10 відсотків від ЦСВЯП: скільки це на сьогодні?

Публікації Трибуни Праці

Черговий спалах інтересу мешканців нашого району до 10-відсоткових відрахувань з коштів, що освоюються на будівництві ЦСВЯП у 30-км зоні відчуження ЧАЕС, викликаний в т.ч. й недавньою заявою голови КОДА О. Чернишова про те, що дотеперішнє керівництво Іванківського району не подавало обгрунтованих пропозицій щодо планованого використання цих грошей. Про своє бачення ефективного їх вкладення в економіку й соціальну інфраструктуру Іванківщини трохи раніше Олексій Михайлович говорив, відповідаючи на моє запитання на пресконференції в облдержадміністрації, після цього – повторив усе майже дослівно, представляючи в Іванкові нового голову РДА. Виходить, що ми самі винні в районі у тому, що досі не можемо реалізовувати свої плани-бажання, викликані реальними потребами…

З іншого боку, в деяких ЗМІ регулярно з’являється інформація про те, що згадувані кошти КОДА розподіляє не пропорційно чисельності населення та об’єктивним потребам прилеглих до зони відчуження регіонів, а керуючись якимись суб’єктивними міркуваннями людей, яким доручено цю справу. Зокрема, на інтернет-платформі «КиевVласть» нещодавно розміщено об’ємну за змістом інформацію про це під, як виявилось, не зовсім достовірним (в частині названих сум грошей) заголовком «Гроші з могильника: наближеним до Чорнобильської зони територіям розподілили ще 231 млн гривень». Зважаючи на достатню інформативність цієї статті, де фігурують в основному конкретні цифри і факти, а також, повторюю, неабиякий інтерес жителів нашого району до цього питання, ми публікуємо її на сторінках сьогоднішнього номера «Трибуни праці» (див. 4 стор.).

А також подаємо офіційну відповідь НАЕК «Енергоатом» на письмовий запит нашої редакції, в якому ми поставили компанії ряд максимально конкретних запитань з приводу ходу спорудження ЦСВЯП та, зокрема, обсягів освоєння нею коштів на цьому будівництві. Названі цифри не збігаються з тими, що наводяться в згаданій вище статті «KV», тому вважаємо, що вірити слід інформації, яка нам надана офіційно замовником цього будівництва.

Павло СМОВЖ.

“Редактору Іванківської районної газети «Трибуна праці» Смовжу П.Я.

“Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» висловлює Вам глибоку повагу і вдячність за зацікавленість діяльністю Компанії. Відповідно до Вашого запиту від 14.02.2020 повідомляємо наступне. Станом на 01.02.2020 за проектом будівництва Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (далі – ЦСВЯП) виконуються будівельні, монтажні роботи, приймання обладнання. Завершуються будівельні роботи по будівлям на майданчику ЦСВЯП, які виконано більше ніж на 90 %. До кінця 2020 року планується завершити будівництво та проведення випробувань систем та обладнання, ввести в експлуатацію перший пусковий комплекс ЦСВЯП.

3 метою виконання статті З Закону України «Про поводження з відпрацьованим ядерним паливом щодо розміщення, проектування та будівництва централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива реакторів типу ВВЕР вітчизняних атомних електростанцій» між ВП «Атомпроектінжиніринг» ДП «НАЕК «Енергоатом», Київською обласною державною адміністрацією та Державним спеціалізованим підприємством з управління капітальним будівництвом зони відчуження було укладено договір щодо спрямування коштів в обсязі 10 відсотків загальної кошторисної вартості будівництва ЦСВЯП на спорудження об’єктів соціального призначення у місті Славутичі, Іванківському і Поліському районах Київської області. Станом на 01.02.2020 за зазначеним договором перераховано 96,1 млн грн, у тому числі у 2018 році перераховано – 2,2 млн грн, у 2019 році – 93,9 млн грн.

Виходячи із запланованого введення в експлуатацію першого пускового комплексу ЦСВЯП до кінця 2020 року та визначеного розпорядженням КМУ від 07.06.2017 №380-р «Про затвердження проекту «Будівництво централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива реакторів типу ВВЕР вітчизняних атомних електростанцій» розміру витрат на спорудження об’єктів соціального призначення по першому пусковому комплексу ЦСВЯП – 476,1 млн грн, за результатами освоєння коштів будівництва першого пускового комплексу буде перераховано на зазначені цілі 380 млн грн. Фактичні терміни та обсяги перерахувань залежатимуть від термінів та обсягів освоєння капітальних вкладень.

Відповідно до розпорядження КМУ від 07.06.2017 № 380-р ЦСВЯП вводитиметься в експлуатацію пусковими комплексами в загальній кількості – 15 пускових комплексів. Кожен із пускових комплексів згідно розпорядження 07.06.2017 №380-р передбачає виконання будівельних робіт, загальна тривалість будівництва – 198 місяців (30 місяців – будівництво першого пускового комплексу, 12 місяців – тривалість будівництва кожного із пускових комплексів №№2-15).

Після введення в експлуатацію першого пускового комплексу на ЦСВЯП буде здійснюватись довгострокове зберігання відпрацьованого ядерного палива, яке надходитиме з українських АЕС.

Розпорядженням КМУ від 07.06.2017 №380- р визначено витрати на спорудження об’єктів соціального призначення в обсязі 10 відсотків загальної кошторисної вартості будівництва кожного із 15 пускових комплексів ЦСВЯП.

Стосовно внесення змін та доповнень до Закону України №43 84-VI від 09.02.2012 «Про поводження з відпрацьованим ядерним паливом щодо розміщення, проектування та будівництва централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива реакторів типу ВВЕР вітчизняних атомних електростанцій» (далі – Закон) повідомляємо, що ДП «НАЕК «Енергоатом» не є самостійним суб’єктом законодавчої ініціативи. Крім того, запропоновані зміни не вплинуть на унормований Законом розмір відрахувань замовника будівництва на соціально-економічний розвиток прилеглих до ЦСВЯП територій.

Питання щодо інших ініціатив: розподілу коштів між адміністративними одиницями, унормування розміщення тимчасово вільних коштів, не відносяться до напрямів діяльності Компанії, визначених Статутом ДП «НАЕК «Енергоатом».

Ілона ЗАЄЦЬ,

директор з комунікацій.”