АЕС України адаптують енергоблоки до роботи з обладнанням ЦСВЯП 

Публікації Трибуни Праці

5 грудня на Рівненській атомній електростанції відбулася подія, безпосередньо пов’язана з будівництвом централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива, яке здійснюється сьогодні на території зони відчуження ЧАЕС. Тут пройшли офіційна презентація і випробування контейнера HI­TRAC, призначеного для перевантаження відпрацьованого ядерного палива для ЦСВЯП. Цей контейнер був нещодавно поставлений в Україну корпорацією «Холтек Інтернешнл» зі Сполучених Штатів Америки.

 

Рівень важливості цієї події можна визначити, виходячи зі статусу осіб, які приїхали на Рівненську АЕС, щоб взяти в ній участь. Серед них назвемо президента НАЕК «Енергоатом» Юрія Недашковського, секретаря комітету з питань паливно­енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Верховної Ради, народного депутата Вікторію Войціцьку, представників Міністерства енергетики та вугільної промисловості України і, звичайно ж, американської компанії «Холтек Інтернешнл».

Щоб забезпечити експлуатацію ЦСВЯП, на Рівненській, Хмельницькій та Южноукраїнській АЕС, з яких до централізованого сховища буде доставлятись відпрацьоване ядерне паливо, необхідно провести великий комплекс робіт з модифікації обладнання станцій. Його мета – адаптувати обладнання енергоблоків АЕС до операцій з обладнанням «Холтек Інтернешнл», котре призначене для перевантаження і транспортування відпрацьованого палива. Зауважимо, що це чималий обсяг заходів, який включає модернізацію перевантажувальних машин та вантажопідіймальних кранів для великогабаритного та великовагового обладнання; підсилення залізобетонних конструкцій; проведення обґрунтування з сейсміки, ядерної та радіаційної безпеки; будівництво майданчиків відстою контейнерів на АЕС та ін.

Усі, хто 5 грудня брав участь у випробуваннях на РАЕС, змогли детально оглянути представлений для цього перевантажувальний контейнер HI­TRAC: він був розміщений на спеціальній залізничній платформі поруч із транспортним коридором першого і другого енергоблоків станції. У подальшому під час запланованих операцій з обладнанням працівники РАЕС успішно підняли цей контейнер до центрального залу реакторного відділення енергоблоків, за чим також уважно спостерігали учасники заходу.

Після того, як випробування завершились, президент «Енергоатома» Юрій Недашковський зазначив: «Сьогоднішня подія є знаковою та урочистою, оскільки вперше в Україні, та й усьому світі, для шестигранного палива російського дизайну розроблено відповідне обладнання за технологією компанії «Холтек Інтернешнл». Це контейнери сучасного типу, які є двобар’єрними, що відповідає світовим вимогам з ядерної та радіаційної безпеки, та двоцільовими – адже призначені і для транспортування, і для зберігання ВЯП. Окрім того, ці контейнери мають термін гарантованого довготривалого зберігання ВЯП впродовж 100 років. Напередодні на РАЕС, ХАЕС, ЮУАЕС були успішно проведені попередні випробування обладнання Холтек. Сьогодні ми стали свідками виконання транспортних операцій реального обладнання, яке із 2020 року буде використовуватись для поводження із ВЯП…».

В цілому, як  відомо, створення ЦСВЯП дасть Україні можливість позбавитись залежності від РФ у питанні поводження з відпрацьованим ядерним паливом. Адже до цього Україна сплачувала країні­агресору 150­200 мільйонів доларів щорічно за переробку і тимчасове зберігання відпрацьованого палива з трьох наших АЕС. За рахунок економії зазначених коштів Україна зможе краще розвивати власну енергетичну галузь та відповідну інфраструктуру.

Секретар Комітету з питань паливно­енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Верховної Ради України, народний депутат Вікторія Войціцька прокоментувала  цю подію так: «Запланований монтаж перевантажувального контейнера і майбутнє сховище будуть результатом співпраці «Енергоатома» з американською корпорацією «Holtec». Ми отримаємо доступ до найсучасніших технологій у світі. Це запорука радіаційної безпеки атомної енергетики України. Але справа не лише в радіаційній безпеці. За останні 15 років Україна заплатила Росії за зберігання відпрацьованого ядерного палива понад 2 мільярди доларів. Сьогодні такої розкоші, як фінансування ворога, ми дозволити собі не можемо. І маємо скорочувати фінансовий потік до РФ наскільки це можливо. Будівництво централізованого сховища в зоні відчуження і початок його експлуатації вирішує питання припинення виплат росіянам за цим напрямком. На наших очах завдяки «Енергоатому» робляться важливі кроки до здобуття енергетичної незалежності нашої держави».

До речі, ЦСВЯП – це не єдиний проект атомників, який допомагає Україні позбутися залежності від Росії у сфері енергетики. Так, на українських АЕС, які донедавна використовували лише ядерне паливо російського виробництва, зараз здійснюється перехід частини енергоблоків на використання ядерного палива американської компанії «Вестінгауз». І це не тільки так само позбавить країну­агресора кількох сотень мільйонів доларів на рік, але й підвищить безпеку і надійність роботи наших АЕС. Адже наявність альтернативного джерела поставок – це запорука неможливості шантажу з боку постачальника­монополіста, яким до цього була виключно Росія.

На знімках: такий вигляд має цей контейнер; президент “Енергоатома” Юрій НЕДАШКОВСЬКИЙ та народний депутат України В. ВОЙЦІЦЬКА (фото внизу зліва) задоволені результатами випробування.

Роман ЗІБНІЦЬКИЙ.