За останні роки Київщина за темпами вирубки лісів обігнала Карпати…

Блог редактора

 

 

Нещодавно у  вайбер-спільноті «Моя Київщина» була поширена ось така інформація: «Згідно з додатком Global Forest Watch, через який можна відстежити темпи та територію «облисіння» регіонів України, очолює  антирейтинг Іванківщина (між 2001-м  і 2019 роками зникло 26,3 тис. га лісів),  Вишгородщина (15,7 тис. га), Бородянщина (10,6 тис. га), колишній Поліський район (10,4 тис. га) та Макарівщина (6,47 тис. га). Більше того: перші три регіони спричинили 57% усіх втрат деревного покриву на Київщині в цей період».    

Погодиться кожен: це – вражаючі цифри! І як вони «формуються», ми постійно бачимо вочевидь навколо себе. Хоча причин цьому – немало, й однозначно говорити лише про злочинну діяльність лісівників, очевидно, не можна: є й інші фактори, що зумовлюють таку ситуацію. Це – коли бути  справді об’єктивним.

Днями в місцевих групах Фейсбуку спалахнуло жваве  обговорення інформації, в тому числі й відео, що виклав у соцмережу один  підприємець. Багатьох людей обурило  суцільне вирізання кількох ділянок цілком здорового на вигляд лісового масиву, котре здійснили працівники ДП «СЛП «Київагроліс» на західній околиці Іванкова. Отримавши відповідну заяву,   цим змушена була зацікавитись поліція. Вона розпочала перевірку законності отримання лісорубного квитка та підготовки матеріалів відведення дерев у вирубку і відкрила за даним фактом кримінальне провадження. Про результат перевірки, як повідомила в ФБ прес-офіцер Вишгородського районного управління поліції Тетяна Обушевська, буде повідомлено громадськість.

Лісовий масив  у районі колишнього льонозаводу – це квартал №7 Шпилівського агролісництва. На проведення в ньому таких робіт агролісівці, звичайно ж, пред’явили поліцейським лісорубний квиток. Як свідчить його зміст, виданий він вищеназваному агролісництву  2 березня 2021 р. згідно з пропозицією Київського облуправління лісового і мисливського господарства (КОУЛМГ) від 1 березня ц.р. на підставі Акту санітарного лісопатологічного обстеження послаблених насаджень від 17.02.2021 р. Передбачена цим документом система роботи – рубки формування і оздоровлення лісів, тобто, санітарні. А от спосіб рубки – суцільно санітарний.

Привертає увагу  зазначений  в цьому квитку і спосіб обліку виконуваної роботи – «за площею», а не за кубатурою вирізаної деревини. Й це має означати, що на визначених ділянках майже усі дерева  були вражені якимись шкідниками чи хворобами лісу.

Про таке можуть свідчити й цифри, що містяться в цьому дозволі. З площі 0,4 га зрілого лісу там мало вийти лише 9 куб. метрів ділової деревини, а 74 – дров’яної. Та ще два кубометри ліквіду з крони і 10 кубометрів – хворосту і сучків.

Правда, навіть побіжний погляд на трелі колод  (див. фото, яке я зробив там у той день) дає підстави зробити висновок, що ділової деревини було нарізано значно більше – справді «живої», аж ніяк не схожої на хвору й сухостійну. Але може виявитись, що це й не так… Як саме – покаже експертиза, яку  проводять працівники поліції в рамках відкритого провадження.  Хоча, знаючи обізнаність та настрої більшості наших людей, викликані практично неконтрольованою діяльністю агролісівників на території Іванківського району в останні десятиріччя, упевнений: мало хто повірить результатам  експертизи, якщо її проведуть і скажуть, що «все в порядку»…

Ну і щоб бути до кінця  вичерпним,  назву  ще кілька цифр, що фігурують у тому лісорубному квитку. При нормативній вартості передбаченої там ділової деревини 1921 грн,  плюс 558  грн – дров’яної (та ще 6 грн – ліквіду з крон) загальна цифра коштів виходить в розмірі 2485 гривень. Це – сума податку  так званої попенної плати (за кожен пеньок),  котрий належить сплатити агролісівцям у державу за вирізані дерева – з урахуванням індексації (знижки).

Оце поки все, що можна сказати з приводу  даного факту.

Зате з’явився інший – сенсаційний: у мережі “Фейсбук” буквально через кілька днів було опубліковано фотокопію скарги (правда, без підписів працівників «Київоблагролісу») на діяльність  керівництва цього лісогосподарського підприємства, зокрема – т.в.о. директора. Зважаючи на  резонанс питання,  редакція вирішила опублікувати її текст повністю. Робіть власні висновки, шановні читачі. А я свій роблю такий: за наступні 18 років при подібних темпах і підходах до «оздоровлення» лісових масивів їх взагалі на Іванківщині не залишиться, очевидно…

Павло СМОВЖ.

Фотокопія скарги агролісівців