ПІДСУМКИ ВИБОРІВ НА ІВАНКІВЩИНІ: ТРЕБА ПОЧЕКАТИ…

Блог редактора

 

Центральна виборча комісія обіцяє опублікувати встановлені на місцях результати  виборів 25 жовтня на своєму сайті відразу, як тільки… отримає їх сама. Центрвиборчком пояснює, що це обумовлено іншою організацією місцевих виборів, ніж виборів президентських або парламентських, котрі проводить безпосередньо ЦВК. Адже місцеві вибори організовують відповідні територіальні виборчі комісії. Саме ТВК  і встановлюють підсумки та результати голосування. Тільки потім остаточні результати вони передають у ЦВК.

Я поцікавився, коли  можуть бути опубліковані в «Трибуні праці» підсумки виборів голови  та депутатів Іванківської селищної, а також Вишгородської районної та Київської обласної рад. Голова Іванківської  селищної територіальної виборчої комісії Наталія Валерко розповіла, що протоколи  із дільничних виборчих комісій надходили до них повільно  й не від усіх  одразу, а тому швидко упоратись із зведенням розрізнених даних воєдино не вдасться: робота – відповідальна, не допускає поспіху. Почали підрахунок голосів з кандидатів у депутати облради. Потім порахують у Вишгородську районну. І насамкінець візьмуться за протоколи голосування за кандидатів на голову й депутатів Іванківської селищної ради (ОТГ). Тому,  говорить,  результати виборів у рамках  ще існуючого Іванківського  району будуть остаточно підраховані  ближче до 3 листопада (можливо навіть включно). Це – крайній термін, визначений Виборчим кодексом України: результати голосування мають встановлюватися не пізніше, як на 12-й день.

Отож, як бачимо, офіційні дані  СТВК про результати виборів можуть бути передані нам   для опублікування  навіть 6 листопада. Коли так станеться, то у випуск, що виходить саме цього числа, вони не зможуть потрапити: газета в друк передається днем раніше. І тут виникає  проблема, адже  обов’язкове їх оприлюднення  у відповідних місцевих друкованих ЗМІ передбачено законом не пізніше, як на п’ятий день після їх встановлення. Тобто, до 11 листопада. А «Трибуна праці» в такому разі зможе опублікувати підсумки голосування лише 13-го… Тому сподіваємось, що нам передадуть інформацію в номер на 6 листопада.

У соціальній мережі “Фейсбук”  вже  з понеділка 26-го жовтня «гуляє» і активно коментується багатьма користувачами місцевих  груп інформація, що відображає, очевидно, результати паралельного (партійного) підрахунку голосів. Але ми не можемо посилатися на неофіційні дані та довільні чиїсь припущення.

Тож будемо чекати інформацію  СТВК: і щодо явки виборців, і щодо імен обраних депутатами та на посаду голови ОТГ.

А поки що нагадаю кілька   цифр, багатьом уже, мабуть, відомих. Явка на вибори до місцевих рад, що пройшли  25 жовтня, цього року надзвичайно низька – на рівні 36,88%. (На Київщині цей показник майже такий самий – 36,66 %. Яка в нашому  районі – повідомити не можу: в СТВК не поки що таких даних. Не порахували ще.).

Згідно з проведеним опитуванням, соціологи групи «Рейтинг» назвали основні причини масової неявки українців на виборчі дільниці. Якщо їм вірити, то  20% виборців не прийшли  за станом здоров’я, 19% – не могли проголосувати через проблеми з реєстрацією місця проживання, 15% – «були зайняті»…, 14% – не знали, за кого голосувати. 12% опитаних заявили, що вибори були їм нецікаві, а 10% – відмовилися від голосування через страх пандемії.

Проте є ще одна причина: зневіра людей у сьогоднішній  владі – державній та на місцях, а також  сумніви у справедливих результатах виборів. Саме тому 63% громадян, які не прийшли на виборчі дільниці, відповіли соціологам, що відчувають розчарування щодо ситуації в країні, тоді як 32% навпаки – ще плекають якусь надію на краще… Але це тема окремої розмови.

А ось про паралельне опитування виборців, придумане незадовго до місцевих виборів командою президента В. Зеленського, не знаю, що й казати: фактично, воно провалилося в тих масштабах, які бачилися його організаторам.  О. Корнієнко, голова партії «Слуга Народу», заявив, що “це не було референдумом і не було соцдослідженням, тому що ніякої вибірки не було. Це було загальнонаціональне опитування у схожому на екзит-пол форматі”…

За його даними, на п’ять запитань президента відповіли близько 5 мільйонів громадян – тобто, майже половина  тих, хто прийшов на дільниці проголосувати на місцевих виборах. У партії «Слуга Народу» заявляють, що планують поступово імплементувати в законодавство результати цього опитування. І хочуть розпочати зі скорочення кількості народних депутатів – до 300.

Павло СМОВЖ.