
Створюють дослідну ділянку павловнії
Нині в лісівників України – пора весняного заліснення вільних ділянок і поповнення минулорічних насаджень, частина яких не приживається з різних причин.
– У цьому році, – розповідає в.о. генерального директора ДСП «Київоблагроліс» Андрій Борисенко, – ми запланували засадити (в основному – сосною звичайною) 150 гектарів раніше вирубаних ділянок лісу. Крім цього, 30 гектарів площ відведено в нас під природне поновлення берези та акації білої.
А ще проводимо експеримент: створюємо дослідну ділянку павловнії. Це дерево з найбільшою швидкістю росту в світі. В оптимальних умовах вирощування за 4-5 років воно може досягати 20-метрової висоти й діаметру стовбура понад 20 сантиметрів. Гарна – чиста і гладка, без сучків, дрібноволокниста – структура її деревини ідеально підходить для виготовлення меблів, фанери, панелей для внутрішнього оформлення приміщень і навіть спорудження будинків…
До речі, по міцності павловнія не поступається сосні. В Німеччині, наприклад, з неї виготовляють яхти, використовують навіть в автомобілебудуванні – тобто, там, де треба поєднання міцності й легкості. Адже її деревина на 40 відсотків легша за соснову. За що це дерево ще називають… алюмінієвим.
Павловнію можна вирощувати також на біопаливо, для ландшафтного дизайну: її декоративні види – дуже красиві, особливо коли дуже рясно цвітуть.
Така інформація мене зацікавила. І невдовзі ми разом із заступником керівника цього підприємства Віталієм Натолочним поїхали у Сидоровицьке агролісництво. Там минулої суботи висаджували сіянці сосни, а на краю однієї з ділянок, під захистом дорослого лісу (від вітрів) – павловнію.
Поки їхали, Віталій Васильович розповідав про те, що і як у цю пору року роблять їхні працівники при складному фінансовому становищі, в котрому нині перебуває ДП “СЛП “Київоблагроліс”. Зокрема, про те, що в ході традиційної весняної кампанії лісопоновлення вони взяли курс на висаджування і вирощування продуктивніших порід дерев, більш стійких до несприятливих, особливо – в останні роки, зовнішніх факторів.
Роботи тривають повним ходом. Станом на 12.04.2021 року було заліснено вже понад 55 відсотків запланованих площ – 82,5 га.
І ось ми на місці, де почали висаджувати павловнію виду іспанський клон 112 in vitro. Це недалеко від Жміївки. Того дня там висадили 30 її саджанців. У травні, кажуть, продовжать це робити.
Запитую, чому вибрали саме цю місцевість? Виявляється, як стверджують фахівці, супіщані грунти Полісся – як у вибраному місці – добре підходять для цього невибагливого і морозостійкого виду. Притому, саджанці вже акліматизовані до умов нашого регіону: одна з компаній, що спеціалізується на реалізації павловнії клону 112, вирощує їх з іспанського насіння недалеко від нас – у Бучанському районі.
Що характерно: мінімального догляду ці деревця потребують лише в перші два-три роки, люблячи достатньо зволожену землю. У той час як інші види павловнії не приживаються на півночі України: в основному, вимерзають взимку. Й на цьому вже дехто раніше у наших краях «обпікся»…
Та повернемось до агролісівників. У них сьогодні є немало проблем, як і скрізь. Й це – окрема тема. Її ми продовжимо у наступному номері газети: більш детально розповімо про господарську діяльність цього підприємства та основні питання, котрі вирішують сьогодні його керівники і трудовий колектив.
На знімках: так висаджували павловнію біля Жміївки.
Павло СМОВЖ.