Опубліковано проект закону Зеленського про судову реформу

Новини України

Законопроект передбачає приведення положень законодавства у відповідність з рішеннями Конституційного суду.

Законопроект Володимира Зеленського про діяльність Верховного суду і органів суддівського управління приводить положення законодавства у відповідність з рішеннями Конституційного суду. Текст проекту закону опублікований на сайті Ради у вівторок, 23 червня.

“Законопроектом передбачаються зміни до законів України Про судоустрій і статус суддів, Про Вищу раду правосуддя, а також до розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про внесення змін до Закону України Про судоустрій і статус суддів і деяких законів України щодо діяльності органів суддівського управління”, – сказано в пояснювальній записці.

Згідно з правовою позицією КСУ, немає відмінностей між юридичним статусом судді Верховного суду України і судді Верховного суду. Водночас КСУ зазначив, що оскільки судді Верховного суду України – судді вищого органу, закріпленого в Конституції України, враховуючи незмінність їхнього статусу, законодавець повинен передбачити спеціальну процедуру і критерії оцінки цих суддів (Рішення від 18 лютого 2020 року № 2-р/2020).

Проектом пропонується визначити, що судді Верховного суду України зараховуються в штат Верховного Суду в Касаційний суд тієї юрисдикції, відповідної юрисдикції судової палати Верховного суду України, в якій суддя здійснював правосуддя, і підлягають кваліфікаційній оцінці протягом одного року з дня такого зарахування. Особливості порядку і методології кваліфікаційного оцінки такі суддів показників відповідності критеріїв кваліфікаційного оцінки та засобів їхнього встановлення затверджуються Вищою радою правосуддя за поданням Вищої кваліфікаційної комісії суддів.

Законопроектом визначається порядок формування ВККСУ – одного з ключових органів суддівського управління. Новий її склад (16 членів) буде призначений Вищою радою правосуддя за результатами відкритого конкурсу, в якому зможуть взяти участь юристи, які мають відповідний стаж професійної діяльності. Відбір буде здійснюватися конкурсною комісією в складі представників суддівського корпусу та міжнародних експертів.

Пропонується, щоб до складу комісії входили три людини з числа суддів або суддів у відставці, запропоновані Радою суддів, і три людини з числа міжнародних експертів, визначені Вищою радою правосуддя на підставі пропозицій міжнародних та іноземних організацій, що надають Україні міжнародну технічну допомогу або здійснюють свою діяльність в сфері юстиції та/або у сфері судової влади, і/або в сфері запобігання та протидії корупції.

У разі, якщо суб’єкти формування конкурсної комісії у визначений законом термін не запропонують кандидатури до складу цієї комісії, такі кандидатури повинен запропонувати уповноважений Верховної Ради з прав людини. Також встановлюються чіткі терміни внесення пропозицій щодо кандидатур до складу конкурсної комісії, її формування, визначаються вимоги до кандидатів до складу цієї комісії, права і обов’язки її членів.

Крім того, пропонується виключити статтю 28-1 Закону “Про Вищу раду правосуддя” зі створення і діяльності Комісії з питань доброчесності та етики. Ця пропозиція враховує правову позицію КСУ, згідно з якою “орган, установа, утворені при конституційному органі, закон не може наділяти контрольною функцією в цьому конституційному органі” (Рішення від 11 березня 2020 року).

Законопроектом також пропонується виключити із Закону “Про судоустрій і статус суддів” положення про встановлення максимальної кількості суддів Верховного суду. Замість цього пропонується встановити загальне правило для визначення кількості суддів у суді, за яким ця функція покладається на Вищу раду правосуддя за поданням Державної судової адміністрації України. Проектом вилучаються із Закону №193-їхні відповідні положення про порядок проведення відбору суддів в касаційних судів у складі Верховного суду, пов’язаного зі скороченням кількості суддів Верховного суду.

Передбачається також з урахуванням позиції Конституційного суду змінити процедури здійснення дисциплінарного провадження стосовно судді.

З метою забезпечення першочергових заходів щодо реформи органів прокуратури пропонуються відповідні зміни, пов’язані зі зміною назв регіональних прокуратур на обласні прокуратури.

Нагадаємо, в березні КСУ опублікував рішення щодо судової реформи Володимира Зеленського. Суд визнав незаконними відразу кілька її положень, які скорочували склад Верховного суду і створювали комісію з етики для суддівського самоврядування.

Судова реформа: Венеціанська комісія відреагувала на рішення КСУ

Раніше в лютому Конституційний суд визнав незаконною ліквідацію Верховного суду України в 2016 році і новий конкурс. КСУ дійшов висновку, що між юридичним статусом судді Верховного суду України і судді Верховного суду не було відмінностей.

Як відомо, 15 жовтня 2019 року Верховна Рада прийняла в другому читанні і в цілому президентський законопроект, який передбачає значне скорочення кількості суддів Верховного суду і їхній оклад. На початку листопада Зеленський підписав його.

Тоді у Верховному суді заявили, що оскаржать судову реформу Зеленського в Конституційному суді.


Новини від Корреспондент.net в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/korrespondentnet