енергоатому», перспективним напрямом співпраці з адміністрацією району є відбір кадрів для ЦСВЯП. Враховуючи, що Сховище буде розміщено у зоні відчуження Чорнобильської АЕС, де ніхто не мешкає, оптимальна логістика доставки персоналу, навіть за умови роботи вахтовим методом, можлива саме з Іванківського району. Так, є категорії персоналу, які готуються не рік і не два, але за цим проектом є й окремі категорії, на які можна вже зараз знайти претендентів з достатнім рівнем кваліфікації з найближчих населених пунктів. Компанія також має намір у співпраці з місцевою владою розгорнути програму підготовки персоналу для ЦСВЯП.

Компанія зацікавлена у максимальній локалізації інфраструктури з обслуговування ЦСВЯП у найближчих до сховища районах. Тобто, не лише персонал, але й супутні спеціальні виробництва, які забезпечуватимуть технологічні потреби сховища під час експлуатації, повинні, за максимальної можливості, мати місцеву прописку.

Мені відомо, що такі пропозиції керівництва «Енергоатому» знайшли всебічну підтримку в місцевої влади Іванківщини, адже вони цілком відповідають потребам та інтересам населення Іванківського району.

Загалом «Енергоатом» приділяє велику увагу інформаційно-­роз’яснювальній роботі серед населення Іванківського району. Ми маємо донести до кожного мешканця розуміння того, що вкрай важливий для енергетичної безпеки країни проект будівництва Сховища водночас є й потужним фактором для розвитку інфраструктури регіону.

– Які спільні заходи та акції вже проведено? Якого виду допомога надавалась і кому саме?

– У жовтні 2016 року НАЕК «Енергоатом» з нагоди Дня вчителя передала Горностайпільському та Прибірському НВО «Загальноосвітня школа І­ІІІ ступенів – дитячий садок» проекційне обладнання: сучасні компактні мультимедійні проектори і два комплекти проекційних екранів, а також різноманітні анімаційні та ілюстративні навчальні матеріали на теми з ядерної фізики. Це обладнання передано Компанією у рамках проведення просвітницької та профорієнтаційної роботи. Було проведено зустріч з представниками педагогічних колективів та обговорено форми і перспективи взаємної співпраці.

1 вересня 2017 року, в День знань, райвідділу освіти та освітнім закладам Іванківського району вручили подарунки від Компанії: спортінвентар, мультимедійні проектори з екранами, комп’ютери та планшети. У цьому році школам району до Дня знань також були передані проектори та екрани і комплект оригінальних навчальних стендів з технічних дисциплін.

Минулого року до Дня працівника освіти в Іванківському районному Будинку культури було організовано та з великим успіхом проведено концерт творчих колективів палацу культури «Енергетик» ВП «Южно­Українська АЕС». У концертній програмі свої найкращі номери представили вокальні, танцювальні та художні колективи ПК «Енергетик». Від колективу Компанії та профспілкової організації іванківських освітян особисто привітали директор з кадрів та соціальних питань Григорій Муляр та голова первинної профспілкової організації Олексій Лич.

У лютому цього року з нагоди зимових свят представники центру зовнішніх інформаційних комунікацій НАЕК «Енергоатом» та голова профспілки Компанії Олексій Лич відвідали Запрудське навчально-­виховне об’єднання Іванківського району та в рамках роботи Компанії по розвитку STEM­освіти в Україні вручили закладам освіти спортивні подарунки. Також спортивними подарунками привітали відділ освіти Іванківського району для передачі іншим навчальним закладам району.

Голова ППО Компанії Олексій Лич вручив представникам Іванківської РДА сертифікат на суму 100 тис. грн на культурний і творчий розвиток району. Ці кошти згодом були використані для оформлення сцени Іванківського будинку культури, а також для придбання комп’ютерного та іншого обладнання для кількох дошкільних та навчальних закладів району.

– Які з підприємств та організацій залучені до співпраці з «Енергоатомом» і в чому вона полягає?

– У вересні 2016 року я особисто зустрічався з головою Іванківської РДА Максимом Лісогором та керівником відділу освіти РДА Вікторією Дегтяр. Ми погодили питання щодо співпраці Компанії із районними закладами освіти. Зокрема, йдеться про реалізацію кількох проектів. Перший проект – інформаційно-­просвітницький, профорієнтаційний: «Профільні ВНЗ – школи» за участю студентів провідних вищих навчальних закладів Києва, які є членами ГО «Молодіжна енергетична спільнота» і, зокрема, студентів НТУУ «Київський політехнічний інститут». Йдеться про відкриті лекції-­бесіди, які будуть проводити студенти для старшокласників шкіл Іванківського району. З метою підвищення обізнаності учнів щодо значення STEM­дисциплін, профорієнтаційної роботи та сприяння розвитку STEM­освіти в Україні.

Другий проект стосується підтримки Горностайпільського та Прибірського НВО щодо забезпечення навчальними матеріалами та засобами навчання зі STEM­дисциплін у рамках проведення просвітницької роботи.

Третій – організації та участі школярів Іванківського району у заходах НАЕК «Енергоатом», які стосуються просвітницької роботи та корпоративної соціальної відповідальності: конкурси, екскурсії тощо. Зауважу, що проведення таких заходів регулюється законами України та розпорядчими документами Уряду.

Згодом, у листопаді 2016 року було організовано зустрічі-­лекції студентів Київської Політехніки з учнями старших класів району. Відбулись вони у школах сіл Феневичі, Шпилі, Сукачі, Горностайпіль, Прибірськ, в Іванківській школі №2 та в Іванківському районному ліцеї. Тематика зустрічей – енергетика в науково-­технічному прогресі та житті людини, профорієнтаційна робота щодо профільних ВНЗ.

У 2017 та 2018 роках відділ освіти Іванківської РДА та школярів Іванківського району було включено до переліку учасників Всеукраїнського конкурсу рефератів «Ядерна енергія і світ», який організовують наша Компанія та Українське ядерне товариство. Відділ освіти Іванківської РДА проводив конкурсний відбір учасників у школах району. У 2017 році учениці Світлана Белець (9­й клас Горностапільського НВО) та Вікторія Коломійчук (10-­й Б клас Іванківської школи №2) брали участь у фіналі конкурсу, що проходив в Києві. Попри те, що Світлана і Вікторія не зайняли призових місць, організатори подарували їм планшети, для того щоб підтримати представників Іванківщини, які вперше приєдналися до участі в конкурсі. Також подарунок отримала учениця 11­-го класу Кухарівської школи Юлія Яворська – ще одна ваша учасниця. Вона надала свою роботу і презентацію до фіналу, але з об’єктивних причин не змогла представити свою доповідь.

У 2018 році іванківські старшокласники так само взяли участь у фіналі цього конкурсу. Це – Діана Василишина, Маргарита Коломійчук, Марія Димарчук. Ставши фіналістами, вони отримали пам’ятні подарунки від організаторів, а також взяли участь у культурній та екскурсійній програмах.

У березні 2017 року ми організували відвідування сухого сховища відпрацьованого ядерного палива, повномасштабного тренажеру та машинної зали одного з енергоблоків Запорізької АЕС представниками Іванківського району. Було проведено зустрічі з представниками підрозділів ЗАЕС, відповідальними за ядерну радіаційну безпеку. До складу цієї групи входили журналісти, депутати Іванківської райради, представники сфери освіти та медицини, керівник Іванківської частини МНС.

У грудні минулого року за участі керівників теплоенергетичного факультету НТУУ «Київський політехнічний інститут ім. Ігоря Сікорського» було організовано ознайомчі поїздки в КПІ для старшокласників Поліського та Іванківського районів. 60 школярів з Красятичів та Іванкова зустрілись зі студентами теплоенергетичного та факультету електроенерготехніки й автоматики КПІ, а також відвідали з екскурсіями Державний політехнічний музей на території університету.

У березні цього року ми організували ознайомчу поїздку в місто Южноукраїнськ для представників Іванківської райдержадміністрації та її управлінь, а також – вчителів і старшокласників деяких шкіл району. Під час поїздки ознайомились з об’єктами Южно­Українського енергокомплексу: Южно­Українською АЕС, Ташлицькою гідроакумулюючою станцією та Олександрівською ГЕС. Крім того, учасники поїздки відвідали соціальні та культурні об’єкти Южноукраїнська: культурно­спортивний комплекс «Олімп», інформаційний центр «Імпульс» та палац культури «Енергетик».

У рамках цієї ознайомчої поїздки Компанія і Южно­Українська АЕС надали представникам Іванківського району повний інформаційний супровід від працівників і керівників станції. Так, під час відвідування соціальних об’єктів ВП ЮУАЕС учасників супроводжував заступник генерального директора ЮУАЕС з кадрів та соціального розвитку Володимир Авраменко. Головний інженер станції Микола Феофентов, голова станційної профспілки Сергій Снітков і голова профспілки «Енергоатому» Олексій Лич провели зустріч з керівниками Іванківської РДА та її управлінь, які були в складі групи. Вони обговорили найбільш важливі нагальні проблеми, які хвилюють як Компанію, так і жителів району. Було досягнуто домовленість про подальше співробітництво на просвітницькому та інформаційному рівнях.

Дуже важливим заходом стала робоча зустріч, яка відбулась в Іванкові у червні 2018 року та була присвячена обговоренню питань працевлаштування жителів Іванківського району на об’єкті ЦСВЯП та інших об’єктах зони відчуження. У ній брав участь голова профспілкової організації Компанії Олексій Лич разом з представниками Іванківської РДА, Київського обласного центру зайнятості та ДАЗВ. За результатами обговорення сторони підписали Меморандуми про співпрацю та взаємодію із зазначеного питання.

У рамках святкування 95­річчя Іванківського району, профспілкова організація НАЕК «Енергоатом» на чолі з її керівником Олексієм Личом, який є вашим земляком, організувала футбольний матч за участю команди ветеранів київського «Динамо» та святковий гала­концерт. Маю зауважити, що це великі організаційні і фінансові зусилля. (На знімку: О. ЛИЧ виступає перед початком згадуваного матчу на стадіоні «Промінь»).

– Які завдання ставить перед собою Компанія щодо співробітництва у майбутньому?

– Головні напрями співпраці: співпраця із закладами освіти та соціальної сфери, будівництво об’єктів соціальної інфраструктури за рахунок коштів проекту ЦСВЯП (10% від його кошторисної вартості), співробітництво на просвітницькому та інформаційному рівнях з будь­якими організаціями, закладами та підприємствами району.

Зважаючи на позитивні результати нашого співробітництва, ми й надалі плануємо продовжувати та розширювати його. Зокрема, у питаннях освіти. Нещодавно в РДА нами було направлено пропозиції з цього питання. Ми передбачаємо закріплення досягнутого позитиву та, безумовно, подальше розширення співпраці. Зокрема, йдеться про майбутню участь іванківських школярів у щорічному дитячо­юнацькому конкурсі творчості НАЕК «Енергоатом», на якому вони зможуть представити свої образотворчі та анімаційні роботи.

Треба враховувати, що наша Компанія – державне підприємство, і за законом, ми не можемо надавати благодійну допомогу. Але це може робити профспілкова організація НАЕК «Енергоатом». І саме за профспілкові кошти буде облаштовано новий спортмайданчик у Іванківській школі №1.

– Після завершення будівництва ЦСВЯП співробітництво Компанії з районом припиниться?

– Ні, у жодному разі – воно однозначно продовжуватиметься. Ми шукатимемо нові його форми – відповідно до потреб поточного моменту і перспектив. Треба враховувати, що буде створено відокремлений підрозділ Компанії, який займатиметься експлуатацією ЦСВЯП, а тому співпраця НАЕК «Енергоатом» й Іванківського району буде здійснюватись на постійній основі.

Інтерв’ю взяла Тетяна РЯБОКЛЯЧ.