ПРОГРАМИ СЕЛИЩНОЇ РАДИ: ЯК ВОНИ ВИКОНУЮТЬСЯ?

Публікації Трибуни Праці

Що б там хто не говорив про децентралізацію, котра проводиться в Україні, але те, що ми бачимо нині, «агітує» за неї. Сьогодні на прикладі Іванківської селищної ради спробую фактами довести один з головних її напрямків – спрямування (залишення) більшої частини коштів з  податків на місця. Які йдуть потім на виконання різних програм.

Розмовляємо з селищним головою О. М. Поліщуком.

–  Олександре Михайловичу, в останні роки у  райцентрі з’явились помітні ознаки того, що в бюджеті селищної  ради стало  більше грошей: з’явилися нові тротуари, ведуться  роботи по благоустрою населеного пункту, які раніше не виконувалися…

– Є таке. І саме це дозволяє нам успішніше, як раніше, реалізовувати прийняті програми. Адже на них тепер виділяється більше коштів. Ось деякі приклади.

На програму «Милосердя» , яка передбачає матеріально-фінансову допомогу тяжко хворим, сім’ям, які опинилися у складних життєвих обставинах, а також учасникам АТО, торік було передбачено 670 тисяч гривень. (Їх виплатили цим категоріям повністю). На нинішній заклали вже 700 тисяч.

Але, до речі, всього наперед не передбачиш. Тому, коли виникає нагальна потреба, є  вихід: при умові перевиконання дохідної частини бюджету стає можливим його коригування, тобто, збільшення запланованих раніше сум по якійсь з програм.

Потрібною і важливою є й Програма забезпеченням службовим житлом медиків на 2018-2020 роки, які працюють на території нашої селищної ради. Її прийняли після того, як у 2017 році виникла нагальна потреба не допустити виїзду з Іванкова одного з лікарів, сім’я якого не мала житла. Тоді при співфінансуванні з районного бюджету та кількох сільських рад було оперативно куплено для нього двокімнатну квартиру.  В наступному році, вже по програмі, не в «пожежному порядку», придбали  три однокімнатні квартири (на це було виділено з селищного бюджету 916 тис. грн). А в нинішньому забезпечили двокімнатною квартирою ще одну сім’ю медиків у смт Іванків (460 тис. грн).

Набагато затратнішою є Програма по утриманню та ремонту  доріг і вулиць у населених пунктах нашої територіальної громади на 2016-2020 роки. Вже проведено   передбачений у ній капремонт вулиць Мотрича, Черненка, Базарної. Капремонт грунтових вулиць у с. Запрудка (попередньо проведено там газифікацію та водопостачання). На черзі – асфальтування вулиць Сергієнка та Саксаганського в Іванкові. Згідно з Програмою,  облаштовані тротуари у селищі по вулицях І. Проскури, Ярова й Толочина. У 2018 році на частину  цих  робіт було використано 2 млн 944 тисячі 119 грн. На нинішній рік заплановано витратити на такі потреби ще 2 млн 372 тис. грн. (За останніми даними, вже освоєно 1 млн 370 тисяч гривень). Зараз тривають роботи по заміні ділянки водопроводу перед ремонтом тротуару по вул. Івана Проскури біля «Приватбанку» (на фото). Де  він був в аварійному стані.

Крім цього, на поточний ремонт і зимове утримання вуличної мережі торік пішло 1 млн 984 тис. 786 грн, а на нинішній виділено 2,5 млн. грн. З них близько півтора мільйона вже профінансовано.

Немалих капітальних видатків потребує і Програма благоустрою населених пунктів на території ради,  прийнята на 2018-2019 роки. Адже це не тільки постійна робота по утриманню в належному стані парку, кладовищ,  кількаразове викошування трави на центральних вулицях, підрізання дерев тощо. Це ще  й влаштування відкритих та закритих водостоків (лотків) з метою захисту від підтоплення деяких вулиць (Розважівської в районі стадіону «Промінь», Ярової, Сергієнка, Ватутіна та, в перспективі, – вулиці  Миру).

Окремо фінансується комплексна Програма влаштування та реконструкції мереж зовнішнього освітлення. Вона приймалася в 2016-му до 2020 року  і передбачає виконання відповідних робіт по вулицях Толочина, Київська, І. Проскури, М. Примаченко, Розважівській.  Саме за нею відновлено вуличне освітлення у всіх населених пунктах селищної ради. В цілому, на його модернізацію (замінювали енергозатратні натрієві та ртутні світильники на LED) використано 1,7 млн грн.

Не кажу вже про потрібність і важливість Програми капітального ремонту житлового фонду. Вона передбачає, звичайно ж, не лише власне ремонт  шатрових покрівель дванадцяти багатоквартирних будинків,  а й виготовлення  недешевої сьогодні проектної документації для таких робіт. Не перераховую детально  адреси  будинків – інформація про це  є у вільному доступі на сайті селищної ради. Скажу лише, що масово це розпочали робити в 2015 році й на сьогодні вже витратили на них близько 10 млн грн. (На фото – нова покрівля на будинку №142 а по вул. Поліській тепер не приносить проблем його мешканцям).

Окремо слід, мабуть, назвати  ще один напрямок фінансових затрат – закупівля обладнання та встановлення дитячих майданчиків. З того ж таки 2015 року їх обладнано на території селищної ради 21, в т.ч. у селах Болотня і Федорівка. А ще з’явилися за цей період п’ять спортивних майданчиків. Затрати – 1,4 млн грн.

Не можна обминути тут і питання розробки Генплану Іванкова. Без цього містобудівного документу нині неможливий дальший розвиток селища. Отож у 2017 році почали працювати над ним. Загалом на нього буде затрачено близько 600 тисяч гривень. І вже восени цього року він має бути затверджений рішенням селищної ради.

А тепер – деякі пояснення.

Основні надходження в селищний бюджет – від єдиного та акцизного податків, котрі сплачують підприємці (у ц.р. планується отримати, відповідно, 10,5 та 4,150 млн грн), плати за оренду землі (3,130 млн грн). А також  від надання адмінпослуг – 1,150 млн грн. На жаль, як зазначає Олександр Михайлович, частка з податку на  доходи фізичних осіб (а це теж значні суми) їм не надходить: вони – джерело доходів райбюджету.

Як формуються обсяги таких програм? Колегіально. Наприкінці кожного року селищний голова збирає пропозиції депутатів щодо структури витрат бюджетних надходжень на наступний період. Перед тим, як прийматися, вони об’єднуються із пропозиціями виконкому й обговорюються на засіданнях постійних комісій та на сесії. Серед найактивніших у цьому плані депутатів О. Поліщук називає Романа Глущенка, Вадима Сидоренка, Сергія Павленка, Олега Денисенка, Олену Степченко, Антоніну Блюсюк, Анатолія Фещенка, Ольгу Салій.

Правда, інколи – вже при реалізації запланованого – у деяких депутатів виникає нерозуміння: запланували одне, а потім виявляється, що мало… Річ у тому, що суми коштів під програми закладаються наперед, без відповідної документації – проведених експертиз, виготовленої проектної документації. З часом виявляється, що внаслідок невпинного зростання цін на матеріали, енергоносії, збільшення розмірів мінімальної зарплати тощо треба коригувати передбачені суми. Й на цьому грунті, буває, виникають цілі конфлікти між депутатами…

Олександр Михайлович згадує недавню історію з ремонтом покрівель багатоквартирних будинків. У середньому, каже, передбачили по мільйону гривень на одну. А коли провели експертизу документації на це, виявилось, що на будинок по вул. І. Проскури,19, наприклад, потрібно 1,4 млн грн…

З попереднім складом депутатів, зізнається, працювалося простіше: не так чомусь відкрито опозиційно до нього та до виконкому були настроєні. Проте в підсумку всі важливі питання вдається вирішувати. Все ж робиться для людей.

Коли  зайшла мова про проблеми, Олександр Поліщук найпершою назвав те, що досі не розпочате фінансування  з  тих 10 відсотків кошторисної вартості будівництва ЦСВЯП у зоні відчуження, що передбачені для використання на об’єкти соцкультпобуту і в нашому районі – згідно відповідного закону України. Умовою виділення цих немалих грошей є наявність проектної документації на реконструкцію таких об’єктів, внесених в спеціально підготовлений для цього і поданий в КОДА їх Перелік. А ця робота – фінансово затратна.  Її  в селищній раді виконали  на свої об’єкти, проте час іде, ціни ростуть, а тих коштів облдержадміністрація не переправляє на місця…

Які роботи стримує така ситуація – голова теж називає. За ті кошти заплановано провести реконструкцію головних вулиць селища. Зокрема, замінити асфальтне покриття з встановленням нових бордюрів та укладенням плиткою тротуарів, а також влаштувати нові паркомісця (автостоянки) на вулицях Розважівській, Київській, Поліській та І. Проскури. А на проблемних ділянках – ще й системи водовідведення. На вул. Київську (від  поліклініки до «кільця» перед мостом через Тетерів) на це треба 37 млн грн, на Розважівську – 19 мільйонів. А на двох аварійно-небезпечних перехрестях – біля поліклініки та редакції – заплановано влаштувати так звані клумби з круговим рухом.

Невизначеність з цим фінансуванням, зізнається О. Поліщук, нині позбавляє резону розробки проектної документації  на інші об’єкти, що потребують вкладення великих коштів.

…Йшла у нас мова і про людський фактор: від нього  багато в чому теж залежать  умови нашого життя. «Декларуємо європейський курс, хочемо жити, як у більш цивілізованих країнах, – бідкається  співрозмовник, – а ви подивіться, як багато хто веде себе в побуті, у громадських місцях, на природі…». Навіть не розшифровуватиму, що мається на увазі: дійсно, що є, то є… І тут не лише від влади все залежить (хоч немало що – таки залежить!). А в першу чергу – від самих нас, громадян своєї країни.

– Немало вдалося зробити, – підсумовує Олександр Михайлович. – Але ще більше роботи попереду. Планів маємо багато і, не зважаючи на різні проблеми й труднощі, хочеться їх реалізувати. Це теж той слід на землі, який, коли здатен, треба лишати…

              Павло СМОВЖ.