«НА ФАСАДІ ВАШОГО БУДИНКУ ВИЯВЛЕНО СИМВОЛІКУ…» або Кого і за що в Іванкові попереджують про покарання у вигляді  обмеження волі

Блог редактора

 

Сьогодні хочу розповісти про черговий  факт бездумності людської. Точніше, про недостатню відповідальність окремих посадовців та  виконавців «керівних вказівок». А приводом стало нагадування деяким жителям Іванкова про кримінальну відповідальність за їхню… Та про все по черзі.

В Україні у  2015 році прийнято Закон «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки». На його виконання в нашій державі було проведено масову «декомунізацію». Найоперативніше і найлегше, що можна було зробити, – більш-менш  організовано змінили назви вулиць та населених пунктів. (Про всі складові цієї політичної кампанії не будемо сьогодні говорити).

Але недаром є приказка: «Дрова рубають – тріски летять…». Під «роздачу» тоді потрапили з тих чи інших причин немало назв, котрі  не підпадають під вимоги згаданого закону. Як ось одна з вулиць в Іванкові.

Трішки історії. З первинної своєї назви – вулиця Ярова – була перейменована у 70-х роках минулого століття на Орєхово-Зуєвську – в честь старовинного російського міста і району Московської області, з яким колишній Іванківський район у часи СРСР підтримував формальні й неформальні тісні зв’язки. Вони були, по-правді кажучи, більше однобічними: звідти нам надходила різна так звана шефська допомога у вигляді будматеріалів, транспорту тощо. Від нас їм – більше подяки за це… Як ось за безплатно виділені труби для газифікації вулиць З. Космодем’янської, О.-Зуєвської та Біляєва, котрі були чомусь пропущені в плані газифікації нашого селища й мені довелось «вирішувати питання» приватним порядком, поїхавши в О.-Зуєво.

Так ось. Кілька днів тому багатьом мешканцям вулиці Ярової, котрій в ході кампанії декомунізації повернули стару назву, були вручені вимогливі повідомлення Іванківської селищної ради. Передбачені навіть під розписку про те, що господарі обійсть ознайомлені з таким попередженням. Про що ці повідомлення?

Читаємо: «На фасаді Вашого будинку (паркані) виявлено символіку комуністичного тоталітарного режиму, яку видно із громадського місця, а саме – табличка зі старою комуністичною назвою вулиці.  …Зазначаємо, що адресні таблички, що підпадають під перейменування… є символікою комуністичного тоталітарного режиму. Згідно зі ст. 436-1 Кримінального кодексу України, виготовлення, поширення, а також публічне використання символіки  комуністичного тоталітарного режиму карається обмеженням волі на строк до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк, з конфіскацією майна або без такої.

Просимо невідкладно усунути з фасаду Вашого будинку (паркану) адресну табличку, яка містить символіку комуністичного тоталітарного режиму».

Виявляється, не всі жителі цієї вулиці замінили досі таблички з її старою-новою назвою. Тож дехто таки злякався й одразу замінив. А дехто почав оспорювати таке попередження. Пояснюючи тим, що «фасадне лице» цього питання має ще й інший бік: у паспортах людей та інших важливих документах (земельних, будинкових книгах та інших) місцем реєстрації досі вказана вул. Орєхово-Зуєвська. То хто має відповідати за це при таких підходах?..

Та й з яких пір правічна назва міста (хай і російського) стала символом комуністичним і тоталітарним?..

Звертаюсь зі своїми аргументами в селищну раду. Там поміркували і згодом передзвонили мені. Один з юристів повідомив, що справді не додумав дехто… І порадив тим мешканцям вулиці Ярової, які отримали таке суворе повідомлення, ігнорувати його: це попередження їх не стосується.

А приклад є з кого брати… У Мінкульті України заявляють, що в них немає відомостей про погодження науково-проектної документації з демонтажу радянського герба на монументі «Батьківщина-мати» в Києві й надання дозволу на проведення робіт. У відомстві заявили, що монумент «Батьківщина-мати» і пам’ятник Щорсу в Києві занесені до реєстру нерухомих пам’яток України, тому на них не поширюється дія ЗУ «Про засудження комуністичного і націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів і заборони пропаганди їх символіки». Можливо й так. Але питання зняття Герба таки розглядається Мінкультом…

Ну як вам такі  підходи?..

Павло СМОВЖ.