Хочуть звільнити держоргани від обов’язку виконувати рішення судів щодо соціальних виплат

Блог редактора

 

 

Нещодавно в ЗМІ, зокрема, на сайті “Ми – чорнобильці” (30.03.2021 р.), поширено інформацію про те, що  «Слуги Народу» пропонують звільнити держоргани та органи місцевого самоврядування від необхідності виконувати в строк судові рішення, якщо в бюджеті немає грошей на їх виконання.

Такі новели передбачені законопроєктом 5310, зареєстрованим у ВРУ 29 березня. Законопроєкт називається «Про внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства України щодо відновлення принципу справедливості при здійсненні судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах». Подали його глава «соціального» Комітету Верховної Ради Г. Третьякова, а також нардепи М. Бужанський,  А. Поляков та інші.

Чим це пояснюють? Україна винна своїм громадянам 5 мільярдів грн за невиконаними рішеннями судів, виконання яких гарантовано державою. Це офіційні дані Державного казначейства України станом на 5 березня 2021 року. Йдеться про судові рішення, що стосуються соціальних виплат на користь інвалідів, пенсіонерів та ін. Саме через невиконання рішень судів у таких справах Україна постійно виявляється в списку лідерів за зверненням громадян до Європейського суду з прав людини.

Існує також  ідея переглянути гарантовані державою соціальні виплати. Причина проста – на всіх бюджетних грошей не вистачає. Бо є куди більш важливі речі… Наприклад, зйомки серіалів (на культуру, за даними Мінфіну, в зведеному бюджеті-2021 передбачили 27 млрд грн), «Велике будівництво доріг», «Велика реставрація» (2 млрд) та  інше. Тобто, коли грошей в казні немає, значить, і виконано рішення буде тоді, коли гроші з’являться. А судячи з того, що Україна вже більше 10 років не може розібратися з боргами перед своїми громадянами за рішеннями судів, гроші з’являться не скоро.

Судді, в свою чергу, звертають увагу на проблему невиконання судових рішень державними органами. При цьому суди все частіше зобов’язують відповідача, зокрема, органи Пенсійного фонду, подати звіт про виконання судового рішення та накладають штрафи за їх невиконання без поважних причин у порядку статті 382 КАСУ.«За практикою ЄСПЛ, зокрема, у справі «Шмалько проти України», суд констатував, що органи державної влади не мають права посилатися на брак коштів, щоб виправдати невиконання судового рішення про виплату боргу. Невиконання рішення державного суду не може бути виправдане і відсутністю бюджетних витрат», – зазначає суддя Шостого апеляційного адміністративного суду Оксана Епель.

В уряді вже не перший рік думають над тим, що регулювання соціальних гарантій треба переглянути. Буде менше непідкріплених реальним фінансуванням соцгарантій для громадян – менше буде й судових суперечок, менше скарг в Європейський суд з прав людини і менше програних Україною в особі Мін’юсту справ… Саме тому Кабмін за ініціативою Міністерства юстиції 17 березня 2021 року прийняв розпорядження 210-р, що передбачає перегляд соціальних гарантій, оскільки їх вже «не тягне» бюджет.

Однак тут заважає Конституція і КСУ, який і тут теж може визнати неконституційним втілення у життя подібних намірів законодавця. Тож, швидше за все, цей законопроєкт не буде прийнятий.

Ця інформація, поширена ЗМІ, спонукала мене  звернутися до фахового юриста-правозахисника з проханням дати інтерв’ю “Трибуні праці”, аби розповісти землякам про те, що можна результативно “воювати” за законні права деяких категорій українців.

Павло СМОВЖ.