ЦЕ НАЗИВАЄТЬСЯ: “ПРИЇХАЛИ!..”

Блог редактора

 

А Конституція з її гарантією безплатного  медобслуговування громадян – «по боку?..»

 

Приготуйтеся, шановні читачі, до того, що доведеться дочитати цю статтю до кінця. А вона, бачу, вийде величенька. Хоча хочеться якомога коротше сказати хоч би про основне.  Але його тут – основного – багато: практично все…

У минулому номері нашої газети було опубліковано рішення Іванківської райради, яким її  депутати затвердили Положення про надання платних послуг комунальним неприбутковим підприємством райради «Іванківська ЦРЛ» і тарифи на них. А також – перелік усіх цих послуг з рівнем рентабельності 25% від їх собівартості.

У переважної більшості наших земляків ті тарифи викличуть – від несподіванки й подиву – мінімум шок. Адже абсолютно ніякої інформаційно­роз’яснювальної роботи в цьому напрямі ніхто не проводив зарані й не збирається, очевидно, проводити. Видно, вважають, що й так народ «схаває» чергову порцію урізання прав і свобод громадян. Хоча положення Конституції України про безплатне медичне обслуговування громадян ще ніхто не відміняв!..

Перш ніж перейти до розповіді про ці тарифи, хочеться застерегти: йдучи в  ЦРЛ, приготуйтеся не лише фінансово, запакувавши гаманець купюрами (у кого вони є в потрібній кількості…), а й психологічно. Бо, наприклад, якщо зайдете в кабінет  стоматолога­хірурга «непідготовленим», то  його «психологічна підготовка хворого до хірургічного втручання» коштуватиме вам згідно  з тарифом 50,9 грн (!). А коли  буде потрібне «припинення кровотечі після видалення зуба» – приготуйте додатково 100 грн 20 коп. Після цього можете дозволити йому дещо розказати вам… Тобто, провести «урок гігієни порожнини рота». Це вже порівняно недорого: коштуватиме всього­навсього ще 20 гривень і 40 копійок.

А от коли захочете відновити приламаний зуб світлополімерним матеріалом, наприклад, то тут теж чітко пораховано: це обійдеться вам у 204,9 грн.

Це я так – безплатно! – навів лише деякі стоматологічні розцінки: для відповідного психологічного налаштування читачів до дуже вибіркової інформації, котру викладу далі.  Адже ці тарифи передбачають платні послуги більш як по 600 позиціях. Тобто, практично охоплюють всі види медичної допомоги громадянам без врахування вартості лікарських засобів. Й про все в газеті не розповіси.

Так що, продовжимо? Почнемо просто з  прийому  лікарями. Найдорожчий тут – гінеколог: його послуга коштуватиме 51,7 грн. Дещо дешевше обійдеться вам «сповідь» про свої проблеми під час  візиту до нарколога і психіатра – заплатите кожному 42,8 грн. Невропатолог та інші лікарі полегшать ваш гаманець на 23 грн. Візьме хтось з них вас за руку, щоб порахувати пульс –  приготуйте  «п’ятірку», а поміряють  артеріальний  тиск – ще 12,5 грн.

Загальний аналіз крові обійдеться вам у 43,7 грн (з них 7,4 грн коштує сам забір її). От сечі – дешевше: 36,8 грн лише за її дослідження…

А ось як коштуватимуть відтепер попередні й періодичні медичні огляди представників різних професій. Чомусь хтось придумав, що їх вартість має залежати  від… професії (!). Розбирайтеся в цьому самі, шановні читачі. Бо я без фахових пояснень поки що не розумію: чому, коли людина влаштовується кочегаром, то  попередній медогляд для неї коштуватиме від 178,2 грн до 262,1 грн. А коли тебе беруть десь токарем і вимагають медичну довідку про стан здоров’я, то маєш сплатити в лікарняну касу 269,8 грн. А от коли йдеш у лісову охорону, наприклад, – то 285,2 грн…

Зате коли влаштовуєшся перукарем, манікюрницею чи масажистом, то обов’язковий двічі на рік медогляд тобі коштуватиме у першому півріччі 140,4 грн, а в другому – вже 53,1 грн.

До наступної інформації   приготуватись молодим жінкам!..

Взяття на облік (?) вагітної у тому прейскуранті оцінено в 204 грн 40 коп. А повна вартість лікування та перебування у пологовому відділенні (без вартості медикаментів і харчування) визначена для них сумою в 1003 гривні. Дорого?.. Не дорого? Можете порівняти це з добовим перебуванням у терапевтичному відділенні (120,3 грн), хірургічному (255,7 грн) чи інфекційному (276,8 грн). Завважте: це все – без вартості медикаментів та дечого іншого… Бо одна тільки ін’єкція (укол) – теж без вартості лікарських засобів – офіційно  коштуватиме вам 10,3 грн. А перев’язка рани – 87,7 грн.

А тепер приготуйтесь до «своєї» інформації самовпевнені й  незаконослухняні водії. Обстеження на вміст алкоголю в крові (взяття аналізу і транспортування його в м. Київ – без вартості проведення там самого аналізу) обійдеться вам у 938,2 грн.

І не дай, Боже, комусь передчасно піти на той світ!.. Бо  тариф на патологоанатомічний розтин тіла з дослідженням причин смерті теж згідно з калькуляцією значний: офіційний платіж у касу становитиме 1688,4 грн.

…Оце написав стільки всього – й замислився: а що робити дуже багатьом людям, які більш ніж скромно живуть на свої мізерні пенсії чи зарплати? Що, вибачайте, буде багатьом дешевше: лікуватися, коли  припече хоч би одна якась хвороба, чи махнути на все рукою?..

Основний Закон нашої держави – Конституція України  – ще не змінена  в  частині визначення прав громадян.  Ще вона досі – тепер уже  голослівно й риторично – декларує: «Стаття 49. Кожен має право на охорону здоров’я, медичну допомогу та медичне страхування. Охорона здоров’я забезпечується державним фінансуванням відповідних соціально­економічних, медико­санітарних і оздоровчо­профілактичних програм. Держава створює умови для ефективного і доступного для всіх громадян медичного обслуговування. У державних і комунальних закладах охорони здоров’я медична допомога надається безоплатно; існуюча мережа таких закладів не може бути скорочена. Держава сприяє розвиткові лікувальних закладів усіх форм власності…» (в цитаті виділено мною. – П. С.).

Це називається: «Приїхали!..».

Павло СМОВЖ.