Автокефалія УПЦ. Усі подробиці томосу для України

Новини політики

Рішення про надання незалежності Українській православній церкві було прийнято Синодом Вселенського патріархату 11 жовтня.

Члени синоду Константинопольської церкви 11 жовтня скасували постанову 1686 року про перехід Київської митрополії під юрисдикцію Московського патріархату, що надало право призначити митрополита Київського.

Вселенський патріархат в Константинополі також прийняв рішення скасувати анафему предстоятеля Української православної церкви Київського патріархату Філарета та голови Української автокефальної церкви Макарія.

Філарет і Макарій заявили, що рішення синоду дає їм можливість створення в Україні єдиної Помісної церкви.

Російська православна церква назвала рішення Вселенського патріархату “легалізацією розколу” і оголосила про розрив відносин з Константинополем, заявивши, що там “не раз впадали в єресь”. Корреспондент.net стежить за розвитком ситуації.18.11.2018 – Об’єднавчий собор в Україні

Об’єднавчий собор українських православних церков відбудеться після того, як Вселенський патріархат затвердить текст томосу для України – приблизно в грудні.

УПЦ МП заявила, що покарає духовенство, яке візьме участь у соборі.

“Це стосується і єпископату, і духовенства, і мирян. У цьому рішенні сказано конкретно, що брати участь в так званому “об’єднавчому соборі” ніхто з нас не може”, – сказав митрополит Бориспільський і Броварський Антоній.

17.11.2018 – Вірменія проти томосу для України

Католикос всіх вірмен Гарегін II заявив, що Вірменська апостольська церква не підтримує поділ церков.

Гарегін II заявив, що вірменська церква є прихильницею канонічності, а тому не може підтримувати кроки, “спрямовані на поділ церкви”.

16.11.2018 – Польща заборонила контакти з УПЦ КП і УАПЦ

Архієрейський собор Польської православної церкви заборонив контакти зі священнослужителями Київського патріархату і Української автокефальної православної церкви.

“Святіший Архієрейський Собор забороняє священикам Польської автокефальної православної церкви вступати в літургійні та молитовні контакти зі священнослужителями так званого Київського патріархату і так званої Автокефальної православної церкви”, – йдеться в повідомленні.

При цьому в польській церкві заявили, що “особи, позбавлені свого сану, не можуть бути лідерами у встановленні миру в українській православній церкві”. Польські православні вважають, що їхні дії викликають ще “велику плутанину і скандал”.

15.11.2018 – УПЦ МП проти незгодного митрополита

Митрополит Вінницький і Барський Симеон, який був єдиним з 83 учасників Собору УПЦ МП 13 листопада, хто не підписав постанову про неприйняття автокефалії, розповів, що деякі архієреї “вмовляли” його підписати документ, але його підтримав митрополит Онуфрій.

“Говорили деякі мої брати архієреї, можливо, жартома, а може, й ні, що потрібно застосувати якісь церковні покарання за те, що не підписав, говорили, що за правилами всі повинні підписати, вмовляли”, – розповів владика.

Він також пояснив, чому він не захотів підписувати документ.

“У постанові Собору є такі пункти, з якими я не згоден. Перший з них – це переривання євхаристійного спілкування з Константинопольським патріархатом. Друге питання – це способи примирення з тими, хто перебуває в розколі”, – повідомив владика.

Союз православних журналістів

13.11.2018 – Зустріч Порошенка з УПЦ МП

– Президент Петро Порошенко провів в Українському домі зустріч з частиною ієрархів Української православної церкви Московського патріархату. Зустріч тривала в закритому режимі.

Порошенко розповів ієрархам про свої переговори з Вселенським патріархом Варфоломієм, про угоду між Україною та Константинопольським патріархатом, повідомили в адміністрації президента.

Він також розповів, що Вселенський патріарх, зі свого боку, гарантує повний канонічний захист прихильникам автокефалії в Україні, йдеться в повідомленні.

Як повідомили в адміністрації президента, Порошенко запросив архієреїв УПЦ МП на зустріч ще кілька тижнів тому.

Зустріч переносилася через місце її проведення. У президента наполягали, що вона повинна проходити в Українському домі, в УПЦ МП говорили, що готові зустрітися тільки на території церкви. Але Порошенко відмовився їхати на територію Києво-Печерської лаври.

УПЦ МП в цей день випустила заяву, в якій говориться, що вони не братимуть участі в процесі створення автокефальної Православної церкви в Україні.

“Собор єпископів зазначає, що процес надання так званого томосу про автокефалію є штучним, нав’язаним ззовні”, – йдеться в повідомленні.

Також Собор виступив проти зміни назви Української православної церкви.

“У разі прийняття відповідних законопроектів Верховною Радою, Українська православна церква буде захищати свої права всіма законними засобами, які передбачені Основами соціальної концепції Української православної церкви, законодавством України та Європейською конвенцією з прав людини”, – йдеться в повідомленні.

8.11.2018 – Не пустили ректора Московської духовної академії

Ректор Московської духовної академії архієпископ Амвросій заявив, що його не впустили в Україну. За його словами, він приїхав до Києва для участі в богослужіннях і в актовому дні Київської духовної академії, однак його затримали на пропускному пункті в аеропорту.

У відділенні прикордонної служби України з ним поспілкувалися, після чого відмовили у в’їзді.

У документі, за словами архієпископа, як офіційна причина відмови вказана непідтверджена мета візиту. Амвросій назвав її “відверто надуманою”, оскільки у нього було запрошення від ректора Київської духовної академії.

7.11.2018 – “Сатанинські” дії РПЦ

Екзарх Константинопольського патріархату в Туреччині, митрополит Пісідійський Сотир, глава екзархату Сіде і Анталії закликав вихідців з Росії, котрі живуть в цій країні, ігнорувати рішення Московського Синоду про розрив відносин з Константинополем і розцінив це рішення “як сатанинське”.

На думку ієрарха, рішення Синоду Російської церкви розірвати євхаристійне спілкування з Константинопольським патріархатом не має жодної сили “перед Христом і єдиною святою Церквою”.

“Ці їхні дії приносять радість лише антихристу, який бореться з Христом і Його Церквою. Всі думаючі люди глибоко засмучені подібними сатанинськими діями”, – йдеться в посланні митрополита.

Тим часом стало відомо, що Фінляндська церква підтримала томос для України під час зустрічі президента Петра Порошенка з предстоятелем Фінляндської православної церкви архієпископом Левом.

Прес-служба президента України

6.11.2018 – Фінішна пряма автокефальної церкви

Укладена із Вселенським патріархатом Варфоломієм угода про співпрацю та взаємодію виводить процес створення незалежної православної церкви України на фінішну пряму, пояснив президент Петро Порошенко.

Договір є угодою про підтримку створення єдиної помісної православної церкви в Україні, уточнили в адміністрації президента.

“Підписання угоди…, де говориться прямо про те, що створюється незалежна українська православна церква, якій надається томос, тобто грамота про незалежність, Вселенським патріархом після того, як охочі українські єпископи зберуться на собор, виберуть свого предстоятеля, після чого він отримає томос”, – йдеться в повідомленні.

3.11.2018 – Договір Порошенка з Варфоломієм

Президент Петро Порошенко і Вселенський патріарх Варфоломій підписали угоду про співпрацю та взаємодію між Україною і Вселенським патріархатом.

Угода створює всі умови для того, щоб процес підготовки до собору, процес надання томосу був приведений в абсолютно чітку відповідність з канонами православної церкви, зазначив Порошенко.

Президент наголосив, що 3 листопада – це історичний день для створення Української автокефальної православної церкви.

twitter.com/poroshenko

2.11.2018 – У РПЦ можуть забрати автокефалію

Вселенський патріархат може відкликати автокефальний статус Російської православної церкви. Про це заявив представник Константинополя при Всесвітній раді церков, архієпископ Іов.

Він зазначив, що Константинопольський патріарх продовжує залишатися лідером світового православ’я, незважаючи на те, що РПЦ відмовляє йому в цьому статусі.

“Центри світового православ’я ніколи ніхто не може ставити під сумнів. Вселенські собори дали Римському престолу і Константинопольському престолу як другому після нього однакові привілеї. Якщо ми цього не визнаємо, значить, ми не визнаємо вчення Вселенських соборів і відпадаємо від православ’я”, – заявив архієпископ.

МП в Україні більше немає

Існування в Україні УПЦ Московського патріархату практично припинилося з моменту скасування Константинопольським патріархатом 11 жовтня акту про передачу території України під адміністрацію Російської церкви, заявив архієпископ Іов.

“З канонічної точки зору це означає, що сьогодні в Україні УПЦ МП більше не існує. Всі архієреї тепер в Україні де-факто, згідно з цим рішенням синоду, є архієреями Вселенського престолу, і вони тепер повинні чекати директиву Вселенського патріархату щодо свого подальшого функціонування і існування в перспективі надання автокефалії православній церкві в Україні”, – пояснив архієпископ.

У відповідь УПЦ МП звинуватила Іова в невігластві.

“Зі сказаного владикою Іовом стають очевидними два висновки: перший – цей архієпископ не уявляє собі реалії українського церковного життя, а другий – він, швидше за все, погано вчився в богословській школі і не знає прописних істин, які відомі навіть маленьким діткам в недільній школі. В Євангелії Господь говорить, що перший в церкві – це не той, хто в ній начальник, а той, хто є всім слугою”, – сказав архієпископ Климент.

Він також зазначив, що УПЦ МП не підкоряється Константинополю. За його словами, вже кілька століть жодної прямої субординації між Українською православною церквою та Константинопольською патріархією не існує.

Томос створить Православну церкву в Україні

Після об’єднавчого Собору і надання Томосу нова церква буде називатися Православна церква в Україні.

“Не “Українська православна церква”, тому що церква є єдиною. Вона належить Христу, а не якійсь нації чи державі”, – пояснив Іов.

31.10.2018 – Позови УПЦ МП проти Ради

Від церковних громад Української православної церкви МП надійшло три позови проти Верховної Ради щодо постанови про звернення до Вселенського патріарха щодо Томосу.

30.10.2018 – Замовлення на руйнування РПЦ

Патріарх Кирило пояснив дії Константинополя в Україні замовленням на руйнування “острова свободи”, яким він називає Російську православну церкву.

“Ставки дуже великі, і замовлення на руйнування єдності нашої церкви – це замовлення, яке має глобальний вимір. Це не просто боротьба за юрисдикцію, це боротьба за руйнування єдиної потужної православної сили в світі. Коли ми говоримо 150 мільйонів, це дійсно так”, – зазначив глава РПЦ.

Зокрема, в рішенні Константинополя щодо України патріарх Кирило побачив “удар по цьому острову свободи”.

“Чому я називаю православ’я островом свободи? Тому що ми вільні від глобального обману і панування чужих над нами думок”, – пояснив Предстоятель Російської Церкви.

На його переконання, “трагедія України виходить за межі політичного поля, вона має містичний вимір”.

EPA

Зустріч Кирила з Варфоломієм

Патріарх Кирило вперше розповів подробиці про свою зустріч з патріархом Константинопольським Варфоломієм, яка відбулася 31 серпня в Стамбулі.

“Я зрозумів, що це таке бажання, що називається, поставити на місце. Хтось мені з колег сказав: не треба їхати, це принизливо. А я подумав – ні, це не принизливо,… я не звертаю уваги на ці “іграшки”. Я готовий пішки йти куди завгодно – для того, щоб тільки запобігти такому розвитку подій, до якого, на жаль, ми прийшли сьогодні. І я поїхав до Константинополя, і по-братськи розмовляв”, – сказав патріарх.

За словами патріарха Кирила, в ході бесіди йому “досить різко і радикально” була висловлена позиція щодо України.

“Ось я свідчу, що був зроблений цей останній крок, поговорили “від серця до серця”, але цей крок не привів до позитивних результатів. Але за це вже не наша відповідальність”, – сказав патріарх Кирило.

patriarchia.ru

25.10.2018 – Вимоги до майбутнього глави Єдиної церкви

Українську церкву, згідно з умовами Константинопольського патріарха, повинен очолити архиєпископ – митрополит, а не патріарх.

“Треба мати богословську освіту, треба знати церковні канони, треба мати досвід управління єпархією і досвід управління церквою. А якщо досвіду немає – то діла не буде”, – заявив Філарет.

Глава УПЦ КП наголосив, що не готовий поступитися особистими амбіціями в питанні обрання глави нової церкви.

“Ні! Але не тому, що я вважаю себе таким. А тому, що Москва зробить все, щоб зруйнувати Українську православну церкву. І тому заради того, щоб зберегти Українську православну церкву і довести її до завершення, я повинен працювати до кінця”, – сказав він.

Прес-служба Філарета

22.10.2018 – Варфоломій не поступиться

Константинопольський патріархат Варфоломій заявив, що не залишить в питанні надання автокефалії Українській православній церкві, і не має наміру піддаватися якомусь зовнішньому тиску.

Варфоломій пояснив, що зараз Константинопольський патріархат вирішує українську церковну проблему на основі права, яке йому дали канонами священні Собори. За словами Вселенського патріарха, церковні канони обов’язкові для всіх православних.

“Подобається це братам нашим російським чи не подобається, рано чи пізно вони підуть за рішенням, яке прийме Константинопольський патріархат, тому що у них немає вибору”, – наголосив він.

EPA

20.10.2018 – РПЦ не визнає рішення Варфоломія

Російська православна церква оголосила Константинопольського патріарха Варфоломія розкольником.

“Тим фактом, що Константинопольський патріарх визнав розкольників, він сам приєднався до розколу. Відповідно, для нас зараз Константинопольський патріарх є розкольником”, – сказав голова відділу зовнішніх церковних зв’язків Московського патріархату митрополит Волоколамський Іларіон.

Він наголосив, що РПЦ більше не визнає ті рішення, які приймає Варфоломій.

“Легітимація розколу, яка сталася в Україні, – це тяжкий канонічний злочин, за який патріарх Варфоломій буде відповідати перед Богом на страшному суді… Доведеться відповідати за це і тут на землі”, – сказав він.

США підтримують автокефалію

Держсекретар США Майкл Помпео висловився на підтримку руху України до створення автокефальної Української православної церкви.

“Ми закликаємо церкву і владу країни просуватися до створення автокефальної української православної церкви. США знову заявляють про свою підтримку свободи віросповідання та свободи релігійних груп, включаючи православних в Україні”, – йдеться в письмовій заяві Помпео.

Італія побоюється релігійної війни

Віце-прем’єр Італії Маттео заявив, що Україна розпалює “релігійну війну”.

“Якщо політичне керівництво намагається підпорядкувати церкву, це не несе нічого хорошого”, – говорить він.

Віце-прем’єр Італії вважає, що Росія законно анексувала Крим, а революцію в Україні вважає “фальшивою”.

Форми титулу патріарха Філарета

Синод УПЦ КП затвердив повну і скорочену форму титулу свого предстоятеля.

Так, повний титул має наступну форму: Святіший і Блаженніший (ім’я), Архиєпископ і Митрополит Києва – матері міст Руських, Галицький, Патріарх всієї Русі-України, Свято-Успенської Києво-Печерської та Почаївської Лавр Священноархимандрит.

Скорочений титул звучить як Святіший (ім’я), Патріарх Київський і всієї Руси-України.

19.10.2018 – Константинополь “впав в розкол”

Патріарх Московський і всієї Русі Кирило заявив, що Константинопольський патріархат “впав в розкол, знявши анафеми з двох представників неканонічних церков”.

“Константинопольський патріархат ототожнив себе з розкольниками. Неканонічно, порушуючи всі правила, він вторгся в нашу юрисдикцію, простив розкольників. Значить, ототожнивши себе з розкольниками, він сам став розкольником”, – сказав Кирило.

Як повідомив Константинополь, синод продовжує спілкування з Російською православною церквою, попри її рішення про розрив євхаристійного спілкування.

“Дорогі брати і сестри, сповіщаємо вас про те, що наша архієпископія-екзархат, що перебуває в юрисдикції Вселенського патріархату, полягає в повному спілкуванні з усією Православною церквою. Також сповіщаємо вас про те, що Вселенський патріархат не переривав спілкування з Московським патріархатом і продовжує його поминати в порядку, встановленому в диптиху”, – йдеться в зверненні екзархату російських парафій в Західній Європі до пастви.

Зазначається, що всі православні віруючі можуть брати повну участь у літургійному житті і церковних таїнствах в парафіях Константинополя. Там також закликали всіх священиків, дияконів, ченців, черниць та вірних російського екзархату в Західній Європі молитися за єдність Церкви.

Тим часом Російська православна церква за кордоном оголосила про розрив євхаристійного спілкування з Константинопольським патріархатом “через його дії в Україні”.

18.10.2018 – Андріївську церкву віддають Константинополю

Верховна Рада прийняла рішення про передачу Вселенському патріархату Андріївської церкви в Києві – історичної споруди, створеної за проектом архітектора Растреллі.

Храм, в якому раніше Українська автокефальна православна церква проводила служби, передають Константинополю для здійснення богослужінь, релігійних обрядів, церемоній та процесій. Детально в матеріалі Навіщо Андріївську церкву віддають Константинополю.

EPA

17.10.2018 Турецька церква подала позов проти Константинополя

Турецька православна церква направила позов до прокуратури Стамбула з вимогою порушити кримінальну справу стосовно Константинопольського патріархату.

Позов з вимогою відкрити проти Варфоломія був направлений за “порушення законодавства Туреччини” і “підбурювальну діяльність, небезпечну виникненням конфлікту між РФ і Україною”.

16.10.2018 – Білорусь розірвала з Константинополем слідом за РФ

Білоруська православна церква приєднується до рішення Священного синоду РПЦ про розрив з Константинополем.

Всі прийняті рішення “поширюються на всю канонічну територію Російської православної церкви, включаючи і Білорусь”, зазначили в БПЦ.

Напередодні президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив, що в Мінську болісно ставляться до подій в православ’ї і виступають проти його розколу.

“Ми як парафіяни будемо намагатися підтримувати єднання всіх процесів, щоб зберегти мир на землі… Аж надто близько ми підійшли до небезпечної межі”, – сказав він.

Тим часом екзархи Вселенського патріарха повернулися з Константинополя в Україну, щоб продовжити роботу над останнім етапом надання українській церкві томосу.

“Ми повернулися, щоб продовжити роботу над останнім етапом, який приведе нас до об’єднавчого собору і до вручення новому предстоятелю остаточного документа – томосу – про незалежність автокефалії Української православної церкви”, – йдеться в повідомленні.

14.10.2018 – Державної церкви не буде

Президент Петро Порошенко заявив, що в Україні не було, немає і не буде державної церкви, а в Українську автокефальну православну церкву більше не запрошуватимуть насильно.

“Гарантую, що влада буде поважати вибір тих, хто вирішить залишитися в тій церковній структурі, яка буде зберігати єдність з РПЦ”, – сказав Порошенко.

Він додав, що держава захистить права тих священиків і мирян УПЦ Московського патріархату, які “добровільно вирішать вийти з-під Москви, щоб разом з іншими православними творити Єдину українську помісну православну церкву”.

12.10.2018 – Служби українською мовою

Мова богослужінь після створення в Україні єдиної помісної православної церкви “принципово” має бути українською, заявив предстоятель УПЦ КП патріарх Філарет.

При цьому він зазначив, що в окремих випадках священнослужителі можуть використовувати й інші мови, запевнивши, що жодних утисків не буде.

Як УПЦ йшла до автокефалії

– Українська православна церква Московського патріархату на чолі з митрополитом Київським і всієї України була заснована в 1990 році Архієрейським собором РПЦ як незалежна і самостійна церква в складі МП.

Митрополит Філарет, який очолював УПЦ МП, намагався отримати повну незалежність української церкви (автокефалії), але невдало. Після цього в 1992 році була утворена Українська православна церква Київського патріархату утворена. РПЦ позбавила Філарета сану після відмови залишити посаду. У 1997 році РПЦ відлучила Філарета від церкви і піддала анафемі.

Українська автокефальна православна церква була заснована в 1921 році, коли частина православного духовенства в Україні виступила за створення самостійної церкви. У 1930 році УАПЦ оголосила про саморозпуск. Свою діяльність церква відновила в 1989 році.

– У 2007 році президент Віктор Ющенко говорить про необхідність створити в Україні єдину помісну православну церкву.

– Патріарх Філарет у 2010 році повідомив про початок переговорів з Московським патріархатом, кінцевою метою яких повинно було стати об’єднання церков. Однак на думку Київського патріархату, вони тільки “імітували діалог”.

– 30 листопада минулого року РПЦ оголосила, що патріарх Філарет написав Кирилу і Архієрейському собору лист з “проханням про прощення” і пропозиціями щодо подолання церковного розколу.

Однак патріарх Філарет уточнив, що слова про прощення є традиційним зверненням про молитву, а не визнанням провини. УПЦ КП тоді заявила про готовність до діалогу з РПЦ, тільки для визнання автокефалії, але не возз’єднання.

– 17 квітня 2018 року президент Петро Порошенко повідомив, що планує закликати Константинополь видати томос про єдину православну Церкву в Україні і надати автокефалію. До звернення приєднались представники двох невизнаних в Україні церков (УПЦ КП і УАПЦ).

– 22 квітня Вселенський патріархат прийняв це звернення до розгляду і запустив процес надання автокефалії православній церкві в Україні.

– 11 жовтня Священний синод Константинопольської церкви скасував документ 1686 року про перехід Київської митрополії під юрисдикцію Московського патріархату. Також з глав неканонічних церков в Україні – УПЦ КП і УАПЦ – була знята анафема.

– 15 жовтня РПЦ відповіла розривом євхаристійного спілкування з Вселенським патріархатом в Константинополі.


Новини від Корреспондент.net в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/korrespondentnet