Антикризовий план Тимошенко як шлях вирішення тарифної кризи

Публікації Трибуни Праці

 

 

Чинній владі варто було б вже переконатися: магія простих рішень на загальнодержавному рівні не спрацьовує. Намагаючись виправити одну помилку, уряд створює п’ять додаткових нових…

Нездатність прогнозувати наслідки власних рішень, прикриття своїх корисливих мотивів, відверті маніпуляції спричинили хвилю масових протестів по всій Україні. Українцям обридло кожної зими отримувати звістки про «чергове вимушене підвищення тарифів». На тлі урізання субсидій, гнітючих наслідків ковіду й вибіркового локдауну (вбивчого для малого підприємництва, але помірного для відпочивальників на зимових курортах…) новина про підвищення тарифів на тепло, електроенергію, газ і його доставку стала останньою краплею. Українцям увірвався терпець – люди знову вийшли на вулицю захищати свої права.

Влада відчула, що люди не пробачать тарифних знущань, яких вже натерпілися від попереднього очільника держави. Розуміючи, що виправляти власні недолугі рішення потрібно невідкладно, уряд «переможно» прозвітував про зниження ціни на газ до 6 гривень 99 копійок за кубометр. Урядовці без жодних розрахунків складової цієї ціни таким чином спробували «заспокоїти» невдоволених громадян.

Щоправда, провідні фахівці в сфері енергетики вже висловили свої застереження, що таке рішення не є комплексним і невідомо, як воно відобразиться в подальшому на споживачах. Вкотре українці переконалися у непрофесійності уряду і владної команди. Тож політичний експерт Дмитро Корнійчук у цій ситуації радить Зеленському визначитися: «Або він підтримує тих політиків і чиновників, які остаточно знищать країну, але відповідальність за їхні непрофесійні дії в очах людей все одно нестиме президент. Або пора нарешті почати співпрацювати з професійними антикризовими менеджерами».

Безумовно, в Україні чемпіоном з вирішення кризових ситуацій можна вважати двічі прем’єра Юлію Тимошенко. Пригадати хоча б, як очолюваний нею уряд впорався з викликами 2009 року – тоді спалах епідемії свинячого грипу супроводжувала потужна всесвітня економічна криза. Але Тимошенко не допустила підвищення тарифів, котрі, до речі, якщо порівняти з цифрами у сьогоднішніх платіжках, були вдесятеро нижчими. Щоб врятувати економіку й захистити людей від наслідків кризи, лідерка «Батьківщини» впровадила комплексну антикризову програму, яка спрацювала і полегшила відродження країни.

Розуміючи, до яких наслідків може призвести бездіяльність у ситуації з підвищенням цін на комуналку, Юлія Тимошенко і сьогодні першою стала на захист українців: вона публічно обґрунтувала недопустимість цинічного тарифного здирництва і закликала владу якнайшвидше виправляти ситуацію. «Не знаєте як, спитайте у тих, хто вміє, не вмієте – йдіть та поступайтеся місцем тим, хто впорається», – безапеляційно написала на своїй Фейсбук-сторінці Тимошенко. Однак це не була голослівна «критика заради критики». Досвідчена команда професіоналів «Батьківщини» знову розробила план виходу з кризи, враховуючи виклики 2021 року.

План дій від Тимошенко зрозумілий і виглядає досить справедливим: людям треба дати дешевий газ, а спекулянтів, які заробляють непомірні статки на кожній українській родині, – притягти до відповідальності. За словами лідерки «Батьківщини», на потреби населення потрібно направити газ із підземних сховищ, де сьогодні його рекордні запаси за весь час незалежності, за ціною літньої закупки. Його вартість не перевищуватиме 4-х гривень за кубометр. А також направити  газ українського видобутку, який з урахуванням рентабельності, коштуватиме українцям не більше 2-х гривень. Таким чином, колишній прем’єр дає обґрунтований варіант, як знизити ціну на газ для населення втричі.

До того ж, Тимошенко вважає за потрібне адекватно відреагувати на результати державного аудиту, який викрив незаконне виведення «Нафтогазом» 225 мільярдів гривень за межі України. Тож стає зрозумілим, куди йдуть прибутки від необґрунтовано завищених тарифів, переконана Тимошенко.

Це і є приклад комплексного, всеосяжного підходу до вирішення проблеми. Державницька позиція – це коли інтереси громадян і держави вищі за забаганки лобістів і міжнародних спекулянтів.

Вищезгаданий політексперт Корнійчук також високо оцінює виважений професійний підхід Тимошенко і вважає, що її прем’єрство могло б стати ефективною альтернативою безпорадній владі. Адже, говорить він, «це питання порятунку економіки та виживання простих людей, питання збереження країни та її незалежності, а також запобіжник від соціальних бунтів».

Василь БЕРЕГОВИЙ.