Власникам паїв – справедливу ціну оренди

Публікації Трибуни Праці

 

Не секрет, що більшість дрібних власників землі сільськогосподарського призначення незадоволені своїми стосунками з орендарями. Часто вони отримують плату за свою землю за суттєво заниженими ставками. До того ж, ці ставки закріплюються в договорах на довгі роки. В результаті складається ситуація, коли заробляє на землі орендар, а власник отримує за неї символічну плату.

Підтверджують існування цієї проблеми і понад три тисячі звернень громадян з питань оренди землі, що надійшли на урядову «гарячу лінію» з початку нинішнього року.

Чому так трапляється? Причина, перш за все, в залежності окремих громадян від великих орендарів. Адже часто здати пай в оренду комусь іншому, крім великого агрохолдингу, просто неможливо фізично.

Ще одна причина низьких ставок – юридична необізнаність людей, які не завжди орієнтуються в тонкощах, що прописані спритними корпоративними юристами в угодах.

Тому й можна побачити ситуацію, коли навіть у межах одного району ціна оренди відрізняється дуже суттєво, інколи – у рази.

Щоб виправити цю несправедливість, народним депутатом від фракції «Слуга Народу» Олександром Дубінським був поданий законопроєкт 4046 «Про внесення змін до статті 93 Земельного кодексу України та Закону України «Про оренду землі» (щодо посилення захисту інтересів власників земельних ділянок, земельних паїв сільськогосподарського призначення).

Цей документ передбачає встановлення мінімальної ставки оренди для землі сільськогосподарського призначення на рівні не нижче 7% від її нормативної оціночної вартості. На сьогодні по Україні вона коливається від 21,4 до 33,6 тис. грн за гектар ріллі, залежно від регіону. Відповідно, менша сума тепер взагалі не зможе бути прописана в угоді про оренду. Також у законопроєкті пропонується скасувати вимогу про мінімальний термін оренди такої землі на рівні семи років. Терміни дії угоди мають бути результатом домовленості між орендарем та орендодавцем. Якщо людина хоче здати свою землю в оренду на кілька років, а потім пошукати кращого орендаря, вона повинна мати на це право.

Законопроєкт був поданий народним депутатом Олександром Дубінським на розгляд Верховної Ради з проханням невідкладно розглянути його з огляду на соціальну значущість питань, які він покликаний врегулювати.

Іван КОЛОДІЙ.