Конфлікт можна швидко вирішити. Хуг підбив підсумки

Новини політики

Заступник голови місії ОБСЄ залишає організацію. Він розповів, що конфлікт не заморожений і його можна закінчити.

Заступником голови Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні до 1 листопада був Олександр Хуг. Він був обличчям європейської місії з 2014 року, регулярно коментуючи пресі ситуацію на Донбасі.

Хуг був по обидві сторони конфлікту, спостерігав за переговорами щодо перемир’я під час важких боїв, спілкувався з місцевими жителями. Напередодні свого відходу він дав кілька інтерв’ю. Корреспондент.net розповідає подробиці.

Конфлікт не заморожений, його можна швидко закінчити

31 жовтня на брифінгу в Києві Хуг заявив, що конфлікт на Донбасі ще можна завершити, “прийнявши відповідне рішення”.

“Я йду з почуттям тривоги і смутку. Водночас я йду з почуттям надії. Я досі бачу світло в кінці тунелю. Цей конфлікт не закоренілий, не завмерлий і не заморожений. Його можна завершити, прийнявши відповідне рішення”, – сказав він.

Заступник голови СММ ОБСЄ зазначив, що воля, необхідна для припинення цього конфлікту, “явно не простежується”.

“Москва, Київ і окремі райони Донецької і Луганської областей підписали мінські угоди. Якщо вони не віддадуть накази, не приймуть політичні рішення, конфлікт триватиме. Але як тільки вони це зроблять, все скінчиться”, – сказав він в інтерв’ю Громадському 31 жовтня.

Хуг зазначив, що сторони 14 разів відновлювали припинення вогню: “Військово-технічну сторону можна закінчити швидко”.

Нічого не змінилосьЗа словами Хуга, за чотири роки, що він працював в СММ ОБСЄ в Україні, мало що змінилося на Донбасі.

“Повірте, мене аніскільки не тішить те, що я скажу: мало що змінилося за цей час”, – заявив заступник голови місії.

Він нагадав, що ще чотири роки тому була домовленість про припинення вогню. Однак, вони не дотримуються, озброєння не відведено, сили і засоби не розведені і не проведено розмінування.

OSCE

“Я залишаю цю посаду зі змішаними почуттями. Не зважаючи на все те, що ми зробили, незважаючи на розміщення понад 700 цивільних спостерігачів, сотень броньованих транспортних засобів для їхнього захисту, а також технологій, щоб допомогти їхній роботі, незважаючи на цілодобову самовідданість… насильство не припиняється. Люди досі гинуть”, – наголосив Хуг.

Місцеві кажуть, що це не їхній конфлікт

Страждає цивільне населення з обох сторін конфлікту, сказав Хуг Громадському.

“Загалом, цей нікому не потрібний конфлікт змусив страждати український по всій країні. Я цього ніколи не забуду”, – сказав він.

За словами заступника голови місії ОБСЄ, українці навіть на лінії зіткнення не розвинули в собі ненависть.

OSCE

“Всі вони вірять, що цей конфлікт може швидко закінчитися. Вони чітко дали зрозуміти мені та моїм колегам, що це не їхній конфлікт. І вони не розуміють, чому він триває… Українці справляють враження людей, які не здаються, вірять в добро і знають, що конфлікт закінчиться, тому що, перш за все, він не їхній”, – сказав він.

“Мені складно прийняти і зрозуміти те, чому люди, які приймають рішення, яким під силу закінчити це безумство, не дослухаються до місцевих”, – наголосив Хуг.

Так чи є росіяни

Минулого тижня спалахнув скандал навколо публікації в американському виданні Foreign Policy слів Хуга про те, що спостерігачі ОБСЄ бачили на Донбасі людей з російськими пізнавальними знаками і “таку форму можна купити де завгодно”.

Пізніше ці слова були видалені, а Хуг пояснив, що вони вводять в оману і не відображають його точку зору, а факти моніторингової місії говорять самі за себе.

“Протягом чотирьох з половиною років я чітко стверджував, що СММ не займається домислами, не робить висновків на основі встановлених фактів. Факти, які ми перераховуємо в звітах, які ми публікуємо, і які я озвучив в інтерв’ю, говорять самі за себе… Ми працюємо в Україні і будемо підтримувати Україну”, – сказав він.

Хуг пояснив, що співробітники місії зафіксували дані, згідно з якими на непідконтрольній Києву території є різні види озброєнь, які мають російське походження. Наприклад, системи радіоелектронної боротьби типу Торн, Житель, Билина, уточнив він в інтерв’ю BBC.

OSCE

Він зазначив, що деякі полонені ЗСУ стверджують, що є представниками регулярних військ Росії і на ротаційній основі перебувають в Україні.

На брифінгу він також сказав, що спостерігачі ОБСЄ бачили організовані колони техніки, які перетинали неконтрольовані ділянки українсько-російського кордону.

“Ми також бачили сліди від важкого озброєння, які вели до кордону з РФ. Всі ці факти висвітлені в наших щоденних звітах”, – заявив заступник голови СММ ОБСЄ.

Хуг у всіх інтерв’ю наголошував, що основна мета місії – збирати факти, а не робити висновки. Вся інформація, зазначив він, публікується на їхньому сайті.

Росіяни в СММСтаном на 31 жовтня 2018 року в спеціальній моніторинговій місії ОБСЄ місії працювали не більше 40 представників Росії, при цьому українців – понад 400, зазначив Хуг в інтерв’ю BBC.

За його словами, щодня місія висилає до 90 патрулів у складі, щонайменше, восьми спостерігачів.

“І це ніколи не буває однорідний “швейцарський”, “російський” або “американський” патруль – там представлені різні країни. А в кінці вони повинні узгодити один звіт, який пишуть всі разом. Один спостерігач не може спотворити інформацію”, – сказав Хуг.

OSCEВін наголосив, що всі співробітники місії підписують кодекс професійної етики, а за порушення її правил передбачені дисциплінарні стягнення.

“Кожен, у кого є інформація про неналежну поведінку будь-якого співробітника місії, зокрема вихідців з Росії, повинен проінформувати про це”, – уточнив Хуг.

Сторони показують не все

Моніторинг не проводиться на більшій частині державного кордону між Україною і Росією на Донбасі. В рамках ОБСЄ постійно обговорюється питання розширення мандата цієї місії на всю ділянку російсько-українського кордону на непідконтрольній Києву території, однак російська сторона блокує це питання.

Крім того, після інциденту в квітні 2017 року, коли на міні підірвався автомобіль спостерігачів ОБСЄ, Хуг заявив, що в подальшому спостерігачі будуть їздити тільки асфальтованими дорогами.

Громадському він розповів, що разом з колегами часто був поруч з неконтрольованою ділянкою кордону з РФ. Щоб туди дістатися, якщо їхати з Донецька чи Луганська, потрібно перетнути багато блокпостів.

OSCE

“І поки ми добиралися цих пунктів, озброєні люди на кордоні вже знали, що ми приїдемо. Вони наказували нам залишатися на відстані 500-600 метрів. Вони також не дозволяли постійно бути поруч з кордоном в таких місцях, як Новоазовськ або Антрацит, і нам доводилося швидко повертатися в нашу базу. А час, який ми проводили на кордоні, був вельми обмежений”, – сказав Хуг.

У такій ситуації незалежний моніторинг неможливий, наголосив він.

“Не тому, що ми цього не хочемо, а тому що сторони цього не хочуть. Я багато разів говорив: кожне обмеження, з яким ми стикаємося – це вже факт. Факт того, що сторони не хочуть показувати нам, що там відбувається, адже знають: на наступний день ця інформація з’явиться в наших звітах”, – зазначив Хуг.

Критика і відхід з ОБСЄ

Олександр Хуг залишає місію ОБСЄ в Україні, оскільки закінчилися десять років, які можна працювати в структурах організації.

Він є професійним юристом, служив офіцером у Швейцарській армії, в тому числі на посаді регіонального командувача підрозділом підтримки Швейцарського штабу ОБСЄ в Північній Боснії і Герцеговині.

Він також працював в Місії ОБСЄ в Косові, місії тимчасового перебування міжнародних сил в Хевроні, і Місії Євросоюзу щодо забезпечення верховенства закону і правопорядку в Косові.

OSCE

За час служби в Україні нерідко особисто Хугу українські політики або активісти висловлювали невдоволення роботою СММ. Їх звинувачували в “небажанні бачити докази російської військової присутності” на Донбасі.

Наприклад, перший віце-спікер Верховної Ради, представник України в гуманітарній підгрупі Тристоронньої контактної групи Ірина Геращенко заявляла, що через присутність у складі місії росіян, спостерігачі “не помічали” багатьох фактів.

З 1 листопада Олександра Хуга замінить Марк Етерінгтон. Британський дипломат вже має чималий досвід роботи в гарячих точках. Він брав участь у врегулюванні конфліктів в низці країн, зокрема в Південному Судані.


Новини від Корреспондент.net в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/korrespondentnet