Не вчитися, а мітингувати. Акція студентів – медиків

Новини України

Українські студенти-медики вперше здають міжнародний іспит з основ медицини, незадоволені влаштовують протести.

В Україні знову протестують студенти. Цього разу через навчання.

Міністерство охорони здоров’я запровадило новий обов’язковий тест заради підвищення рівня освіти та якості медичних кадрів. Але студенти його здавати не хочуть – кажуть, занадто важкий.

Корреспондент.net розбирався в конфлікті.

Що за тест?

IFOM – це міжнародна система тестування для студентів медиків, розроблена в США.

У IFOM входить 160 тестових завдань з таких сфер медичних знань: анатомія, біохімія, гістологія, мікробіологія, патологія, фармакологія, фізіологія і, умовно кажучи, комплексні питання із певних систем органів.

Раніше українські студенти здавали тільки КРОК – тест для оцінки компетентності майбутніх медиків. Однак в МОЗ КРОКом незадоволені – його не здавали лише 3% студентів, а значить, він не забезпечував об’єктивної оцінки знань.

Введення IFOM – це частина глобальної реформи медицини, яка покликана, в тому числі, поліпшити якість медичної освіти в Україні.

У 2017 році IFOM здавали добровільно студенти-шестикурсники, але вже в цьому році іспит є обов’язковим – його пишуть третьокурсники з 1 по 3 липня. Для українських студентів програма складена українською мовою.

Позиція студентів

Частина студентів виступає проти IFOM і відмовляється його здавати. Всього на здачу IFOM зареєструвалося трохи більш як 12 тисяч третьокурсників, з них мінімум 600 відмовилися приходити. Студенти провели мітинги в різних містах України – наприклад, в Харкові, Вінниці та Тернополі.

“Цей іспит ввели незаконно, за два місяці до його початку. Нам не надали матеріали, нам не оголосили поріг “склав/не склав”, – говорить студентка Харківського національного університету Анастасія Пономарьова.

Студенти стверджують, що весь рік навчалися за однією програмою, а іспит повинні здавати зовсім за іншою. І не було достатньо часу на підготовку до більш складних тестів.

“Наприклад, питання про клінічні бази діагностики, де використовується діагностика якихось маркерів на онкозахворювання, там (в США) вони є базовими, а в нашій країні немає навіть технічного обладнання для того, щоб це встановлювати”, – пояснює студентка Харківського медичного університету Маріанна Морозова.

Позиція Міністерства охорони

Виконуюча обов’язки міністра охорони здоров’я Уляна Супрун пояснила, що в Україні IFOM уряд затвердив ще півтора роки тому. Інформацію, що іспит проводиться незаконно або несподівано для студентів, Супрун вважає маніпуляцією.

“Належне інформування студентів, як і якість підготовки до іспиту – це перш за все відповідальність медичних університетів, повністю автономних у своїй освітній діяльності”, – говорить Супрун.

За словами виконуючої обов’язки міністра охорони здоров’я України, 1 липня під час складання іспиту “зіткнулися з саботажем у деяких медичних ВНЗ”. МОЗ отримало повідомлення про закриті аудиторії, виключення електроенергії, перекриття входу в аудиторію самими студентами, а деканати деяких медичних університетів давали розпорядження студентам не підписувати документів для складання іспиту.

Вона також стверджує, що IFOM повністю незалежний. На його результати ніхто не має ніякого впливу – ні медичний університет, ні Центр тестування, ні саме міністерство. Питання до іспиту переводять незалежні експерти, а оцінку здійснює Національна рада медичних екзаменаторів.

“Це – повністю справедливий іспит… він повністю нівелює можливість купити диплом, домовитися за здачу або яким-небудь чином маніпулювати результатами іспиту. Тому маємо шалений опір від людей «старої системи», які наживалися на недосконалості медичної освіти, прагнуть зберегти статус-кво і всіляко протидіють змінам», – зазначила Супрун.

Виконуюча обов’язки міністра охорони здоров’я також рекомендувала адміністраціям окремих медуніверситетів замість того, «щоб підбурювати студентів виходити на протести і саботувати іспити, зосередитися на якості їх підготовки та навчання», а студентам – довіряти інформації тільки з перевірених джерел, і при будь-яких обставинах прийти і здати іспит .

За словами заступника міністра охорони здоров’я Олександра Лінчевського, медицина в світі однакова і особливих американських підходів не існує. Те, що студенти до іспиту не готові, каже Лінчевський, – їх особиста відповідальність. А ще, мовляв, винна стара система освіти, а це вже відповідальність самих навчальних закладів.

Тест не має на меті позбавити права студентів на медичний диплом. Саме тому в цьому році поріг того, хто саме здав іспит, визначить міжвідомча група експертів після отримання результатів тесту. При цьому експерти врахують той факт, що раніше українські студенти не мали досвіду здачі цього екзаменую.