Пред’явіть ваші мільйони. Заробітки чиновників

Новини України

Корреспондент поцікавився, скільки заробляють українські міністри й інші високопоставлені чиновники та з чого складається їхня зарплата.

Українські чиновники вищого рангу заробляють цілком гідно. Деякі – на рівні колег із країн Західної Європи і навіть більше, пише Павло Харламов у №11 Журналу Корреспондент. Зарплати міністрів в уряді України, їхніх заступників та держсекретарів досягають 80-100 тисяч гривень на місяць. Керівники інших відомств – Державної фіскальної служби, Нацкомісії у сфері енергетики, Національного антикорупційного бюро – також не бідують. Їхній місячний дохід іноді перевищує заробітки міністрів у рази. Ну а на тлі українських депутатів, які в середньому офіційно заробляють 30-40 тис. грн на місяць, представники органів виконавчої влади – справжні багатії.
Біда в тому, що такий рівень доходів далеко не завжди обґрунтований. Це визнав навіть прем’єр-міністр Володимир Гройсман, який ще на початку 2018 року заявив, що в рамках реформи державної служби структура зарплат чиновників змінюється. Головна зміна – урізання додаткових виплат і премій. “Треба стримати апетити під час накручування надбавок”, – прокоментував рішення уряду Гройсман.
Але заробітна плата “верхівки” Кабміну, а також всіх інших міністерств і відомств рік від року продовжує зростати. Наприклад, зарплата першого віце-прем’єр-міністра (він же міністр економрозвитку і торгівлі) Степана Кубіва у 2018 році виявилася на 97 тис. грн вищою, ніж у 2017 році. А зарплата глави Національного антикорупційного бюро (НАБУ) Артема Ситника у 2018 році зросла майже на 210 тис. грн. На цьому тлі зростання заробітків Гройсмана на 8 тис. грн у 2018 році порівняно з 2017 роком – це майже помилка округлення.
ЗА ЗАСЛУГИ ПЕРЕД ВІТЧИЗНОЮ
Заробітна плата чиновників усіх рангів складається із двох частин. Перша – це оклад. Друга – це різні надбавки і бонуси. За ранг, за вислугу років, за нормотворчу діяльність і т.д. Саме завдяки надбавкам міністри, їхні заступники, а також керівники різних комісій отримують дуже непогані зарплати.
Експерти підрахували, що в 2018 році оклад у доході керівників міністерств становив 22%, надбавки за навантаження – 37%, матеріальна допомога – 13%, премії – 9%, надбавки за ранг та вислугу – 7%.
Та й самі оклади в принципі чималенькі. Причому раніше на кожен календарний рік Кабмін затвердив оклади міністрів та інших топ-чиновників у “живих грошах”. Оклад глав відомств у 2018 році був на рівні 18 тис. грн, перших заступників – 15,8 тис. грн, заступників – 14,5 тис. грн, керівників департаментів – 12 тис. грн.
З 2019 року система нарахування окладів для працівників усіх державних органів змінилася. Тепер розмір окладу обчислюється як добуток мінімального посадового окладу на відповідний посаді коефіцієнт. Чим вищий ранг чиновника – тим вищий коефіцієнт. Для керівника держоргану такий коефіцієнт – 6,81, для його першого заступника – 6,24, для звичайного заступника – 5,68.
При цьому мінімальний посадовий оклад у 2019 році зафіксований на рівні двох розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який встановлено законом на 1 січня 2018 року. Це 3524 грн. Відповідно, місячний оклад керівників держорганів у 2019 році – 24 тис. грн, перших заступників – 22 тис. грн, оклади інших заступників – 20 тис. грн. Зрозуміло, все це без доплат, надбавок і премій.
У КАБМІНІ ЖИТИ ДОБРЕ. АЛЕ НЕ ВСІМ
Серед міністерств найвищі зарплати в Мінекономрозвитку. Середній заробіток “верхівки” МЕРТ – 81 тис. грн на місяць. Причому міністр Кубів у 2018 році заробив 622 тис. грн, а його заступники Максим Нефьодов та Юрій Бровченко – майже вдвічі більше.
Друге за рівнем зарплат у Кабміні – Міністерство оборони. Середній розмір зарплати там 79 тис. грн на місяць. Найбільш високооплачуваний – міністр Степан Полторак, який у 2018 році отримав 1,1 млн грн зарплати. Його заступники за минулий рік заробили від 800 до 990 тис. грн.
Від 63 до 75 тис. грн за місяць отримують міністри та їхні заступники в Мінсоцполітики, в МВС, МЗС та Міністерстві охорони здоров’я. МОЗ, до слова, є одним із найбільш неефективних розпорядників державних коштів. Про це повідомила Рахункова палата у своєму щорічному звіті. За даними звіту, МОЗ витратило неефективно 42% отриманих у 2018 році бюджетних грошей. Хоча це не завадило заступникам міністра охорони здоров’я заробити за минулий рік від 778 до 981 тис. грн. Зарплата в.о. міністра Уляни Супрун порівняно з ними майже копійчана – всього 354 тис. грн за рік.
До “неугодних” потрапило і Мінінфраструктури. “У Міністерстві інфраструктури майже 55% з обсягу перевірених нами бюджетних коштів використовувалися неефективно”, – заявив глава Рахункової палати Валерій Пацкан, виступаючи у Верховній Раді. Крім того, нагадаємо, що в 2018 році НАБУ відкрило щодо міністра інфраструктури Володимира Омеляна кримінальне провадження за підозрою в незаконному збагаченні і декларуванні неправдивої інформації. На початку 2019 року Бюро завершило досудове розслідування і передало справу до суду. Тільки ось на доходах міністра це не відбилося: Омелян у 2018 році отримав 735 тис. грн зарплати.
НА ЖИТТЯ ВИСТАЧАЄ
Значно “біднішими” виявилися керівники Міністерства юстиції і Міністерства екології та природних ресурсів: вони заробляють близько 40 тис. грн на місяць. Міністр юстиції Павло Петренко, наприклад, у 2018 році отримав 575 тис. грн зарплати, а його заступник Іванна Смачило – 244 тис. грн. Петренко, до речі, також потрапив в “об’єктив” НАБУ. З тієї самої причини, що й Омелян: у вересні 2018 року Солом’янський райсуд Києва зобов’язав НАБУ відкрити кримінальне провадження за підозрою в декларуванні міністром недостовірної інформації.
Зарплата міністра екології Остапа Семерака – трохи більше півмільйона гривень, а його заступники у 2018 році навіть до цієї цифри не дотягли.
Взагалі в міністерствах найвища зарплата у 2018 році в першого заступника міністра соціальної політики Ольги Крентовської. Вона задекларувала 1,4 млн грн заробітної плати. Менше за всіх заробив міністр інформполітики Юрій Стець – 193 тис. грн за 2018 рік, або 16 тис. грн на місяць. За словами Стеця, він отримує тільки оклад і кілька сот гривень індексації.
Що цікаво, досить високі зарплати отримують держсекретарі. До мільйона гривень на рік і більше. Ця посада з’явилася в українських міністерствах наприкінці 2016 року. В обов’язки держсекретарів входить організація роботи апарату міністерства, підготовка планів діяльності відомства і звіт про їх виконання, організація і контроль виконання апаратом міністерства Конституції та законів України. І в уряді, мабуть, вирішили, що у держсекретарів занадто багато обов’язків, оскільки Кабмін передбачив для них додаткові надбавки за інтенсивність праці та за виконання особливо важливої ​​роботи в розмірі не менше 50% посадового окладу. Завдяки такій щедрості держсекретарі заробляють близько 100 тис. грн на місяць.
ГУЛЯЄМО НА ВСІ!
Утім зарплати міністрів меркнуть на тлі того, скільки отримують керівники деяких інших держорганів. Найвищі зарплати у топ-менеджменту Національного банку. Не менше 260 тис. грн на місяць, це $10 тис. Глава НБУ Яків Смолій у 2018 році отримав 3,7 млн ​​грн зарплати, його заступники – від 3,1 до 4,5 млн грн. А на початку червня 2019 року Смолій вирішив підняти зарплату собі і своїм заступникам ще на 50 тис. грн на місяць. Тепер це рішення має схвалити Рада Нацбанку.
У Нацбанку пояснюють, що розмір посадового окладу голови НБУ можна порівняти із заробітною платою голів правління комерційних банків України.
Мільйонер і директор-розпорядник Фонду гарантування вкладів Костянтин Ворушилін. Його зарплата за 2018 рік – 2,7 млн ​​грн.
Сито живуть керівники антикорупційних органів. Менеджмент НАБУ за 2018 рік задекларував зарплати від 1,3 до 1,83 млн грн, керівники Спеціалізованої антикорупційної прокуратури заробили у 2018 році 2,1-2,4 млн грн, а весь менеджмент Нацагентства з питань запобігання корупції отримав річну зарплату понад мільйон гривень.
І на перший погляд всі ці держструктури їдять свій хліб не даремно. За даними Генеральної прокуратури, із червня 2016 року по грудень 2018 року за злочини, пов’язані з корупцією, в Україні засудили 2765 осіб. Тільки ось матеріальний ефект від роботи НАБУ, САП і НАПК мізерний. За 2018 рік обсяг конфіскованих у корупціонерів коштів становить 141 тис. грн. Тобто $5 тис. І це при тому, що Кабмін розраховував вилучити у хабарників 4,7 млрд грн, витратити їх на децентралізацію, ремонт доріг, створення системи авіаційної безпеки.
Втіха тільки в тому, що, відповідно до закону про державний бюджет на 2019 рік, оклади співробітників НАБУ не виростуть.
Матеріально не обділені керівники Нацкомісії у сфері енергетики і комунальних послуг. Глава НКРЕКП Оксана Кривенко минулого року заробила 1,6 млн грн, її заступники – від 630 до 850 тис. грн.
Менеджери Нацкомісії з регулювання зв’язку заробляють скромніше – до 51 тис. грн на місяць. А керівники Державної фіскальної служби і того менше – від 24 тис. грн на місяць. Щоправда, після реформи ДФС (вона завершиться в найближчі місяці) і її поділу на Державну податкову і митну служби щомісячні зарплати глав ДПС і ДМС виростуть до 60-70 тис. грн. І це правильно. Подивимося, що там буде з рівнем відшкодування ПДВ і потоками контрабанди.
ДЕПУТАТИ-“ЖЕБРАКИ”
Механізм нарахування зарплат депутатам трохи інший. Посадові оклади народних обранців прив’язані до прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня календарного року. Це прописано у скандальній постанові Верховної Ради №2240-VIII Про фінансове забезпечення діяльності народних депутатів України, який парламент прийняв наприкінці 2017 року.
Чому в скандальній? Тому що перед голосуванням багато депутатів показово заявляли, що чергове підвищення зарплати депутатам буде нечесним стосовно населення. Проте документ із легкістю набрав 235 голосів. Більше того, за постанову голосували в грудні 2017 року, а набула вона чинності “заднім числом” – із жовтня 2017 року.
Згідно із цією постановою, місячний оклад спікера Верховної Ради становить 12 прожиткових мінімумів (у 2019 році – 23,1 тис. грн); першого заступника голови парламенту – 11,5 прожиткового мінімумуму (22,1 тис. грн); заступника голови парламенту – 11 мінімумів (21,1 тис. грн), голови комітету Верховної Ради – 10,5 мінімуму (20,2 тис. грн); заступників голів комітетів – 10,3 мінімуму (19,8 тис. грн), членів комітетів – 10 прожиткових мінімумів (19,2 тис. грн).
Як і міністри, нардепи отримують різні надбавки і премії, користуються пільгами. Доплати депутатам передбачені за виконання своїх повноважень (близько 36 тис. грн), на компенсацію проїзду (7-8 тис. грн), на проживання, якщо депутат іногородній і знімає житло (близько 20 тис. грн), на зарплату помічникам (до 38 тис. грн).
У підсумку, як кажуть парламентарі, в середньому їхня місячна зарплата коливається в межах 30-40 тис. грн (без вирахування податків). Але з урахуванням усіх доплат вона може досягати і 100 тис. грн.
І як показує практика, “слуги народу” часом зловживають пільгами і навіть деякі з них користуються ними незаконно. Наприклад, у 2018 році 177 депутатів, включаючи голову Верховної Ради, тільки на компенсацію за оренду житла отримали з держбюджету 40,6 млн грн. А в лютому 2019 року Державне бюро розслідувань відкрило кримінальне провадження за фактом виплати цих компенсацій. За даними слідства, деякі депутати не мали права на ці виплати, оскільки володіють житлом у Києві або в передмісті столиці.
НА БЛАГО КРАЇНИ
Якщо порівняти зарплати українських чиновників і колег з інших країн, то в середньому і міністри, і депутати в Україні заробляють менше. Міністри в Сінгапурі отримують до $100 тис. на місяць, у Німеччині – 21,5 тис. євро в місяць, у Великобританії – близько 12 тис. фунтів стерлінгів щомісяця. Максимально наближені до українського уряду зарплати міністрів Чехії та Естонії, які складають 4-5 тис. євро на місяць.
Водночас не варто забувати, що рівень доходу держчиновників повинен корелювати з доходами пересічних громадян і з розміром валового внутрішнього продукту на душу населення у країні. У Німеччині ВВП на душу населення – 39 тис. євро, що в 1,8 разу вище, ніж зарплата міністра там. У Чехії ВВП на душу населення – 18 тис. євро і перевищує зарплати міністрів у 4,5 разу. В Україні ВВП на душу населення – $3 тис. (112-е місце у списку країн за ВВП на душу населення, за даними МВФ), тоді як окремі голови держвідомств заробляють щомісяця у 3-4 рази більше.
До того ж у країнах Західної Європи чиновникам загрожує серйозне покарання за незаконне збагачення. У квітні 2019 року Верховний суд Хорватії збільшив термін ув’язнення із 4,5 до 6 років для колишнього прем’єр-міністра країни Іво Санадера, якого звинувачують у корупції. Згідно з матеріалами справи, Санадер під час свого правління змусив уряд придбати в Загребі будівлю вдвічі дорожче за ринкову вартість.
Буквально місяць тому, у травні, в Італії суд Генуї визнав заступника міністра транспорту Едоардо Ріксі винним у справі про розтрату. Його звинуватили в тому, що він дозволяв своїм підлеглим використовувати бюджетні кошти в особистих цілях. У результаті Ріксі отримав тюремний термін 3 роки і 5 місяців.
В Україні ж Конституційний суд у березні 2019 року прийняв рішення скасувати статтю Кримінального кодексу про незаконне збагачення. За нею придбання або передача держслужбовцям багатства, законність якого не підтверджена доказами, карається позбавленням волі до 10 років із конфіскацією майна. І до кінця березня НАБУ оперативно закрило всі 63 справи, які стосувалися незаконного збагачення народних депутатів, прокурорів, чиновників органів центральної влади і суддів.
Скільки заробляють українські міністри і керівники інших відомств

Відомство

Розмір місячної зарплати

Міністерства

39-81 тис. грн

Державна фіскальна служба

24-61 тис. грн

НКРЕКП

53-130 тис. грн

НКРЗІ

42-51 тис. грн

Національне антикорупційне бюро

106-152 тис. грн

Нацагентство з питань запобігання корупції

91-110 тис. грн

Спеціалізована антикорупційна прокуратура

176-200 тис. грн.

Генеральна прокуратура

140-149 тис. грн

Національний банк України

261-375 тис. грн

Фонд гарантування вкладів фізосіб

40-226 тис. грн

Депутати Верховної Ради

30-100 тис. грн

Новини від Корреспондент.net у Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/korrespondentnet