ЯКИЙСЬ ЧИНОВНИК ДАВ ВКАЗІВКУ… або Бережіть чорнобильські посвідчення!..

Блог редактора

 

Ця проблема – не нова. Але загострилася вона ще більше, як «Укрпошта» стала проводити свої реформи, спрямовані на збільшення власних прибутків за рахунок створення багатьох незручностей, і навіть породження нових серйозних проблем, для українців.

Чому почав цю розповідь саме з цього відомства – зрозумієте далі.

…Нещодавно в нашу редакцію прийшла рознервована жінка. «Хочу просити допомоги вашої…», – сказала ще з порога. «Якої?..». Виявляється, дійсно непростої. І нездійсненної з нашого боку. На жаль.

А справа ось у чому. До рук її  маленької внучки, звичайно ж, через… (і як його правильно й делікатніше сказати?) – через легковажність бабусі, чи й батьків дитини, потрапило чорнобильське посвідчення. Й мала «художниця»  так розмалювала цей важливий бабусин документ, що тепер його треба замінювати на новий…

В  управлінні соцзахисту населення  Іванківської РДА жінці повідомили, що для цього треба давати відповідне оголошення в  «Урядовому кур’єрі» або «Авізо» чи обласній газеті. Порадили звернутися в  поштове відділення через дорогу, де  за угодою  «УК» з «Укрпоштою» раніше приймали і надсилали в  редакцію  цього загальнодержавного друкованого видання тексти  повідомлень про втрату саме таких посвідчень, а також оплату за їх опублікування там.

Проте, виявляється, в Іванкові такої послуги вже не надають. Ще з тих пір, як пішло згадуване реформування в системі «Укрпошти» й цех поштового зв’язку перевели з Іванкова в Бородянку. А це сталося ще три роки тому…

Прагнучи хоч якось допомогти не на жарт рознервованій відвідувачці, дзвоню  сусідам  через дорогу – в управління соцзахисту. Намагаюсь пояснити, що раніше у випадку, скажемо так, «втрати товарного вигляду» таких посвідчень їх замінювали без публікації відповідного повідомлення в пресі. Адже це ж не загублений чи вкрадений кимось документ, котрим може скористатися  якась недобросовісна людина… Проте відповідь почув безкомпромісну: така вимога спеціальної регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, створеній при  облдержадміністрації. Тобто, в місцевих газетах повідомлення про визнання таких посвідчень недійсними публікувати не можна.

Вирішив:  спробую розібратись у цьому детальніше. Насамперед знайшов і ознайомився з основним документом, що регламентує й таку процедуру.  Це затверджений постановою КМУ від 11 липня 2018 року № 551 «Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи,  та іншим категоріям громадян».  Але ж там про «Урядовий кур’єр», «Авізо» чи обласні друковані видання мови немає!.. Пункт 12 цього Порядку передбачає (скорочую дещо не таке важливе): «У разі втрати або зіпсування посвідчення (тут і далі виділено мною. Увага: це якраз та нова умова, що ускладнює тепер життя тим, хто неналежно ставиться до зберігання важливого документа – П. С.) замість нього видається повторне посвідчення на підставі раніше поданих документів.., особистої заяви (із зазначенням номера та дати видачі посвідчення, поясненням обставин втрати або зіпсування) та опублікованого в пресі повідомлення про визнання посвідчення недійсним». Все, крапка. Ніяких конкретних друкованих ЗМІ, в яких належить публікувати такі повідомлення, в урядовому регламентуючому документі не вказується!

Дуже хотілось почути пояснення когось з відповідальних за це працівників КОДА (тобто, згадуваної комісії ), але це, виявляється, не так-то просто!.. Понад десяток разів у різні дні два тижні підряд дзвонив за номером телефону, наданим мені в нашому управлінні соцзахисту населення, – безрезультатно: весь час пікає «зайнято». Інших номерів мені не дали. З практики знаю: у деяких «крутих» установах спеціально обмежують себе в телефонному спілкуванні з громадянами. Які, буцімто, відволікають чиновників від постійно якоїсь дуже важливої роботи…

Але й направляти в цю комісію  відповідний запит  редакції –  теж, очевидно,  даремно, коли така ситуація.  Не так давно я вже звертався з офіційним  листом безпосередньо до нинішнього очільника облдержадміністрації  В. Володіна – то навіть відповіді не отримав чи хоч би якогось телефонного дзвінка, як це робилося раніше. І це, мабуть, закономірно: часи інші настали, на жаль. Коли на обґрунтовані публікації чи запити на інформацію від ЗМІ чиновники вже різних рівнів тупо не реагують.

А от придумувати щось таке, аби мати й собі якусь користь, лобіюючи чиїсь близькі до себе інтереси, – це будь-ласка!..

В Іванківському районі проживає найбільша в області кількість ліквідаторів і потерпілих від Чорнобильської катастрофи людей. Життя є життя: всяке трапляється і з їхніми посвідченнями. То чому б не наблизити згадувану послугу до  місцевого населення? Тим більше, що «Трибуна праці» вже кілька років має статус друкованого ЗМІ регіональної (м. Київ та Київська область)  сфери розповсюдження. Це зафіксовано у Свідоцтві про державну реєстрацію нашого видання. Хай в інших районах, де газети мають статус друкованих видань  місцевої (тобто, районної ) сфери розповсюдження, можна знайти пояснення, чому вони не повинні публікувати згадувані вище повідомлення. А нашу ж передплачують і в інших районах та самій столиці.

Проте що кому сьогодні докажеш?.. Якийсь високопосадовець дав вказівку публікувати  їх лише в «Урядовому кур’єрі» чи «Авізо» – от менша чиновницька рать і виконує таку вимогу. Хіба довго  й складно направити  відповідну рекомендацію-дозвіл на місця? Не довго. Й не складно.  Але інтереси людей сьогодні в нашій державі – не на першому плані, на жаль. Тому ніхто  сьогодні будь-яким самоуправством, одягнутим у шати «практичної доцільності», не цікавиться,  не контролює й не вимагає від чиновників чинити так, аби людям  їхні послуги були зручнішими, тобто, діставалися легше й доступніше.

…Треба буде розшукати ту жінку й поцікавитись, чи їздила вона в Київ, як шукала і чи знайшла редакцію «УК», у скільки  обійшлася бабусі «художня творчість» внучки і власна безпечність при зберіганні документів…

А вам, шановні читачі й  земляки, на основі цієї історії хочеться порадити: належним чином бережіть всі свої документи, особливо – чорнобильські посвідчення. Бо бюрократична машина – безжалісна: перемелює і грошовитих, і безсрібників… Хіба вам треба зайві клопоти й фінансові витрати?..

    Павло СМОВЖ.