Готують законодавчу петлю на журналістську діяльність Медіапрофспілка попередила про всеукраїнський страйк журналістів через бажання влади ввести стандарти новин

Публікації Трибуни Праці

 

«Комітет Національної медіапрофспілки України з неприємним здивуванням ознайомився з інформацією про наміри виконавчої влади підготувати законодавство з регулювання стандартів новин медіа» – зазначається в заяві.

Керуючись необхідністю “впровадження європейських стандартів життя”, як сформульовано в президентському Указі №837/2019 від 9 листопада 2019 року, до кінця цього року Кабміну доручається розробити законопроекти “щодо врегулювання діяльності медіа в Україні, передбачивши, зокрема, положення про вимоги та стандарти новин, механізмів запобігання поширенню недостовірної, перекрученої інформації, її спростування, заборони фізичним і юридичним особам держави-агресора володіти або фінансувати медіа в Україні, а також передбачити посилення відповідальності за порушення законодавства про інформацію”.

Визнаючи серйозність піднятої проблеми, Комітет НМПУ рішуче відкидає будь-які спроби встановити кримінальну або будь-яким іншим способом посилити відповідальність за “наклеп” або “недостовірну інформацію” (а тепер – і за “нестандартні новини”), яка в умовах недосконалої судової системи в Україні та впливу держави стане репресивним засобом для придушення свободи слова, позбавлення права на критику.

Бездіяльність відповідальних за здійснення державної політики в сфері інформації, захист інформаційного простору не може стати виправданням для чергового посилення відповідальності. Підозрюємо (що вже було неодноразово в історії країни): під благими намірами боротьби з агресивними інформаційними впливами ховається бажання ввести обмеження на реалізацію основних прав людини.

Комітет НМПУ закликав журналістів до об’єднання навколо протидії даним намірам влади одягнути законодавчу петлю на журналістську діяльність, редакційну політику шляхом: 1) публічного висловлення позиції; 2) роз’яснення неприпустимості обраних методів регулювання ЗМІ.

Тим часом, глава Комітету ВРУ з питань гуманітарної та інформаційної політики О. Ткаченко прокоментував указ Президента про врегулювання діяльності медіа так: “У формулюванні певна технічна помилка. Йдеться про прийняття медійного закону, в рамках якого буде обговорюватися те, про що ми, власне, говорили раніше. Що трактувати дезінформацією, фейком і яким чином визначати ці категорії. Особливо коли мова йде про ЗМІ держави-агресора і їх, власне, політиці в Україні. Я думаю, що питання цензури взагалі не варто і в Україні це питання не обговорюється”, – сказав він.

Від редакції. Повністю поділяючи тривогу профільної медіа профспілки, звертаємо увагу ще на одну проблему, наявну вже у нашому районі. Про неї свідчить і  лист читачки «Трибуни праці» з редакційної пошти (див. 4 стор.).