Рахунки за доставку газу: як  формуються і чи правильно?

Блог редактора

 

Не буду детально пояснювати, чому саме споживачам природного газу з січня 2020 року вже надходять два рахунки – за спожиту  його кількість як товару і, окремо, за доставку цього товару до наших осель. Це результат анбандлінгу – відокремлення газотранспортної системи від “Нафтогазу України”. Відтепер  ми оплачуватимемо окремо послуги  цих  двох структур, котрі вони надають  нам. (У тарифи яких – не забуваємо! – включається й оплата нами, споживачами,   утримання  їхнього численного й високооплачуваного штату працівників…). Про це вже багато говорилося скрізь і говоритиметься ще, тому вважаю за краще пояснити  землякам-читачам газети інше – те, що багатьом поки що незрозуміло й що знову викликає обурення: чому різним людям виставляються різні суми  оплати за доставку природного газу. (Різниця в сусідів по моїй, наприклад, вулиці в Іванкові становить у цих перших рахунках понад сто й більше  гривень за місяць…).

Плата за доставку (розподіл газу) на поточний календарний рік чомусь визначається не з нинішнього  споживання, а виходячи з його об’єму  за попередній газовий рік, який газовики рахують  з жовтня по вересень. (Але якщо в когось досі з якихось причин немає газового лічильника,  то йому ця плата нараховується за плановими розрахунками). Тобто,  вартість доставки  газу за місяць обчислюється так: наш об’єм споживання за попередній газовий рік ділиться на  12 (місяців)  і множиться на тариф, котрий визначає Регулятор – Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).

На сьогодні  цей тариф встановлений у розмірі  0,936 грн за один  кубометр газу (наскільки його згодом підвищать чи знизять – невідомо). Проте такий підхід неправильний: виходять завищені цифри. Й  це одразу  обурило  вдумливих людей. І дійсно: якщо попередня зима була холодніша й  газу побутові споживачі  використовували більше, а нинішнього опалювального сезону – помітно тепліша погода, то де об’єктивна справедливість?!. Адже, наголошую ще раз,  при такому підході оплата  за  його доставку  виявляється більшою. А чому не  брати в кінці місяця фактичне споживання й оперативно розраховувати оплату згідно з ним? Багато хто, розуміючи бажання газових олігархів укотре урвати додаткові гроші з простого й бідного народу, обурюється  цим методом визначення  плати за транспортування голубого палива. Фейсбук, наприклад, вже наповнений праведним гнівом найгарячіших, але інтернет до справи не підшивається… Вихід один – суди й всенародний протест. Може вплине. Хоча… Ми ще не звикли дружно й масово обстоювати свої інтереси, на жаль, – так, як це робиться в Європі, наприклад.

Правда, існує ще такий механізм впливу на проблеми, як їх означення на офіційному інтернет-представництві Президента України «Електронні петиції». 20 січня там з’явилася коротка, але категорична вимога “негайно скасувати ухвалену НКРЕ так звану “абонплату за транспортування газу” як таку, що є грабіжницькою та здирницькою,  оскільки вона є нічим іншим, як спробою висмоктати додаткові гроші з народу!..». Для того, щоб будь-яку петицію зареєстрували й розглядали в Офісі Президента, потрібно, аби протягом трьох місяців  під нею зареєструвалися і підтримали її текст 25 тисяч  громадян. За сім днів вище згадана петиція зібрала майже 19 тисяч голосів «за». Станом на 30 січня ц.р. її підтримали понад 33 тисячі українців.

Й ще одне, що хотів би сказати тут. Як би там не було, раджу користуватися  особистим кабінетом споживача газу. Це зручно й доступно вже багатьом. Я створив його давно й задоволений такою можливістю. Там є вся інформація про ваше споживання,   тарифи, застосовувані коефіцієнти, потрібні контактні телефони, ведеться статистика вашої оплати, забезпечується проста  можливість передачі показань лічильника, навіть здійснення онлайн-оплати за спожитий газ тощо. Також є можливість переписки з газопостачальною компанією: ви ставите їм запитання чи висловлюєте  якісь свої претензії, а вони через певний час дають вам відповідь – там же, у вашому особистому кабінеті 104.UA.

Правда, ця послуга доступна не всім: треба мати інтернет, комп’ютер чи смартфон із   відповідними  мобільними додатками. Та ще треба вміти й бажати всім цим користуватися… Але це – окрема розмова, якої торкатися сьогодні не будемо.

Всі практичні варіанти, за допомогою яких можуть передавати показання своїх лічильників споживачі, вказуються і  на бланках паперових рахунків.  Раніше, на таких паперових рахунках друкувалися  навіть роз’яснення якихось нововведень. І це добре. Проте навіть на першому  рахунку за доставку (транспортування) газу в січні ц.р. ніяких  роз’яснень немає. Лише жорстка умова: сплачуйте до 20 числа поточного місяця. А коли хочете зекономити  на комісії фінустанови, через яку платитимете, – платіть за кілька місяців (або й за півріччя) наперед… Такий підхід дивує, насторожує і обурює. Не думаю, що забувають своєчасно роз’яснювати людям мету й нюанси  всіх нововведень. Очевидно, просто тупо не хочуть, міркуючи: “Та куди їм діватися – платитимуть, як миленькі!.. “.

Діліться своїми думками не лише з цього приводу, шановні читачі. Давайте не мовчки спостерігати за реформаторами, а разом боротися за справедливість у всьому!

Павло СМОВЖ.