10 відсотків від ЦСВЯП: коли надійдуть гроші й до нашого району?!.

Публікації Трибуни Праці

 

У минулому номері «Трибуни праці» було опубліковано інформацію про виїзне засідання в Чорнобилі міжвідомчої робочої групи та оперативного штабу по  будівництву Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива українських АЕС в 30-км зоні ЧАЕС, котре триває згідно з графіком: тобто, як заявив президент «Енергоатома» Ю. Недашковський, на 92-96 відсотків зведено перший з п’ятнадцяти пускових комплексів. Особлива увага там була надана й питанням освоєння коштів, передбачених на соціально-економічний розвиток прилеглих територій – Іванківського і Поліського районів та м. Славутич. Нагадаємо, що 10% загальної кошторисної вартості будівництва ЦСВЯП “Енергоатом” щоразу перераховує до Київської державної обласної адміністрації. Проте кошти ці досі в наш район не надходять. Хоча іншим двом суб’єктам їх освоєння – поліщукам і славутчанам – облдержадміністрація вже перерахувала 92 млн. грн. Тому виступ на згаданому засіданні в. о. голови Іванківської РДА Т. Свириденко й був, розказують, емоційно-обуреним. Адже відповідні суми грошей з «Енергоатома» на рахунок розпорядника цих коштів – КОДА – надходять, як нам відомо, регулярно. Саме тому редакція й пообіцяла читачам газети розповісти про цю ситуацію в інтерв’ю з сьогоднішнім керівником райдержадміністрації.

Ось що розповідає Т. Свириденко. Павло СМОВЖ.

– Переліки об’єктів, що  мають будуватися або реконструюватися за ці кошти,  затверджені райрадою, подавалися з нашого району в департамент регіонального розвитку та житлово-комунального господарства ОДА не один раз. Проте маємо на сьогодні те, що маємо: сусідам гроші вже надходять, а нам – ні.

На згадуваній нараді в Чорнобилі прозвучало дивне: що, мабуть, Іванків не подавав пропозицій…  Це мене й вивело з рівноваги… Адже на сьогодні можна фінансувати мінімум чотири об’єкти. (Чому чотири, а не вісім, що затверджувались у лютому ц. р. й подавалися розпоряднику коштів, скажу трохи далі). На два з них – реконструкцію Оранської школи (кошторисна вартість 2 567, 953 тис. грн) та об’єктів водопостачання КП «Іванківводоканал» (1 335,246 тис. грн) – повні пакети потрібної документації були подані в ОДА в липні ц. р. Проте вони були «знайдені» в згадуваному департаменті й по них розпочали роботу чомусь лише після тієї наради в Чорнобилі.

Дещо пізніше ми додали  ще один пакет документів – на реконструкцію системи теплопостачання і гарячого водопостачання другої райцентрівської школи. А от на реконструкцію її корпусу №2 подамо необхідні документи незабаром – у листопаді. Річ у тому, що з райбюджету та освітянської субвенції на нього  вже виділено 14 млн 725 тис. 686 грн. Хоча цей об’єкт внесений у всі Переліки, які ми подавали. Тож як освоїмо повністю ці кошти, зокрема, це приміщення буде накрито і в ньому поставлять вікна,  проситимемо КОДА дофінансувати роботи на ньому в сумі 17,5 млн. грн. – стільки ще потрібно, щоб здати цей корпус в експлуатацію.

З попереднього Переліку вилучено реконструкцію каналізаційно-насосної станції з добудовою блоку біологічного доочищення стоків (на них фінансування – понад 24,6 млн грн. – пішло напряму з Кабінету міністрів), а також реконструкцію електроосвітлення трьох райцентрівських вулиць (на дві з них кошти було  виділено облрадою та одну зробили за рахунок селищної ради).

– А тепер розкажіть, будь ласка, чого цих коштів від «Енергоатома» не хочуть нам давати…

– Ситуація цікава… Після тієї розмови в Чорнобилі, де був присутній і заступник голови КОДА Назаренко, він, як і пообіцяв, через три дні провів у себе нараду з цього приводу. Одразу «знайшлися» наші документи… Але чому так сталося, що їх «загубили» й по них нічого не робилося, нам ніхто відповіді так і не дав. Стовідсотково стверджувати, що хтось від когось очікував «відкату» з тих «наших» грошей чи ще чогось, я не можу. Саме тому мені довелось попередити учасників згадуваної наради в Чорнобилі, що коли так триватиме й далі, ми змушені будемо вживати якихось інших, вже радикальних заходів. Щоб  тоді ніхто не дивувався, чому це так…

Але факт залишається фактом: якісь зрушення намічаються аж тепер. Процес пішов по перших двох об’єктах точно.

Мені сподобалась виважена позиція керівників Славутича та Поліського району, які заявили, що  ми маємо бути в рівних умовах. А тому наступні транші цих  коштів мають бути виділені Іванківському району.

– Що може в цій ситуації зробити «Енергоатом»?

– Ви добре знаєте, як населення району ставилося до будівництва ЦСВЯП… Було проведено велику роз’яснювальну роботу в цьому плані й більшість людей погодилися на хоч якісь компенсації. Наскільки мені відомо, «Енергоатом» повною мірою виконує свої зобов’язання в плані відрахувань тих передбачених 10 відсотків. Проте на рівні облдержадміністрації існують, як бачите,  проблеми. Район просто елементарно «кидали» досі… Та й мова сьогодні йде не про очікувані мільярди, а про виділені десятки мільйонів гривень…

До речі, існують і деякі розбіжності в інформації. В компанії називають одну суму коштів, перерахованих на КОДА (96 млн грн.), а там – дещо меншу.

– Але ж тільки названими вище об’єктами не обмежуються пропозиції району. Я пам’ятаю, у першому їх варіанті було визначено понад сотню  об’єктів, на які планувалося спрямувати «наші» 10 відсотків…

– Ми неодноразово на різних нарадах з сільськими головами просили їх – розробляйте проектно-кошторисну документацію на заплановані об’єкти соціальної сфери. Щоб не виходило так, що все робиться тільки для Іванкова. Проте ніхто нічого не робив. Аж тепер заворушились. Але це вже інша  тема розмови. Ми до неї, вважаю, ще повернемось…

На знімку: споруджуваний корпус другої райцентрівської школи вже гарно вимальовується.

Фото автора.