ЯК СТАЛІН РОБИВ КРИМ РОСІЙСЬКИМ

Публікації Трибуни Праці

 

18 травня 1944-го – 75 років тому – почалася депортація кримських татар, а потім інших народів Криму. Кремль запланував її ще тоді, коли півострів перебував під німецькою окупацією. Для нас, жителів центральної частини України, ця дата на фоні незаконної анексії Криму в 2014 році путінською РФ – теж дуже важлива. Адже це ще один привід замислитись над незаперечним історичним фактом: перманентною політикою всіх російських правителів – у всі віки! – брутально, з позицій грубої сили, попираючи права людей інших національностей, розширювати рамки своєї імперії.

Міністри закордонних справ України, Естонії, Грузії, Латвії, Литви та Польщі висловили підтримку кримськотатарському народу в його боротьбі за свої права і наголосили на непорушності суверенітету, територіальної цілісності у міжнародно визнаних кордонах і політичної незалежності України. Про це йдеться у спільній заяві глав зовнішньополітичних відомств шести країн до 76-х роковин депортації кримськотатарського народу.

Пропонуємо ознайомитись зі спогадами очевидця й жертви тих кримських подій Мавіле Усманівни Лук’янчук, підготовленими до друку її дочкою М. Артем’євою (вона проживає нині в  нашому районі), а також зі статтею Станіслава  ЦАЛИКА, письменника і краєзнавця, який описує хронологію тих подій.

“З речами – на вихід!..” На це давали від кількох хвилин до півгодини

 

Вранці 18 травня 1944 року силами НКВС розпочалася депортація кримських татар з їхньої  споконвічної Батьківщини. Мабуть, це був найстрашніший день в історії кримли (так називають себе кримські татари). Українці, як ніхто інший, розуміє це, адже в генетичній пам’яті не зникають наслідки ГЕНОЦИДУ.

Про цей страшний злочин радянського тоталітарного режиму  проти нації розповідає фактами Вікіпедія. І від цих даних мурашки йдуть шкірою. Тільки вдумайтесь: “…у віддалені регіони  Радянського Союзу – від північного Передуралля  до республік  Середньої Азії – було депортовано 191044 кримських татар, а за даними самоперепису кримських татар, проведеного Національним рухом кримських татар, – 423 100. В ході виселення і в перші роки після нього загинуло приблизно 46, 2 % кримських татар, тобто, майже кожен другий з народу.”.

Повністю із змістом даної публікації можна ознайомитися в форматі PDF. Передплачуйте таку можливість.

Марина АРТЕМ’ЄВА,

с. Р.Тальська.