На АЕС України – особливий карантинний режим

Публікації Трибуни Праці

 

Відповідно до рішення Кабінету Міністрів, у чотирьох містах-супутниках АЕС України з 18 березня було введено особливий карантинний режим. Що таке карантинний режим під час пандемії коронавірусу, ми всі тепер собі добре уявляємо… Але що  означає поняття «особливий»? Редакція “Трибуни праці” вирішила довідатись про це в Дирекції з комунікацій ДП «НАЕК «Енергоатом», отож і звернулась туди за роз’ясненнями. На наші запитання відповідає начальник  одного з її відділів Роман ЗІБНІЦЬКИЙ.

– Чим, відповідно до рішення КМУ, сьогодні відрізняється карантинний режим міст­супутників АЕС від режиму інших населених пунктів і з чим  пов’язані особливості та відмінності?

– В Україні міста­супутники атомних станцій – це монопрофільні населені пункти, для яких атомні станції є містоутворючими підприємствами. Фактично міста і станції живуть у своєрідному «симбіозі», де від останніх у великий мірі залежить добробут містян, життя значної частини яких пов’язане з функціонуванням АЕС. Зокрема, – через наповнення міських бюджетів, енергозабезпечення комунальної сфери, роботу значної частини об’єктів соціального призначення тощо. Натомість те, наскільки добре йдуть справи у містах­супутниках, безпосередньо впливає на якість життя персоналу атомних станцій, на його морально­психологічний стан і на комплектування АЕС фахівцями.

Атомні електростанції забезпечують для України 55% загального виробництва електроенергії, і воно, це виробництво, повинно бути безперебійним, надійним і безпечним. Для цього, в умовах пандемії коронавірусу, персонал станцій – і в першу чергу той, що безпосередньо виконує функції керування енергоблоками та забезпечує роботу основного обладнання АЕС – має бути максимально убезпечений від можливості інфікування COVID­19. Саме тому карантинні заходи як на АЕС, так і в містах­супутниках, повинні носити особливий характер.

Так, наприклад, спираючись на рішення КМУ, міські комісії з питань техногенно­екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій обмежили в’їзд та виїзд людей з міст­супутників АЕС. Тут встановлено блокпости, перетин яких здійснюється за спеціальними тимчасовими перепустками. На цих постах цілодобово чергують працівники правоохоронних органів разом з медиками, вони здійснюють вибіркову зупинку транспорту для медичного огляду водіїв та пасажирів. Люди, які зареєстровані, проживають та працюють у цих містах, можуть безперешкодно перетинати блокпости на автомобілях, розмістивши на склі транспортного засобу тимчасові перепустки. А працівники АЕС, які мешкають за межами таких міст, використовують при в’їзді свої робочі пропускні документи.

Також щоденно по таких наших містах патрулюють працівники поліції та військовослужбовці Національної гвардії України.

– А які заходи вжито на самих АЕС?

– Вони – в рамках карантинних обмежень – здійснюються з урахуванням особливостей різних категорій персоналу АЕС. Це, зазвичай, заходи з посилення санітарного і медичного контролю, а також посилення санітарно­гігієнічного і дезінфекційного режиму.

Карантинні заходи на всіх АЕС спрямовані на скорочення кількості контактів між працівниками до можливого мінімуму, що також повинно сприяти недопущенню розповсюдження інфекції. Так, частину працівників АЕС і Дирекції Компанії (крім оперативного персоналу, безпосередньо залученого до технологічних процесів виробництва) переведено на дистанційну роботу. Тобто, такі працівники виконують свої функції у власних помешканнях з використанням власної оргтехніки і каналів інтернету. Вони щоденно відмічаються, доповідають про стан здоров’я і виконують завдання своїх керівників.

Частину персоналу, найбільш важливого для роботи основного обладнання АЕС – а це робочі зміни блочних щитів управління, начальники змін станцій, – переведено в режим роботи у повній ізоляції. Тобто, їх роботу і життя організовано таким чином, що вони тимчасово – на період карантину – працюють, проживають, харчуються,  транспортуються і проходять передзмінний медичний огляд, контактуючи з суворо обмеженою кількістю осіб, перебуваючи у спеціально відокремлених для них приміщеннях.

До цього слід додати, що в нашій Компанії скасовано проведення всіх публічних заходів, у тому числі – за участю іноземних партнерів: семінарів, конференцій, робочих зустрічей, переговорів тощо. Такі заходи можуть проводитись тільки у відео­ та аудіорежимах. Оперативні наради переведено у режим селекторних. Активно впроваджується і використовується також електронний документообіг. В нас заборонені на цей період закордонні відрядження, а перепустки працівників АЕС, які перебувають у відпустках, блокуються. Обмежено й кількість іноземних партнерів і працівників підрядних підприємств і організацій, які можуть відвідувати проммайданчики атомних станцій.

Також скасовано перевезення персоналу в містечка на обідню перерву – щоб зменшити перебування значної кількості людей у транспорті. Для транспортування оперативного персоналу використовуються окремі автобуси. Двері приміщень на АЕС за маршрутами пересування працівників, за можливості, залишаються відкритими, щоб запобігти передачі вірусу через дотик.

Медпрацівники відділів охорони АЕС постійно проводять дистанційну термометрію персоналу, який іде на роботу через контрольно­пропускні пункти. Організовано моніторинг захворюваності працівників гострими респіраторними захворюваннями. Здійснюється посилений санітарно­гігієнічний та дезінфекційний режим усіх автотранспортних засобів, виробничих та офісних приміщень, харчоблоків і КПП.

– А як ваші працівники ставляться до таких обмежень?

– Повсякденна робота на АЕС завжди тісно пов’язана з дотриманням суворих норм ядерної та радіаційної безпеки, бо тільки так може бути забезпечена надійна та безпечна експлуатація атомних станцій. Тому за теперішніх умов наші працівники, і в першу чергу ті, хто виконує функції керування енергоблоками та забезпечує роботу основного обладнання станцій, розуміють, що задля збереження соціально­економічної стабільності в країні і суспільстві сьогодні, як ніколи, потрібна безпечна і надійна робота енергоблоків атомних електростанцій.