Захоплення моряків: трибунал ООН почав слухання

Новини України

Росія порушила основний принцип імунітету військових кораблів, гарантований Конвенцією ООН з морського права, зазначила Олена Зеркаль.

Міжнародний трибунал ООН з морського права в Гамбурзі почав слухання за позовом України про тимчасові заходи щодо Росії для звільнення захоплених українських моряків і військових кораблів. Про це повідомляється на сайті відомства в п’ятницю, 10 травня, де почалася онлайн-трансляція засідання.

Від України виступила заступник глави МЗС Олена Зеркаль та професора з міжнародного права. Зеркаль розповіла про захоплення ФСБ РФ українських кораблів та їхніх екіпажів в Азовському морі 25 листопада 2018 року.

“Суперечка між сторонами стосується незаконного і триваючого захоплення і затримання Російською Федерацією українських військових кораблів Бердянськ і Нікополь, а також українського військово-морського судна Яни Капу 25 листопада 2018 у Чорному морі. Затримані були не тільки ці кораблі, але і 24 члени їхніх екіпажів. В результаті цього захоплення і затримання Росія порушила основний принцип імунітету військових кораблів, гарантований Конвенцією ООН з морського права”, – сказала Зеркаль.

За її словами, Україна ініціювала арбітражне провадження відповідно до Додатку VII до Конвенції для отримання правового захисту від цих порушень.

“Сьогодні ми стоїмо перед трибуналом з проханням використовувати ваше право відповідно до частини 5 статті 290 Конвенції і застосувати тимчасові заходи з урахуванням невідкладного характеру ситуації”, – закликала Зеркаль.

Дипломат зазначила, що українські військово-морські судна продовжують утримуватися Росією вже півроку, а щодо моряків проводиться розслідування, вони перебувають у в’язниці “Лефортово” в Москві. Зеркаль назвала членам трибуналу ім’я кожного захопленого моряка.

Вона додала, що поведінка Росії є грубим порушенням Конвенції ООН з морського права і міжнародного звичаєвого права.

“Імунітет військових кораблів є основоположним в міжнародній системі. Військові кораблі та їхній персонал не можуть бути заарештовані правоохоронними органами іноземних держав і піддані юрисдикції іноземних судів”, – зазначила Зеркаль.

У зв’язку з цим Україна просить суд застосувати тимчасові заходи з урахуванням невідкладного характеру ситуації – щоб Росія негайно звільнила військово-морські кораблі України та членів їхніх екіпажів і повернула їх в Україну.

Нагадаємо, 16 квітня стало відомо, що Україна звернулася до Міжнародного трибуналу з морського права з проханням ввести заходи проти Росії і з вимогою звільнити три кораблі та 24 військовослужбовці, які були захоплені в Керченській протоці.

У свою чергу МЗС РФ звинуватив Україну в “недобросовісності”. У Москві вважають, що Київ використовує ситуацію із захопленням кораблів “у внутрішньополітичних цілях”. Також російська сторона вважає, що “Міжнародний трибунал з морського права не володіє юрисдикцією для розгляду керченського інциденту”.

Також 3 травня стало відомо, що Росія не братиме участі в слуханнях у справі про імунітет українських кораблів та членів їхніх екіпажів в Міжнародному трибуналі з морського права, який призначено на 10-11 травня.


Новини від Корреспондент.net в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/korrespondentnet