ДЛЯ ЧОГО УКРАЇНІ «МАЛІ РЕАКТОРИ»  Й  ЧОМУ САМЕ «ХОЛТЕК ІНТЕРНЕШНЛ»?..

Публікації Трибуни Праці

Наша газета ще торік  взяла на себе функцію інформаційного контролю, так би мовити, за будівництвом Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива в зоні відчуження. Даний об’єкт, як ми вже писали, створюється за технологіями відомої американської компанії Холтек Інтернешнл (Holtec International). На заводах цієї компанії  вже завершуються роботи з виготовлення великогабаритного обладнання для першої черги ЦСВЯП. Майже все воно або вже відправлено до України, або чекає на відправку.  Сьогоднішня наша розповідь – про деякі цікаві й важливі нюанси цієї україно­американської співпраці.

Нещодавно делегація українського «Енергоатому», очолювана президентом компанії Юрієм Недашковським,   відвідала  у США завод AMD в Камдені, який належить  Холтек Інтернешнл. Разом з українськими атомниками на цьому підприємстві також побували  виконуючий обов’язки голови Комітету з питань паливно­енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Верховної Ради України Олександр Домбровський  та представники Державної інспекції ядерного регулювання України. Всі вони взяли участь у заводських випробуваннях обладнання, яке Холтек виготовляє для ЦСВЯП. Адже метою поїздки було ще раз пересвідчитись у  належній якості роботи  американських виробників, дотриманні ними своїх зобов’язань за контрактом.

За результатами візиту Олександр Домбровський висловив задоволення високим технологічним рівнем виробництва та якістю інноваційних наукових рішень Холтека. Він відзначив високий професійний рівень обговорень інженерних питань і злагоджену роботу української та  американської команд. «Компанія Холтек Інтернешнл розглядає можливість створення в Україні науково­технологічного центру з експорту енергетичних технологій, враховуючи великий кадровий потенціал нашої країни, – повідомив Олександр Домбровський. – А це надзвичайно важливо для енергетичної безпеки і незалежності України».

За роз’ясненнями з приводу нових проектів Холтека в Україні наша редакція звернулась до Дирекції з комунікацій ДП НАЕК «Енергоатом», працівникам якої ми поставили кілька запитань. Відповіді на ці запитання ми й презентуємо  читачам «Трибуни праці».  

– Для початку: чому саме технології Холтек Інтернешнл було обрано для створення ЦСВЯП в Україні? Спробуйте дати відповідь « двома словами» – без зайвої технічної термінології…

– Якщо  «двома словами», то саме тому що Холтек Інтернешнл – це єдина у світі компанія, яка має досвід проектування і ліцензування централізованих сховищ відпрацьованого палива АЕС. Таке сховище Skull Valley розташоване у Сполучених Штатах Америки в штаті Юта і експлуатується з 2005 року. Це по­перше.

По­друге, тому що Холтек вже має схожий успішний проект в Україні – сховище сухого типу для відпрацьованого ядерного палива з Чорнобильської АЕС. Воно було збудовано в зоні відчуження і скорочено його називають СВЯП­2. Тут треба враховувати, що Холтек отримала контракт на проект з будівництва цього сховища у 2007 році – після того, як попередній підрядник виявився неспроможним вирішити унікальні технічні проблеми, пов’язані з паливом реакторів РБМК Чорнобильської АЕС.

А по­третє, Холтек є надійним бізнес­партнером. Протягом усіх 32 років своєї історії компанія була і є фінансово успішною. Вона не має жодних довготермінових боргових зобов’язань і, відповідно, має бездоганний рейтинг.

– Компанія Холтек спеціалізується лише на технологіях та будівництві сховищ для відпрацьованого ядерного палива?

– Тут треба дивись ширше.  Холтек займається розробкою і впровадженням широкого спектру інноваційних технологій для енергетики, в першу чергу – атомної. Тобто, компанія є визнаним у світі лідером з інновацій в атомній енергетиці та має найбільший у галузі портфель діючих патентів на винаходи. Технології Холтек щодо поводження з відпрацьованим ядерним паливом є найбільш значною частиною діяльності Компанії: вони використовуються на 105 енергоблоках АЕС у всьому світі.

– По яких напрямах вона працює зараз в Україні?

– Заявлена керівництвом Холтека мета в Україні – це зміцнення енергетичної інфраструктури та енергетичної незалежності нашої держави за рахунок впровадження безумовно безпечних технологій.

Зараз в Україні ця компанія працює над чотирма важливими проектами. Перший – це відомий для читачів вашої газети проект створення Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива АЕС України, або ЦСВЯП. Другий – це сухе сховище СВЯП­2, про яке ми вже згадували. Третій проект, що перебуває на початковій стадіїЮ, це ліцензування та створення в Україні – у партнерстві з НАЕК «Енергоатом» –  власної інфраструктури для будівництва малих модульних реакторів реакторів SMR­160. І четвертий – розробка економічно ефективних та сучасних технологічних рішень для тих реакторів, що вже експлуатуються.

– Ви кажете «малі реактори»… А для чого вони? В Україні, здається, вже є достатньо діючих реакторів.

– Технологія малих модульних реакторів нині визнана одним з найбільш перспективних напрямів у будівництві АЕС. Такі реактори мають значно вищий рівень безпеки, тобто, як прийнято казати, є безумовно безпечними. Саме вони мають прийти на зміну традиційним «великим» реакторам, коли ті будуть виводитись з експлуатації по завершенню строків  своєї експлуатації. Крім того, малі модульні реактори можуть працювати у режимі маневрування потужністю (змінювати навантаження при потребі), чого не можуть робити традиційні реактори, які працюють у базовому режимі.

Що ще дуже важливо: для спорудження малі реактори не вимагають великих площ та потужних ліній електропередач.

Холтек є розробником малих модульних реакторів SMR­160. Минулого року компанія звернулася до керівництва України з пропозицією розмістити виробництво обладнання для малих реакторів на українських підприємствах і створити в Україні хаб із розповсюдження технологій малих модульних реакторів у Європі, Азії та Африці. Світовий ринок ММР оцінюється у приблизно 1 трлн доларів США з урахуванням того, що на зміну традиційним реакторам будуть споруджуватись малі модульні – як більш сучасні й більш безпечні.

Крім того, Холтек планує виготовити обладнання та збудувати готовий до експлуатації реактор SMR­160 до 2024 року.

– Про ЦСВЯП, яке будується в зоні відчуження, ми вже давали нашим читачам достатньо інформації. Тому хочеться сьогодні запитати в цьому ракурсі: як керівництво Холтека характеризує безпечність цього сховища?

– Говорячи про безпеку проекту ЦСВЯП, представники Холтека завжди підкреслюють, що подвійний корпус контейнерів для нього є найбільш сучасним нововведенням у технологіях зберігання відпрацьованого палива. Ваша газета про це вже неодноразово писала. Але ми можемо нагадати дещо. Зокрема, слова доктора Кріса Сінгха, президента і виконавчого директора цієї компанії. На одному з публічних заходів в Україні він сказав про безпеку ЦСВЯП наступне: доза опромінення на межі майданчика ЦСВЯП у зоні відчуження, де будуть розміщені контейнери з відпрацьованим ядерним паливом, не перевищуватиме рівень сонячної радіації у похмурий день…

– Дякуємо за таку інформацію. Цікаво: а про що йтиме мова 7 листопада в Києві на ХVI Міжнародному форумі «Паливно­енергетичний комплекс України: сьогодення та майбутнє»?

– А ми вас запрошуємо на нього! Там проводитиметься  і День атомної енергетики, де йтиме мова про нові можливості для інноваційного розвитку України. Послухаєте  все самі з перших вуст, як то мовиться, побачите  й розповісте своїм читачам…

На знімках: в одному з виробничих цехів компанії; члени української делегації на Холтеку.