Запровадження нового ринку електроенергії не вплине на її ціну для населення – допоможе «Енергоатом»

Публікації Трибуни Праці
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

З   1 липня ц.р., відповідно до ухваленого ще у 2017 році Верховною Радою Закону України «Про ринок електричної енергії», запрацював новий ринок електроенергії. Згідно із цим законом, нова модель передбачає запровадження таких сегментів, як ринок двосторонніх договорів, ринок «на добу наперед», внутрішньодобовий ринок, балансуючий ринок.

Вільне ціноутворення в галузі електроенергетики має збільшити інвестиції в  галузь і посприяти вирішенню проблем, які накопичувались роками: неплатежі безвідповідальних споживачів, великі ризики вкладання грошей для інвесторів, старіння виробничої бази енергокомпаній.

Разом з тим тут існує і соціальна проблема: ймовірне зростання тарифів на електроенергію може вдарити по рівню життя українців. І саме в цьому питанні розробники нової моделі енергоринку створили кілька запобіжників. Своє «плече», як завжди, підставлять державні компанії – виробники електроенергії. Саме на державну генерацію, «Енергоатом» і «Укргідроенерго» покладено обов’язки із забезпечення електричною енергією населення і малих непобутових споживачів під назвою «універсальна послуга». Безумовно, в першу чергу  мова йде про «Енергоатом», який забезпечує  виробництво 55% електроенергії в нашій країні.

Яким чином це відбуватиметься? До кінця 2019 року «Енергоатом» продаватиме 90% своєї електроенергії по фіксованій ціні, яка діяла до цього часу. А потім щорічно ця частка буде потроху зменшуватись, й, відповідно, буде збільшуватись частка атомної енергії, що продається за вільною ціною.

Президент Асоціації енергетики України Олександр Трохимець відзначає, що покладення таких спецзобов’язань на державні компанії – це використання внутрішнього резерву країни, зокрема, у вигляді атомної генерації, для захисту населення і забезпечення його електроенергією за прийнятним тарифом на перехідний період.

Тут варто згадати, що одним з таких резервів є будівництво в зоні відчуження ЧАЕС Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива з АЕС України. Введення цього об’єкту в експлуатацію дасть змогу не вивозити відпрацьоване паливо на тимчасове зберігання в Росію і, таким чином, не платити країні-агресору «зайві» 150-200 млн. доларів США на рік, які, звісно ж, були б включені у собівартість виробництва електроенергії на АЕС.

Отже, як запевняють експерти вищого рівня, запуск ринку електроенергії не призведе до зростання тарифів для населення – до кінця 2020 року вони не зміняться. І наразі новий енергоринок працює нормально, а всі «жахалки», які розповсюджувались противниками його запровадження, реальним життям не підтвердились.

“З моменту прийняття нового закону “Енергоатом” весь час послідовно і активно підтримував необхідність своєчасного введення в дію нового ринку електричної енергії. І вже перші два тижні роботи в нових умовах добре показали, що апокаліпсису, яким всіх лякали, не відбулося”, – заявив президент НАЕК “Енергоатом” Юрій Недашковський, коментуючи питання, що потребують вирішення після запровадження нового ринку електроенергії. А якби 1 липня не запустили ринок електроенергії, всі б загрузли в боргах. А проблему боргів ДП “Енергоринок” потрібно вирішувати невідкладно, – наголосив Юрій Недашковський.

За словами президента компанії, для „Енергоатому” це, в першу чергу, проблема з боргами. Майже 12 мільярдів гривень. З них тільки в цьому році додалося більше 3,5 мільярда, з яких майже 3 мільярди утворилися за два місяці, що передували 1 липня. І якби не відбулося своєчасного введення нової повномасштабної моделі, то дійсно була би катастрофа. Платити перестали би всі. І цю проблему боргів, звичайно, треба невідкладно вирішувати.

Юрій Недашковський також нагадав, що компанія послідовно підтримувала і підтримує запровадження нового ринку електроенергії, і за перші два тижні його роботи жодні песимістичні прогнози противників запуску ринку не виправдались.

В подальшому можливість для державного підприємства “НАЕК “Енергоатом” продавати вироблену електроенергію на конкурентному ринку, замість зобов’язання 90% ресурсу продавати за заниженими цінами на аукціоні, дозволить знизити ринкову вартість електроенергії для промислових споживачів в Україні щонайменше на 30%.

Богдан КРУТІЄНКО.