ВЛАДА: УСЕ В СВОЇХ РУКАХ… або Фінансові апетити бувають різними

Блог редактора

 

… Дехто може прямо поставити запитання або ж мовчки подумати: навіщо потрібні такого роду публікації в газеті?

Скажу: вважаю  подібну   інформацію теж потрібною і корисною багатьом людям. Насамперед тому, що вони хочуть  знати й таке. Особливо те,  що стосується представників влади чи місцевого самоврядування. І найнижчого та середнього  рівнів, і там, «нагорі»… Особливо – перед місцевими виборами, коли дехто з фігурантів цієї публікації  балотується  у депутати чи на голову Іванківської селищної тергромади й виборцям треба більше знати про кожного кандидата. Бо вже, мабуть, немає сьогодні байдужих до всього, що діється в нашому суспільстві. Й усе більше громадян  хочуть впливати на процеси формування влади в Україні.

А від неї, влади, дуже багато залежить наше з вами життя – простого народу, як казав один з попередніх наших президентів, – «маленьких українців». Тому гласність у всьому має бути правилом нашого сьогодення. А забезпечувати її, цю гласність, мають і  журналісти, тобто, засоби масової інформації. Які в усьому світі виконують насамперед саме  таку роль.

Приводом для написання цієї статті стало  неоднозначне ставлення багатьох наших земляків – і не тільки земляків (бо інформація пішла в соцмережі…) – до серії публікацій «Трибуни праці», у котрих розкривається зміст декларацій про доходи  керівників Іванківського району, депутатів районної та селищної  рад. Тому  й доводиться, забезпечуючи гласність, повернутися до цієї теми  й навести деякі додаткові факти. Але тільки про зарплату окремих людей, уповноважених на виконання функцій держави.

Не читаючи регулярно або й зовсім районну газету, але побачивши в “Фейсбуку” негативну реакцію користувачів на зарплату однієї з уже колишніх керівників району (Т. Свириденко), дехто з її прибічників поспішив звинуватити мене як редактора у вибірковому підході до обнародування такої інформації. Зауважуючи, що треба давати таку інформацію про всіх керівників чи депутатів, а не лише про одну якусь людину…

А один з депутатів райради взагалі чомусь дозволив собі називати такі відомості, відкриті для всіх в інтернеті, «брудом», який, буцімто, виливає редактор на «білих і пухнастих» людей з названої вище категорії. Та нехай це буде на його совісті.

Нагадаю: в нашій газеті під заголовком «Всі однаково жити не можуть…» та рубрикою «Е-декларування: доходи керівників і депутатів» з кінця червня ц.р. систематично,  з номера в номер, публікуються дані, взяті з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених  на виконання функцій держави та місцевого самоврядування. Ми розповіли вже про задекларовані доходи та майно  голови  РДА та  голови райради і районних депутатів, нині наближаємося до завершення оприлюднення декларацій депутатів Іванківської селищної ради.

Підхід до всіх однаковий: без коментарів наводимо дані, котрі декларанти вписували власноруч. Сумніватися, чи всі свої доходи вносять вони в  ці документи, тобто, чи повну й правдиву надають інформацію, –  цю можливість ми надаємо самим читачам газети.

Та повернемось до причини цього блогу. Тобто, до теми активного обговорення в ФБ виплат, котрі отримували  попередні керівники Іванківської РДА.

Одних людей обурюють значні нарахування чиновникам за основним місцем їх роботи на фоні мінімальних зарплат і пенсій переважної більшості населення. Інші впевнені, що це Кабмін, тобто, держава, встановила великі оклади за велику роботу, котру проводять керівники районів (у даному випадку). А як насправді?

Аби читачі «Трибуни праці» володіли й такою інформацією, довелося звернутися  в  райдержадміністрацію із запитом щодо надання редакції даних про нараховану зарплату (в розрізі всіх виплат) її керівникам (головам та їх заступникам) за період 2018-2020 років. Й, відповідно до вимог ЗУ «Про доступ до публічної інформації», невдовзі отримав такі дані у формі таблиць. Там наводиться вичерпна інформація стосовно кількості відпрацьованих щомісячно кожною посадовою особою днів, окладів, надбавок за вислугу років, ранг, роботу з таємними документами та за високу інтенсивність праці, а також інших виплат (таких, як допомога на оздоровлення, відпускні або компенсації за невикористану відпустку, премії тощо).

І ось яку картину в цьому плані маємо.

Почну з сьогодні працюючого голови РДА С.В. Яценка. На цю посаду, як відомо, він заступив у лютому нинішнього року. Оклад керівника становить нині 15520 грн. Крім цього, він отримує – з кількох можливих – лише дві передбачені законодавством надбавки: за вислугу років та за роботу з таємними документами (10 відсотків від окладу). Загалом за весь період роботи на цій посаді, а це – лютий-серпень 2020 р., йому нараховано було 126177,6 грн. Тобто, в середньому за місяць виходить 18025 грн.

Першим заступником голови РДА М.В. Безчастна працює  з травня ц.р. Місячний посадовий оклад для цієї посади – 13580 грн. Надбавка в неї лише одна – за вислугу років (1629,6 грн/міс.). Ні за інтенсивність роботи, ні премій, як і голова РДА, вона не отримує.

Звідки ж бралися доволі значні виплати попереднім керівникам райдержадміністрації? Дивимось надані для редакції документи.

Дані про нарахування виплат голові РДА М.Е. Лісогору в 2018 р. свідчать, що його посадовий оклад становив 9243,34 грн у січні й збільшився до 10080 грн у грудні. Крім згаданих вище двох надбавок, керівник отримував щомісячно також надбавки за високу інтенсивність своєї праці в розмірі 100 відсотків нарахованого йому посадового окладу (в різні місяці – різні суми: в залежності від кількості відпрацьованих днів, тому за червень-грудень 2018 р. загалом ці надбавки склали 64890 грн). Щомісячних премій він не отримував.

А от першому заступнику, а згодом – в.о. голови РДА Т.Д. Свириденко, крім 100-відсоткових щомісяця надбавок за високу інтенсивність її праці (2018 р. – загалом 57752,54 грн, 2019 р. – 110088,14 грн), регулярно нараховувались у 2018 р. ще й щомісячні премії (вона отримала їх в розмірі 64107,14 грн).  Отож загальна сума нараховуваної їй зарплати і виходила значно більшою за посадовий оклад: у 2018 р. – 282356,89 грн, а в  2019 р. – 437514,33 грн. Помітно завищили суму  дві виплати минулого року: в.о. голови РДА було нараховано 27036,52 грн у червні та 27109,11 грн у грудні по графі «Матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань» – загалом 54145,63 грн. Та ще 73733,86 грн вона отримала в грудні як компенсацію за невикористану відпустку.

Взагалі, 2018-2019 роки були щедрими на премії для декого з керівного складу Іванківської  РДА (рядові працівники отримували значно менше). Заступник  голови О.В. Жданов (крім деяких надбавок, що називалися вище) отримав загалом у 2018 р. 30057,89 грн премії. А всього йому  в тому році було нараховано оплати праці в сумі 312764,16 грн.

Інший заступник – О.П. Мурга – в 2019 р. отримала премій на суму 23422,34 грн.  Нарахована ж їй зарплата складала загалом 284778,59 грн. До речі, цікава деталь: за перші 14 днів роботи на посаді заступника голови РДА в грудні 2018 р. О.П. Мурзі було чомусь нараховано й виплачено 10000 гривень премії при посадовому окладі 7350,00 грн.

Та досить вже, мабуть, «арифметики» – будемо підсумовувати.

Не знаю, як у кого, а в мене один з висновків  такий: тарифні сітки, нормативні урядові  та інші регламентуючі оплату праці держслужбовців документи – то, очевидно, для багатьох керівників лише «рекомендації». Котрих – при небажанні – можна й не дотримуватись, коли дуже хочеться мати більше грошей… Саме тому й бачимо таке розшарування в суспільстві: одні отримують щомісячну зарплату мільйонами гривень (немало прізвищ – давно на слуху), а інші – рахують копійки при купівлі хліба в магазині, образно кажучи. Бо совість в сьогоднішніх наших реаліях  ще більше переходить у категорію абстрактних понять…

Павло СМОВЖ.