ДОЗВІЛ НА ШКІДЛИВІ ВИКИДИ  ТЕС: ХТО МАЄ ЙОГО ДАТИ Й ЧИ ДАСТЬ?..

Блог редактора

 

Немає нічого таємного, що б не ставало явним…

Цю приказку доводиться згадувати і в цьому випадку теж.

А мову сьогодні поведу про Іванківську теплоелектростанцію, точніше – про деякі питання і проблеми, з нею пов’язані: й за всі 8 років її роботи на околиці райцентру, й нині, коли власник цього об’єкта електроенергетики – ТОВ «Біогазенерго»  –  прагне повторно отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне  повітря  стаціонарними джерелами  викидів ТЕС. (Термін дії попереднього дозволу, отриманого 5 років тому, вже минув).

Нагадаю: 27 вересня ц.р. в «Трибуні праці» було опубліковано повідомлення ТОВ «Біогазенерго» про намір отримати такий дозвіл із зазначенням адреси Іванківської райдержадміністрації, до якої мали надсилатися зауваження з приводу цього. Правда (є підстави вважати, що це було зроблено свідомо), в тому повідомленні не зазначено, що це мають право робити громадські організації та окремі громадяни (з якою метою акцентую увагу на цьому – див. нижче. – П.С.). Проте, хоч  і наприкінці місячного терміну, що відводиться для обговорення подібних питань,   завдяки Фейсбуку ця тема була «розкручена»  не лише серед іванківців.

Опитування, проведене  в соціальній мережі ФБ, дало такі результати: «Категорично «НІ» проти названих в газеті викидів ТЕС в атмосферу висловились 444 місцевих користувачів Фейсбуку, ще 61  поставили позначку проти відповіді «Ні, не хочу». 10 «жартівників» означили свою позицію як «Так, це мені подобається»…

В результаті поширення такої інформації до РДА надійшло 38 звернень громадян в електронному вигляді, а  також дев’ять – у письмовому. Серед них шість колективних з  підписами 616 осіб, а також від окремих жителів селища. Надійшло й два депутатських  звернення, в т.ч. одне колективне, котре підписали  16 депутатів  Іванківської селищної ради. Вони  адресуються не лише в.о. голови РДА Т. Свириденко та селищному голові О. Поліщуку, а й голові Київської облдержадміністрації та народному депутату України О. Василевській-Смаглюк. Селищні депутати додали в свій список адресатів ще й директора департаменту екології та природокористування КОДА В. Кирєєву.

Також зареєстровано 34 звернення громадян у телефонному режимі – за вказаним в газетній публікації номером  телефону.

У багатьох   зверненнях висловлюється не лише вимога не надавати такого дозволу, а й взагалі заборонити роботу ТЕС як підприємства, що споруджене всупереч ЗУ  «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного  забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи»  (він забороняє будівництво нових, розширення діючих  підприємств та будь-яку діяльність, що погіршує радіоекологічну ситуацію). У деяких з цих звернень міститься вимога продовжити термін обговорення цього питання на місяць – до 27 листопада ц.р., та в найкоротші строки провести  офіційні громадські слухання з такого приводу.

Всі ці документи із своїм супровідним листом  Іванківська РДА відправила 30 жовтня в дві адреси – за належністю:  в Міністерство екології та природних ресурсів України та уже згадуваний департамент КОДА. «Заявники категорично проти надання дозволу ТОВ «Біогазненерго» на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря» – такими словами закінчується цей лист РДА.

На сьогодні  ще незрозуміло, хто з них має надавати такий дозвіл для  Іванківської ТЕС. Адже якщо об’єкт відповідно до законодавства відноситься до 1-ї групи, то його має надавати профільне міністерство, якщо до 2-3 груп – відповідний департамент ОДА. Як мені повідомило компетентне джерело інформації, є підстави вважати, що ТЕС відноситься до першої групи.  Але це мають визначити  в згаданому міністерстві.

Далі – щодо того, чи повинна наша РДА сама щось робити в плані організації громадського обговорення цього питання. Є такий документ – «Порядок проведення та оплати робіт, пов’язаних  з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами…». Він затверджений Кабміном ще в березні 2002 р. Пункт 5 цього Порядку передбачає, що суб’єкт господарювання для отримання такого дозволу, крім інших умов,  (цитую)  «вміщує в місцевих друкованих ЗМІ повідомлення про  намір отримати дозвіл із зазначенням адреси місцевої держадміністрації, до якої можуть надсилатися зауваження громадських організацій та окремих громадян». Проте далі, вже в п.7,  читаємо дещо інше: « Місцеві держадміністрації розглядають зауваження громадських організацій (але чомусь тільки ГО, а не громадян також (?!.) – П.С.) , у разі потреби організовують проведення їх публічного  обговорення і протягом 30 календарних днів з дати опублікування інформації про намір суб’єкта господарювання отримати дозвіл повідомляють про це орган, який видав дозвіл»…

Поки що не будемо говорити і про те, чи врахують в КОДА чи в Мінекології «зауваження» (а насправді – чіткі вимоги іванківців не надавати такого дозволу), котрі їм послані з нашої РДА. Це, як на мене, треба взяти під серйозний, а не показушний, контроль громадськості. Бо знаємо практику сьогодення…

Процитую  й абзац другий пункту 8-го цього  Порядку. Він гласить: «У разі наявності зауважень документи повертаються суб’єкту господарювання з викладом їх змісту та зазначенням терміну повторного подання».

А ще, якщо дозвіл уже видано, його можна анулювати «в разі… встановлення факту подання в заяві та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації».  Це я до того, що  все може бути при належній прискіпливості в органах, що видають такі дозволи…

Це ж саме мені говорила й еколог ТОВ «НВО «Екоальянс» А. Топчій, якій, згідно з угодою, укладеною між ТОВ «Біогазенерго» та її фірмою, видано доручення на проведення процедури отримання  дозволу на викиди Іванківської ТЕС. До речі, Анна дуже здивувалася, коли почула від мене про те, що керівники цього Товариства і його  ТЕС чомусь спробували прикидатися, що не знають, хто подавав у «Трибуну праці» те оголошення про наміри.

А було так. Мені подзвонив виконавчий директор ТЕС Віталій Бутенко  і запитав, на якій підставі газета опублікувала ту  Заяву про наміри. Бо, сказав, ні він, ні гендиректор їхнього ТОВ «Біогазенерго»  буцімто  не знають про це нічого… Потім у редакцію приїжджав головний інженер цієї станції: теж начебто розбиратися в ситуації.

А нещодавно мені стало відомо, що  процес отримання дозволу на викиди тимчасово припинений: керівники «Біогазенерго» звернулись навіщось до народного депутата України О. Василевської-Смаглюк. Цікаво, що очікують від неї?..

Мені ця вся фініта ля комедія  не до кінця зрозуміла: з якою конкретно метою все це робиться? Можна лише  будувати здогадки…

А ось ще інший цікавий   факт. Ще до першої згадуваної розмови зі мною В. Бутенка в  РДА надійшов лист за підписом гендиректора  ТОВ «Біогазенерго» С.В. Бойка, датований 9 жовтня ц.р. У ньому висловлювалося прохання надати йому інформацію (цитата) «про можливі звернення громадських організацій (виділено мною. – П.С.) з питання підготовки матеріалів і намір отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря… ТОВ «Біогазенерго». Виконавцем цього листа значиться вже згадувана А.С.Топчій з ТОВ «НВО «Екоальянс». Зверніть увагу: в опублікованих намірах про ГО чомусь не згадувалося зовсім, а тут цікавляться саме ними. Напевно знаючи, що саме відповідна реакція громадських організацій, а не окремих громадян, має  братися до уваги згідно з тим Порядком, тобто, урядовим нормативним документом. (Чи правильно прописали  чиновники саме таку умову – говорити сьогодні не будемо: то інша тема. Хоча як на здоровий глузд – то це неправильно: не брати до уваги думку майже 700 чоловік місцевого населення!).

…Ось така історія. Яким виявиться її продовження чи  закінчення – будемо бачити. Якщо спостерігатимемо за розвитком подій. Негативні для громади зачіпки, щоб не зважати на протести місцевих жителів, тут, на жаль, є: не подано зауважень (читай – протесту) якоюсь з місцевих громадських організацій…

Невідомо поки що й те, як поведе себе в цьому випадку наша РДА. Бо, крім уже виконаної нею суто технічної роботи – відсилання у відповідні інстанції інформації про результати реагування громадян, – може проявитися ще й зацікавленість її нинішніх керівників у підтримці позиції частини населення Іванкова та району. Або ж не проявитися…

…А що з таємного, нагадаєте мені,  може   стати явним? Перше: позиції місцевої влади, включаючи селищну і районну ради (у цьому випадку  вона, саме ця позиція, має висвітлитися  прозоро і сповна: й РДА, й депутати обох  рад мають підтримати вимоги жителів Іванкова). Друге: те, як зреагує державний орган, котрий має видавати згадуваний дозвіл на викиди. Тобто, чи керуватимуться  там формальними ознаками (повторюю: не засвідчена позиція в цьому хоч би однієї  місцевої громадської організації), чи зважать на  вимоги такої кількості членів місцевої громади й запустять процес по-новому?

В усякому разі, пасивно спостерігати за розвитком подій – неправильно, коли хочеш справедливого вирішення питання.

Павло СМОВЖ.