Створюють дослідну ділянку павловнії

Публікації Трибуни Праці

 

Нині в лісівників України – пора весняного заліснення вільних ділянок і поповнення минулорічних насаджень, частина яких не приживається з різних причин.

– У цьому році, – розповідає в.о. генерального директора ДСП «Київоблагроліс» Андрій Борисенко, – ми запланували засадити  (в основному – сосною звичайною)  150 гектарів  раніше вирубаних  ділянок лісу. Крім цього, 30 гектарів площ відведено в нас під природне поновлення берези та акації білої.

А ще проводимо експеримент: створюємо дослідну ділянку павловнії. Це дерево з найбільшою швидкістю росту в світі. В оптимальних умовах вирощування за 4-5 років воно може досягати 20-метрової висоти й діаметру стовбура понад 20 сантиметрів. Гарна – чиста і гладка, без сучків, дрібноволокниста – структура її деревини ідеально підходить для виготовлення меблів, фанери, панелей для внутрішнього оформлення приміщень і навіть спорудження будинків…

До речі, по міцності павловнія не поступається сосні. В Німеччині, наприклад, з неї виготовляють яхти,  використовують навіть в автомобілебудуванні – тобто, там, де треба поєднання міцності й легкості. Адже її деревина  на 40 відсотків легша за соснову. За що це дерево ще називають… алюмінієвим.

Павловнію можна вирощувати також на біопаливо, для ландшафтного дизайну:  її декоративні види – дуже красиві, особливо коли дуже рясно цвітуть.

Така інформація мене зацікавила. І невдовзі ми  разом із заступником керівника цього підприємства Віталієм Натолочним поїхали у Сидоровицьке агролісництво. Там минулої суботи  висаджували  сіянці сосни, а на краю однієї з ділянок, під захистом дорослого лісу (від вітрів) – павловнію.

Поки  їхали, Віталій Васильович розповідав про те, що і як у цю пору року роблять їхні працівники при складному фінансовому становищі, в котрому нині перебуває  ДП “СЛП “Київоблагроліс”. Зокрема, про те, що в ході традиційної весняної кампанії лісопоновлення вони взяли курс на  висаджування і вирощування  продуктивніших порід дерев, більш стійких до несприятливих, особливо – в останні роки, зовнішніх факторів.

Роботи тривають повним ходом. Станом на 12.04.2021 року було заліснено  вже понад 55 відсотків запланованих площ – 82,5 га.

І ось ми на місці, де  почали висаджувати павловнію виду іспанський клон 112 in vitro.  Це недалеко від Жміївки. Того дня там висадили 30 її саджанців. У травні, кажуть, продовжать це робити.

Запитую, чому вибрали саме цю місцевість? Виявляється, як стверджують фахівці, супіщані  грунти Полісся – як у вибраному місці – добре підходять  для цього невибагливого і морозостійкого виду. Притому, саджанці вже акліматизовані до умов нашого регіону: одна з компаній, що спеціалізується на  реалізації павловнії клону 112,  вирощує їх з іспанського насіння  недалеко від нас – у Бучанському районі.

Що характерно: мінімального догляду  ці деревця потребують лише в перші два-три роки,  люблячи достатньо зволожену землю. У той час як інші види павловнії  не приживаються на півночі України: в основному, вимерзають взимку. Й на цьому вже дехто раніше у наших краях «обпікся»…

Та повернемось до агролісівників. У них сьогодні є немало  проблем, як і скрізь. Й це – окрема  тема. Її ми продовжимо у наступному номері газети: більш детально розповімо про господарську діяльність цього підприємства та основні питання, котрі  вирішують сьогодні його керівники і трудовий колектив.

На знімках: так висаджували павловнію біля Жміївки.

    Павло СМОВЖ.