ІВАНКІВСЬКІ ДЕПУТАТИ, НЕ РОЗІБРАВШИСЬ У СИТУАЦІЇ, ПОГЛИБИЛИ ПРОБЛЕМУ…

Блог редактора

 

Колись наші діди-прадіди жорстко й непримиренно, нерідко – й  з кровопролиттям, воювали   «за межі» між  земельними ділянками, не бажаючи віддавати сусідові навіть кілька сантиметрів свого городу чи поля. Або навпаки: прагнучи приорати собі зайвої земельки… А все тому, що добре розуміли ціну своєї годувальниці.

Сьогодні земельні суперечки в побуті – рідкість. Бо молодь не дуже поспішає працювати на  своїх присадибних чи польових ділянках, а багатьом старим людям це вже не під силу. Отож і «гуляє» по селах, заростаючи бур’янами, немало раніше ретельно оброблюваних городів.

Проте війни за родючі землі нерідко розгортаються нині між великими й малими сільгосппідприємствами, що обробляють їх. А це, буває, й тисячі гектарів угідь.  І тоді час від часу зустрічаються повідомлення в ЗМІ  про те, що в хід ідуть різні методи боротьби, включаючи навіть рейдерське їх захоплення або  незаконне привласнення кимось врожаю, вирощеного іншими руками…

Подібна ситуація, схоже, може виникнути нинішнього року й у нас на Іванківщині. (Вже мали подібні приклади в минулі роки). Цього разу ситуацію напружили…депутати Іванківської селищної ради, які прийняли на  недавній сесії, що відбулася 9 березня, протизаконне, як стверджують правники, рішення, взявши на себе непритаманну органам місцевого самоврядування функцію правосуддя. Цим своїм рішенням вони – без належного вивчення реального стану речей та об’єктивного (тобто, не займаючи нічиєї сторони) підходу до непростого питання – відверто порушили діюче в Україні законодавство.

Суть проблеми: на одні й ті ж землі дивним чином (!..) виявилось два орендарі. Й кожен почав доводити своє на них право. А події  розвивались так.

26 лютого ц.р. до Іванківської селищної ради звернувся  представник ТОВ «Лідер Земпром Агро» Олександр Леляк. У своїй заяві це Товариство просило депутатів припинити право оренди іншим Товариством – «КОРОНА-СЕРВІС 1» – аж 124-х земельних ділянок загальною площею 401,5 га на території колишньої Макарівської сільради. Обгрунтовувалось це  тим,  що «Лідер Земпром Агро»  теж орендує їх – на підставі договору оренди від 28.07. 2017 р., укладеного ним з Іванківською РДА. А також  тим, що колишня Макарівська сільська рада своїм рішенням від 22. 10. 2020 року № 516 припинила (?!.) право користування Товариством  «КОРОНА-СЕРВІС 1» на умовах оренди земельними ділянками для ведення товарного с/г виробництва загальною площею 171,4 га.

Це питання, як стало очевидно, «порішали» з керівниками та депутатами Іванківської селищної ради ще до сесії. Отож заздалегідь підготовлений проєкт рішення сесії й носив назву «Про припинення права користування земельною ділянкою ТОВ «КОРОНА-СЕРВІС 1». Саме тому, не зважаючи на  пояснення  ситуації представниками цього Товариства, а також  застереження  юриста, депутата Вишгородської райради Андрія Апарова (він спеціально  прибув на цю сесію, аби попередити колег, що вони можуть прямо й неприховано порушити законодавство), наші депутати не захотіли дослухатись до серйозних аргументів. А тому на диво дружно  проголосували за те, щоб згаданий вище проєкт став офіційним документом: 20 – “за”, 4 – утримались, 1 – “проти” (С.В. Губер).

Отож другий пункт прийнятого рішення став вердиктом для ТОВ «КОРОНА-СЕРВІС 1» (цитата): «2. Вищевказані земельні ділянки с/г призначення (тобто, згадувані вище 171,4 га, що мають 52 кадастрові номери – П.С.) передати в оренду належному користувачу шляхом укладення додаткової угоди з ТОВ «Лідер Земпром Агро»…яке орендує дані земельні ділянки відповідно до договору оренди від 28.07.2017 за №10, укладеного з Іванківською районною державною адміністрацією».

Так в чому ж ще полягає проблема?

Ось що розповідає про це Андрій Миколайович, до конкретних пропозицій і застережень якого іванківські  депутати не дослухалися:

– Суть конфлікту така: два суб’єкти господарювання претендують на право орендувати одні й ті самі землі.

При цьому один з них – «Лідер Земпром Агро»  – має недооформлене право оренди з 2017 року, оскільки це його право не зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

А інший суб’єкт – ТОВ «КОРОНА-СЕРВІС 1» – у 2020 році на підставі рішення, що було чомусь (?!.) прийняте на  сесії Макарівської сільради, став орендарем тієї ж землі й зареєстрував своє на це право у згаданому держреєстрі.

Правове значення державної реєстрації полягає в тому, що правочин (договір), який підлягає державній реєстрації, є вчиненим (укладеним) з моменту її проведення. Аналогічного висновку дійшла Велика Палата Верховного Суду у постанові від 15 січня 2020 року у справі № 322/1178/17 (провадження 14-338цс19, ЄДРСРУ № 87857824).

Отже, як наслідок, за відсутності державної реєстрації правочин (договір) про оренду землі ТОВ «Лідер Земпром Агро», укладений з Іванківською РДА ще понад три роки тому,    вважається невчиненим (неукладеним).

Один з виступаючих на цій сесії депутатів заявив, що голосуватиме за дане питання «по совісті». Але як правильно вчиняти депутатам: голосувати «по совісті» чи  «по закону»? Ось основне, що лягло непосильним тягарем на  плечі 20 депутатів Іванківської ОТГ при розгляді цього питання. І, як ми побачили, більшість з них проголосували «по совісті» (що називається ще «по поняттях»…). Цим самим було засвідчено, що  закон для них  – це щось абстрактне… Стаття 19 Конституції України, ст. 23 Господарського кодексу України, п. 5 Рішення Конституційного Суду України номер 7-рп від 16 квітня 2009 року, ст. 24, 25, 31, 32 Закону України “Про оренду землі” – все це, на жаль,  виявилось для більшості депутатів Іванківської селищної ради «пустим звуком», папірцями,  не вартими уваги.

Хоча, як не дивно для декого почути,  відповідальності за  порушення законодавства для  депутатів при голосуванні за протиправні рішення в Україні немає.

Але “закон бумерангу” ніхто ще не відміняв… Й до кожного з цих 20 депутатів, які поставили Закон нижче власної “совісті”, цей бумеранг колись повернеться – коли  у їхньому житті виникнуть якісь серйозні проблеми й доведеться  звертатися за захистом саме до закону…

Я не є захисником жодної з двох юридичних осіб-учасників даного  земельного конфлікту. Але дуже давно  переконаний: переступати через закон будь-якому громадянину України є не «по совісті»… Дуже сподіваюсь, що останню крапку в цьому питанні поставить чесний та справедливий суд.  Функції якого 9 березня 2021 року чомусь перебрали на себе  депутати Іванківської ОТГ…

Павло СМОВЖ.