Про небезпеку малих доз радіації та інше

Публікації Трибуни Праці

 

В одній з місцевих груп Фейсбуку житель Іванкова Григорій Єрьомін  не так давно поширив статтю про історію створення “Трофосану” – біологічної добавки до харчових продуктів, що володіє, як стверджують його виробники,  вираженими оздоровлюючими властивостями, ефективними при лікуванні функціональних захворювань органів на клітинно-молекулярному рівні. Особисто мене ця стаття зацікавила ще й тим, що в ній згадується мій добрий колись знайомий – вчений-цитогенетик Олексій Гостєв (вічна йому Пам’ять!). Бо там йде мова і про предмет  наукових досліджень, котрі він проводив після Чорнобильської катастрофи на спеціально підготовленій та оснащеній унікальним обладнанням базі між селами Фрузинівка й Оране Іванківського району.

У тих дуже важливих дослідженнях йому допомагала весь час  молода дружина. Вони прибули в  радіоактивно забруднений район з ще маленьким тоді синочком. Багато хто з наших земляків переселявся у ті роки подалі від сплюндрованого радіацією краю, а для цієї  сім’ї науковий обов’язок був вищим переживань за власне здоров’я.

Але я тут  про інше хочу говорити. Про те,  що результати кропіткої роботи цитогенетиків уже тоді багато кого   насторожували,   змушуючи тривожно замислитися: а чи слід так безпечно, як у нас,  ставитися до непомітного, але постійного і дуже серйозного впливу на живі організми малих доз радіації?

Подружившись і періодично спілкуючись з вченими, я опублікував тоді в «Трибуні праці»  кілька інтерв’ю  з О. Гостєвим та  І. Рябовим – керівником їхньої групи. Вони розповідали про невеселі висновки, що випливали з їхніх  досліджень. Сьогодні ж ще більше стає зрозуміло: інформація, котрою ділилися вони уже тоді,  залишається актуальною та застережливою і нині,  через три з половиною  десятиліття. Адже непомітна і згубна дія малих доз радіації нікуди не дівається, на жаль. Й те, що люди з часом звикають до всього, у т. ч. негативного, не означає, що небезпека, як ось у цьому випадку, кудись зникає…

Зважаючи на актуальність і сьогодні такої інформації, пропоную увазі читачів деякі з тих інтерв’ю (зі скороченнями).

Повністю із змістом даної публікації можна ознайомитися в форматі PDF. Передплачуйте таку можливість.

Павло СМОВЖ.