«Енергоатом»:  «Наш принцип – робити все можливе, щоб мешканці регіонів розташування наших виробничих об’єктів  мали гідний рівень  життя»

Публікації Трибуни Праці

 

Нещодавно в новинах українських ЗМІ промайнуло повідомлення, що одне з великих вітчизняних підприємств перерахувало до Держбюджету майже третину виручки за свою продукцію! Як виявилось, цим підприємством є державна компанія «Енергоатом», про яку ми з відомих  читачам нашої газети причин часто згадуємо у своїх публікаціях. Зважаючи на рекордну за розміром частку бюджетних відрахувань,  редакція  «Трибуни праці» звернулась до Дирекції з комунікацій ДП «НАЕК «Енергоатом» з проханням прокоментувати це  повідомлення  та, заодно, відповісти ще й на кілька наших запитань.

У Дирекції з комунікацій підтвердили, що дійсно за 9 місяців 2019 року 30 відсотків усіх коштів, які державне підприємство  «Енергоатом» отримало від реалізації електроенергії, було перераховано ним у Державний бюджет України та бюджети усіх рівнів, а також у позабюджетні фонди та, у якості ПДВ, – при розмитненні ядерного палива та обладнання.

Загалом, якщо за 9 місяців поточного року «Енергоатом» отримав від реалізації електроенергії майже 42,8 млрд грн, то й сплатив обов’язкових платежів на майже 12,9 млрд грн. Тобто, за цей період 2019 року Компанія сплатила до Державного бюджету стільки ж податків та зборів, як за весь 2017 рік та на 15% більше, ніж за весь 2018 рік.

«Трибуна праці»:  чи свідчить велика частка відрахувань про те, що у «Енергоатома» є якісь додаткові платежі до  бюджетів порівняно із, так би мовити, середньостатистичними підприємствами?

– Так, є.  Наприклад, таким платежем є збір на соціально-економічну компенсацію ризику для населення, яке проживає на території зон спостереження атомних станцій.

Як вимагає Закон України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку», «Енергоатом» сплачує 1 відсоток  свого доходу в якості збору на соціально-економічну компенсацію ризику для населення,  яке проживає на території зон спостереження атомних станцій, тобто, в радіусі 30 км навколо АЕС. Ці кошти через Державний бюджет надходять до місцевих бюджетів територій та населених пунктів зон спостереження АЕС і використовуються на заходи з їх розвитку. Розпорядниками цих коштів є місцеві органи влади зон спостереження АЕС. За 9 місяців нинішнього 2019 року «Енергоатом» вже перерахував 343,4 млн грн цього збору.

Щодо введення цього збору, то тут маємо сказати, що ініціаторами цієї справи були якраз атомники. Адже саме екс-генеральний директор Запорізької АЕС Володимир Бронніков, коли  був народним депутатом України,  розробив необхідні для цього зміни в законодавство.

– Тобто,  атомники самі добились для себе збільшення податкового навантаження заради територій розташування АЕС?!.

– Так. Оскільки «Енергоатом»  усвідомлює важливість своєї соціальної ролі для тих населених пунктів, де атомні станції є містоутворюючими підприємствами, а також взагалі для територій їх розташування. Наш принцип – робити все можливе, щоб мешканці регіонів розташування виробничих об’єктів Компанії мали гідний рівень  життя. Але, при цьому, безумовно, ми робимо це, залишаючись виключно в рамках правового поля і тих повноважень, які надані Компанії законодавством України.

 – Чи є в  «Енергоатома»  ще якісь «цікаві» відрахування?

– Є. Наприклад, екологічний податок, якого цьогоріч «Енергоатом» вже сплатив 846 млн. грн. І тут треба сказати, що Кабінет міністрів у своєму законопроекті №2367 пропонує збільшити цей екоподаток у 4 рази…

Також є такі специфічні відрахування, як, наприклад, до Фінансового резерву на зняття з експлуатації ядерних установок. Ці кошти сплачуються для того, щоб по закінченню експлуатації будь-якого енергоблока АЕС були гроші на його виведення з експлуатації, адже така робота вимагає значних витрат, ресурсів і часу.

Крім цього, наша Компанія робить відрахування у Державний фонд поводження з радіоактивними відходами (РАВ). І, до речі, кошти, котрі вона перераховує до Держфонду поводження з РАВ, потім частково – непрямим шляхом – надходять до Іванківського районного бюджету.

– І яким це чином?

– Кошти цього Держфонду йдуть, у тому числі, й на фінансування діяльності різних профільних об’єктів у зоні відчуження. А вже потім податки від цієї діяльності, відповідно, перераховуються й до Іванківського районного бюджету.

Але такий порядок склався і діє лише з 2018 року, бо лише у 2017 році Верховна Рада України ухвалила пакет законів, що затвердили цільове використання коштів цього фонду. До того вони використовувались не завжди за призначенням, оскільки законодавство чітко не визначало цей порядок. І ми вітаємо наведення ладу в цьому питанні, оскільки тепер відрахування, котрі робить «Енергоатом» до одного з державних фондів, приносять користь також  й Іванківському району.

– Дякуємо за інформацію. Вона також буде корисною і цікавою читачам «Трибуни праці».

 

Павло  СМОВЖ.